Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Berrak Sıvı Diyeti Nedir?

Berrak sıvı diyeti, bir kişinin katı yiyecekler yerine ve sadece su, çay, et suyu gibi sıvıları tüketmesi anlamı taşımaktadır. Birçok kişi için bu kalıcı bir tedbirdir ve uzun süre uygulanması gereken bir beslenme stratejisi değildir. Sıvı diyet, uzmanlar tarafından ameliyattan önce veya diş operasyonu gibi ağız yolunu etkilemekte olan cerrahi işlemlerden sonra önerilmektedir.

Bu diyet tamamı ile oda ısısında şeffaf olan sıvılardan oluşan bir diyet çeşididir. Sıvılar renkli olabilir fakat şeffaf bir formada olmalıdır. Bu, süt ve portakal suyu gibi sıvıları içermemektedir. Berrak sıvılar esas olarak karbonhidrat içerir ve sindirim sisteminizin parçalanmasını sağlar. Bu tür diyetlerin protein ve yağ içeriği azdır. Bu diyet, mide ve bağırsakların uyarılmasını azaltır ve sindirim sisteminin dinlenmesini sağlar. 
Kolorektal kanser, yetişkin kişilerde yaygın olarak görülen kanserlerden biridir. Bu kanser türünün teşhis edilmesi için ilgili uzman tarafından kolonoskopi uygulanır. Başarılı bir kolonoskopi için bağırsakların sindirilmemiş gıdalardan ve dışkılardan arındırılmış olması çok önemlidir, bundan dolayı uzman kolonoskopiden önce birkaç gün boyunca berrak sıvı diyeti önerebilir. 
Genel anestezi esnasında kusma görülür ve kusmuş olduğunuz besinler solunum yoluna giderek boğulmaya neden olabilir. Bundan dolayı ameliyattan önce berrak bir sıvı diyet riski azaltır.

Berrak Sıvı Diyetinin Amacı Nedir?

Berrak sıvı diyeti, kendi kendinize uygulamanız gereken bir diyet türü değildir. Uzman kişi, sıvı diyetin faydalarını sağlamak için belirli şartlar altında reçete edebilir;

 • Endoskopi gibi tıbbi bir testten önce önerebilir. Bu diyetle ilişkili kalıntı eksikliği ve uzmanın tanı koymasını sağlar.
 • Bağırsaklarınız için önerilen bir ameliyattan önce önerilir.
 • Kontrol edilemeyen mide bulantısı, kusma veya ishal vakalarında yapılabilir.
 • Akut pankreatit vakalarında, pankreasın tehlikeli bir iltihabı olduğu durumlarda
 • Karın ameliyatından sonra mide uyarımı ve mide bulantısını en aza indirmek için uygulanır. 
 • Kolondaki dışkı kütlesini azaltmak için divertiküloz vakalarında uygulanır.
 • Mide veya bağırsak bozuklukları için reçete edilir. Böyle bir diyet, bir miktar enerji, besin ve sıvı sağlarken sindirimin zorlanmasını önler. Bağırsakların dinlenmesini ve iyileşmesini sağlar.

Berrak Sıvı Diyet Besinleri Nelerdir?

Sağlık durumuna ve doktorun belirlediği prosedüre göre belirlenen gereksinimlerin korunması gerekir.  Bundan dolayı sıvı ve enerji gereksinimleri uygun bir biçimde karşılanmalıdır. Bu diyette İzin verilen bazı sıvılar şunları içermektedir;

 • Su
 • Buz
 • Posası olmayan bazı berrak meyve suları
 • Enerji ve spor içecekleri
 • Karbonatlı içecekler
 • Temiz et suyu
 • Sütsüz ya da krema içermeyen kahve
 • Sütsüz ya da krema içermeyen çay

Örneğin; pigmentli olmasına rağmen şeffaf olduğu için üzüm suyu tüketilebilir. Yine de kolonoskopiden önce uzmanın kırmızı ya da mor renkli içecekler içilmemesini tavsiye edebilir. Klinik duruma bağlı olarak uzman kişi bal ve sert şekerler de önerebilmektedir.

Berrak Sıvı Diyet Nasıl Uygulanır?

Uzman kişi berrak sıvı diyeti önerirken size ayrıntılı olarak sizi bilgilendirecektir. Bu önerileri tam olarak takip etmek önemlidir. İzin verilen sıvıların listesini yazmanız gerekir. Her öğün için birkaç tane ekleyebilirsiniz. Eğer evdeyseniz 5 günden fazla bu diyeti uygulamak zararlıdır.
24 saat içerisinde tükettiğiniz sıvıları toplamalısınız. Normalde yemeğinizdeki su, sıvı gereksinimlerinizin çoğunu karşılamaktadır. Berrak sıvı diyeti, sıvı ihtiyacınızı karşılamak için önemlidir. Koyu sarı idrara ve seyrek idrara çıkmaya dikkat etmelisiniz, bunlar dehidrasyon belirtileridir.
Şeker hastalığınız varsa, berrak sıvı diyeti reçete eden gastroenteroloji uzmanını bilgilendirmeniz gerekir. Bu diyette bir diyetisyen uzmanından da destek alınabilir. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için gün boyunca 200 gram karbonhidrat almanız gerekir. Kan şekeri seviyenizi sık sık takip etmelisiniz.

1 aylık sürede 10 kilo verdirebilir bu diyette katı olan besinler oldukça az tüketilir sabah, öğle ve akşam 3 öğün yalnızca sıvı besinler tüketilmelidir. Kişi bu diyeti bir uzmana danışmadan tek başına uygulamamalıdır. Bu diyet uzmanlar tarafından ameliyattan önce veya diş operasyonu gibi ağız yolunu etkilemekte olan cerrahi işlemleden sonra önerilmektedir.
Bu diyet en fazla üç gün boyunca uygulanmalıdır. 3 günden fazla bu diyet uygulandığı zaman sindirim sistemi sorunları yaşanabilir.
Bu diyet metabolizmanın hızlı olmasını iştahın kapanmasını ve bağırsakların arınmasını sağlamaktadır. Bu diyet 3 günden fazla uygulanmamalıdır. Ayrıca detoks etkisi gösterir. Bir uzman kontrolünde uygulanmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 31 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,