COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Baş Ağrısı Nedir? Çeşitleri ve Tedavisi

Baş Ağrısı

Baş Ağrısı, yoğun ve sürekli baş ağrıları insanın günlük hayatını çok olumsuz yönde etkilemektedir.

Baş ağrısı çeşitleri, gerilim tipi baş ağrısı, migren ve nevraljilerdir. Bunların kendi alt kırımlımlı çeşitleri de vardır.

Baş ağrısı tedavisi, baş ağrısı nörolojik bir problemdir nöroloji uzmanı tarafından bir tedavi planı yapılır.

Baş ağrısının nedenleri nelerdir?

Baş ağrısının nedenleri baş ağrısının tipine göre değişmektedir.

Kaç tip baş ağrısı vardır?

  • Baş ağrısına neden olan birçok hastalık vardır. Toplumda en sık görülen baş ağrısı tipi; gerilim tipi baş ağrısı denilen sinir, stres ve kaygıların neden olduğu baş ağrısıdır. Bu tip baş ağrısı, genelde başın etrafını saran bir ağrı olarak algılanır. Gerilim tipi baş ağrısı öğleden sonraları sık görülür ve başlangıçta ağrı kesicilere yanıt vermesine karşın sonraları yanıtsız hale gelebilir. Uzun sure ağrı kesici alan hastalarda, ağrı kesicilere bağlımide ve börek hastalıkları görülebilir. Bu nedenle bu tip baş ağrısının ağrı kesicilerden çok özgül tedavi yaklaşımları ile tedavi edilmesi önerilir. Bu tedavi yaklaşımları gerilim ve kaygıyı azaltacak ilaçlar, rahatlama egzersizleri ve psikoterapilerden birini içerebilir.
  • Bir diğer sık baş ağrısı nedeni ise migrendir. Migren de toplumda oldukça sık görülen bir hastalıktır. Genelde tek taraflı ve zonklayıcı ağrıya neden olur. Birlikte bulantı ve kusma görülebilir. Migren ağrısı çok şiddetli olabilir ve bu nedenle kişinin okul ve iş performansında ciddi düşmelere neden olur. Migrenin tedavisinde triptan denilen özel ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak kişide sık ataklar görülüyorsa, bu ataklara bağlı iş, okul ve aile hayatında sorunlar ortaya çıkıyorsa özel migren ilaçlarından faydalanılabilir. Bu ilaçlar beta-blokör denilen tansiyon ilaçları ve epilepsi ilaçları denilen anti-epileptiklerdir.
  • Sık görülen bir diğer migren tipi adetle ilişkili migrendir. Bazı kadınlarda her adet döneminde tekrarlayan migren atakları olur. Bu tip atakların tedavisinde de önleyici tedavi yaklaşımları uygulanabilir. Örneğin migren ilaçları sadece adet döneminde kullanılarak adete bağlı ağrılar önlenebilir.
  • Üçüncü sık görülen baş ağrısı tipi de nevraljilerdir. Bu tip ağrılar genelde elektrik çakması gibi algılanan kısa süreli ama çok şiddetli ağrılardır. En sık görüleni yüzde görülen trigeminal nevraljidir. Kişi yüzünde çok kısa süren ama çok rahatsız edici elektriklenmeler hisseder. Bu tip ağrıların tedavisinde ilk seçenek epilepsi ilaçlarıdır. Ancak bu tedaviden fayda görülmezse ilgili sinirin bokajı yoluna gidilebilir. Sinir blokajında ağrıya neden olan sinire lokal anestezik verilerek uyuşturulur. Böylece ağrıda uzun süreli kesilme sağlanabilir.

