Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bayram Sonrası Kilo Verme Önerileri

  Bitmeyen bayram sofraları ile birlikte tüketilen fazla kalorili besinler bayram sonrası kilo verme önerilerine ihtiyaç duymamızı sağlar.

  Beslenme düzeninin değişmesiyle birlikte fazla kalorili yiyeceklerin bayram tatili boyunca sık tüketilmesi hızlı kilo almanın sebeplerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle ne kadar erken zamanda kilo verme yollarına başvurulursa o kadar kolay kilo kaybı sağlanır.

  Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Bayram sonrası kilo verme önerilerinin başında bol miktarda su içmek gelir. Bol su tüketimi açlık hissini azaltır ve daha az yemek yenilmesine yardımcı olur. Vücuttaki yağ metabolizmasını düzenlemek ve vücudun düzenli çalışmasını sağlamak için günde 2-2.5 litre su tüketimi sağlanmalıdır. Yemeklerden önce tüketilen su ise sindirimi kolaylaştıracağından yarım saat öncesinde su içilmelidir. 

  • Bayram sonrası kilo verme önerilerinden bir diğeri ise hareketi çoğaltmaktır. Daha fazla hareket edilmeli fiziksel aktiviteleri arttırmak gerekir. Fiziksel aktiviteler arttığında vücudun harcadığı enerji de artar. Bu durum kilo verilmesini kolaylaştırır. Haftanın 3 günü 1 saat hızlı tempoda yürümek yağ yakımını hızlandıracağından tercih edilebilir. Bunların yanı sıra beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir.

  • Beslenmeye dikkat edilmediği durumlarda yapılan aktiviteler de boşa gidecektir. Bayram sonrası kilo verme önerilerinde dikkat edilmesi gereken etkenlerden biri de bağırsakları çalıştırıcı ve tok tutucu özelliğine sahip olan lif yönünden zengin besinlerin tüketilmesidir. 

  Öğünlerde ;

  • Tam tahıllı besinler, 

  • Kuru baklagiller,

  • Taze meyve ve sebzeleri tercih etmek kilo kaybına neden olacağından tüketilmeye özen gösterilmelidir. 

  • Bayram sonrası kilo verme önerilerine hazır gıdalardan uzak durmayı da örnek olarak verebilmekteyiz. Kilo almaya neden olan besinlerin ilk sıralarında yer alan hazır gıdalar, içeriğinde fazla yağ ve şekere sahip olduğu için tercih edilmemesi gereken ürünlerdir. 

  • Kahvaltıyı atlamamak metabolizmanın uyandırılmasını sağlamak açısından önemlidir. Bu nedenle kahvaltı öğününü atlamamak da bayram sonrası kilo verme önerilerindendir. Aynı zamanda bayram sonrası kilo verme önerilerine örnek olarak beslenme saatlerinin ara ve ana öğün(aralarında 2-3 saat olacak şekilde) oluşturulması, haftada 2 gün balık tüketilmesi, düzenli uyku saatlerinin oluşturulması ve hamur işlerinden uzak durulması şeklinde verilebilir.

  Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Benzer Yazılar
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217