Bu nedenlerin dışında daha birçok baş ağrısına neden olan hastalık görmekteyiz. Örnek vermek gerekirse artmış kan basıncı baş ağrısı yapabilir. Bu durumun tedavisi etkin tansiyon tedavisidir. Boyun fıtıkları özellikle başın arka kısmına vuran ağrılar yapabilir. Kullanılan ilaçların yan etkisi şeklinde ortaya çıkan baş ağrıları da vardır. Tüm bu hastalıkların bir nöroloji hekimi ile yapılacak görüşmede irdelenmesi ve hastaya doğru teşhis konması beklenir.

Baş Ağrısı Çeşitleri

Baş Ağrısı çeşitleri aşağıda yer almaktadır,

Gerilim Baş Ağrısı: Genelde baş etrafında sıkışma şeklinde ağrı yapar. Stres, gerilim ve yorgunlukla yakın ilişkilidir.
Migren: Baş ağrısı: yanında ışıktan sesten rahatsız olma ve bulantı-kusma sıklıkla eşlik eder.
Menstürel Migren: Adet dönemlerinde gelen migren atakları şeklindedir.
Küme Baş Ağrısı: Genelde göz arkasında şiddetli bir ağrı şeklinde kendini gösterir. Ağrı genelde günler süren ataklar halinde gelir yani belli zamanlarda kümelenme eğilimindedir. Beraberinde gözde kızarma ve yaşarma görülebilir.
Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı: Genelde ense kısmında ağırlıklı ağrı görülür. Tansiyonun yükselmesi ile ilişkilidir.
TRrigeminal Nevralji: Yüzde keskin bir ağrı ve yüz kaslarında kasılma yapar.
Egzersiz baş ağrısı: Egzersiz ve efor sonrası ortaya çıkan ağrılardı.

Baş Ağrısı Bölgeleri Nelerdir?

Baş ağrıları başın tek bir bölgesinde veya genelinde olabilir. Örneğin migren ağrısı her zaman olmasa da genelde başın bir yarısındadır. Strese bağlı ortaya çıkan gerilim tipi baş ağrısı da genelde başın etrafında sıkıştırma tarzı ağrı yapar.

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Var Mıdır?

Şu anda baş ağrısına ve baş ağrısı çeşitlerini tedavi edici rolü olduğu bilinen bir bitki veya ekstresi bulunmamaktadır. Baş ağrısı çeken hastaların bitkisel tedavilere başvurmadan önce mutlaka bir hekime gitmeleri önerilir.

Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bugün baş ağrısında etkinliği kanıtlanmış birçok ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bunun yanında başın doğru akımla elektriksel uyarımınım migrende etkin bir tedavi olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Yapılan çalışmalarda kişiye kendi bedenini kontrol etme yöntemleri öğretilerek baş ağrısında iyi oranda tedavi edilebilmektedir.

Bu nedenle bilimsel yeni kanıtlanmış yeni tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Klasik tedaviler yanında beyin uyarımı ve biyogeribildirim gibi son çıkan ve güncel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Baş ağrısı tedavisinde nöroloji, psikiyatri hekimleri ve psikologlarla birlikte çalışmak gerekmektedir. Multidisipliner bir tedavi yöntemi hastaya uygulanmalıdır.  Çünkü baş ağrısının ve baş ağrısı çeşitlerinin birçok psikoloji rahatsızlığın ve stresin neden olabildiği gibi, ruhsal sorunlarda baş ağrısına ve buna bağlı baş ağrısı çeşitlerine neden olmaktadır.

Baş ağrısı çeşitleri tedavisinde düzenli egzersiz ve düzenli beslenme çok önemlidir. Düzenli egzersiz ve düzenli beslenme baş ağrısı çeşitlerinin tedavisinde sıklıkla önerilmektedir. Kişinin baş ağrısından ve buna bağlı yaşadıkları baş ağrısı çeşitlerinden kurtulmak için yaşamlarını buna göre düzenlemeleri gerekmektedir.

Hastanemiz baş ağrısı polikliniği baş ağrısına ve baş ağrısı tedavisi çok disiplinli bir yaklaşımı benimsemektedir. Baş ağrısı için hastanemize başvurduğunuz takdirde; öncelikle nöroloji ve psikiyatri/psikoloji uzmanları tarafından değerlendirileceksinizdir. Bu değerlendirmenin amacı; baş ağrınıza neden olan hastalığı teşhis etmek ve  duruma eşlik eden psikolojik faktörleri belirlemektir. Birçok hasta psikolojik nedenlere bağlı (örneğin gerilim, depresyon, sürekli kaygı) baş ağrısı yaşamaktadır ve bu ruhsal durumlar tedavi edilmeden baş ağrısını tedavi etmek mümkün olamamaktadır.

Bunun yanında gerekli görüldüğü taktirde baş ağrısı tedavisinde; beyin cerrahisi, diyetisyen, fizyoterapi gibi bölümlerle de baş ağrınızın tipine göre fikir alışverişi yapılmaktadır. Örneğin baş ağrınız bir sinir sıkışmasına bağlıysa beyin cerrahisi ekibi bu sinire basit bir müdahale ile ağrıyı ortadan kaldırabilir. Bazı hastalarımızın baş ağrısına özellikle yedikleri içtikleri gıdalar neden olabilmektedir. Özellikle migren hastalarının ağrıları; alkol, çikolata, işlenmiş gıdalar ve peynirle tetiklenebilir. Diyetteki bu gibi durumların bulunup diyetten çıkarılması da önemli miktarda ağrı azalmasına neden olabilir. Bunun yanında özellikle kas iskelet sistemli kökenli ağrılarda, örneğin boyunda “kireçlenme” kaynaklı baş ağrılarında fizik tedavi uygulanabilir.

Baş ağrım var, telaşlanmalı mıyım?

Şu özelliklerden bir ya da birkaçını taşıyan ağrınız varsa hemen nöroloji doktoruna gidin:

  • Özellikle yeni başlayan ve daha önceden yaşamadığınız tipte baş ağrısı,
  • Hayatınızda hiç yaşamadığınız kadar şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız,
  • Gece ağrıyla uykudan uyanma, bulantı, kusma. Bu durumda sizden beyin filmi istenmelidir. Baş ağrısı nadir de olsa beyin tümörleri veya kanamalarının habercisi olabilir. Bu durumda hızla beyin görüntülemesi (MR veya tomografi ) yapılarak sonuca gidilmelidir.

Baş ağrısı için sürekli ağrı kesici  kullanmak doğru mu?

Ağrı kesiciler genelde masum ilaçlar olarak kabul edilir. Ama böbrek, mide gibi organlar üzerinde geri dönüşsüz hasarlar bırakabilirler. Baş ağrısı tedavisinde ilaç direk çözüm değildir. Bu nedenle uzun süreli ve düzenli ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir. Özellikle baş ağrınız için haftada birden fazla ağrı kesici alma ihtiyacı hissediyorsanız bir nöroloji doktoru ile görüşmeniz gerekir.

Migrenin kesin tedavisi olmadığı ve migren hastalarının yaşam boyu ağrı çektiği doğru mu?

Toplumun ’i migren ve diğer şiddetli baş ağrılarından yakınmaktadır. Migren hem gençlik hem orta yaş hem de yaşlılık döneminde görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı insanlar yaşamın belirli dönemlerinde daha çok baş ağrısından yakınabilmektedir. Örneğin migren atakları genelde 20’li ve 50’li yaşlarda daha sıktır. Bu nedenle migren yaşam boyu bir hastalık olarak kabul edilebilir ancak şiddeti yaşa bağlı değişiklik gösterir.

Migreni tamamen ortadan kaldıracak ve tek seansta uygulanacak bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak migren için elimizde birçok önleyici tedavi bulunmakta ve bu tedaviler düzenli uygulandığında kişinin hemen hemen ağrısız bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir. Bu nedenle migren hastaların bilmesi gereken en önemli gerçek ağrıyla yaşamanın kader olmadığıdır.

Çocuğumun başı ağrıyor ne yapmalıyım?

Çocuklarda baş ağrıları titizlikle ve hızla incelenerek altta yatan tehlikeli durumlar varsa saptanmalıdır. Çok bilinmemesine karşın migren çocuklarda da sık görülen bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ciddi okul ve davranış problemlerine neden olur. Çocuklardaki baş ağrıları da erişkindeki gibi ciddiyetle ele alınmalıdır ve tedavi edilmelidir. Ekin bir tedavi için çocuk, nörolojik ve ruh sağlığı açısından değerlendirilmelidir.

Baş ağrısı polikliniğinde hangi tetkikler istenebilir?

Polikliniğimize bir hastamız başvurduğunda öncelikle nöroloji hekimi değerlendirme yaparak baş ağrısının nedeni saptanır.  Bu aşamada şüphe halinde beyinle ilgili ve diğer dahili hastalıkları dışlamak için beyin MR filmi, elektroensefalografi (EEG) ve kan tahlilleri istenebilir.
Bu aşamadan sonra ağrınıza en uygun tedavi  belirlenmeye çalışılır. Ağrınızı anlayabilmek için önce sizi doğru anlamamız gerekir. Bu nedenle sizden ağrı şiddetiniz ve psikoloji durumunuzla ilgili anketler doldurmanız istenebilir. Bu tetkik aşamaları tamamlandıktan sonra tedavi aşamasına geçilir.


NPİSTANBUL Hastanesi Baş Ağrısı Polikliniğinde ne gibi tedaviler uygulanmaktadır?

Baş ağrısı polikliniğimizde hastaların en güncel ve bilimsel temele dayanan tedavileri almasını istiyoruz. Bugün baş ağrısında etkinliği kanıtlanmış birçok ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bunun yanında başın doğru akımla elektriksel uyarımınım migrende etkin bir tedavi olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.. Beyin uyarımı yanında, yapılan çalışmalarda biyogeribildirim yani kişiye kendi bedenini kontrol etme yöntemleri de öğretilerek baş ağrısında ciddi tedavi başarısına erişildiği gösterilmiştir. Bu nedenle polikliniğimizde etkinliği kanıtlanmış klasik tedaviler yanında beyin uyarımı ve biyogeribildirim gibi güncel tedaviler de kullanılmaktadır.

Bunun yanında polikliniğimizde nöroloji ve psikiyatri hekimleri uzman psikologlarla  birlikte çalışarak hastalarımıza çok yönlü bir tedavi imkanı sunmaktadır.  Biliyoruz ki baş ağrısı birçok psikoloji rahatsızlığın ve stresle başa çıkamamanın habercisi olabildiği gibi,  ruhsal açıdan güçlü insanlar bile uzun süre baş ağrısı çektiklerinde yıpranmakta ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Polikliniğimizde uygulanan çok disiplinli bir çalışma sonunda hastalarımızın hem ağrı açısından hem de psikolojik iyi-oluş açısından yaşam kalitelerini arttırılmaktadır. Örnek vermek gerekirse aşırı gerilim altında bulunan hastalarımız bu nedenle baş ağrısı çekerler ve polikliniğimizde uzman bir psikolog eşliğinde rahatlama egzersizleri öğretilerek baş ağrısından nasıl kurtulabilecekleri anlatılır.

Bunun yanında sağlıklı bir vücudun sırrının düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme olduğuna inanıyoruz. Polikliniğimizde beslenme ve egzersiz konularında danışmanlık hizmeti vererek hastalarımızın yaşamdan maksimum keyif alarak ağrısız bir yaşam sürmelerini amaçlamaktayız.
 


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2021
Yayınlama Tarihi: 23 Kasım 2018

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Barış METİN
Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

Barış METİN

Sizi Arayalım