Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Bağışıklık sistemi veya immün sistem, vücudu dış tehditlere ve zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan temel mekanizmadır. Bir tür savunma mekanizması olarak da bilinen bu sistemin güçlü tutulması, enfeksiyonlara ve hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. İmmün sistemin normal bir şekilde çalışabilmesi için sağlıklı beslenmenin yanında, bağışıklık güçlendirici besinler de tüketilebilir.

Bağışıklığı güçlendirmek, vücudu olası hastalıklara ve zararlı mikroorganizmalara karşı korumak için önemlidir. Bu sistemin güçlü olup olmadığını belirleyen herhangi bir test bulunmamaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunda düzenli ve dengeli bir beslenmenin yanında egzersiz yapmak da faydalıdır.

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Besinler Nelerdir?

Hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlığı, şeker, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin bağışıklığı düşebilir. Bu nedenle, sağlıklı ve dengeli beslenerek bu tür hastalıklara karşı vücudu koruyabilir ve bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini destekleyen besinler ve takviyeler şu şekilde sıralanabilir:

Turunçgiller: Çoğu insan nezle veya grip olduktan sonra doğrudan C vitaminine yönelir. Greyfurt, portakal, mandalina ve limon gibi meyveler C vitamini bakından güçlü besinler olarak bilinir. Uzmanlar, günlük yeterli oranda C vitamini tüketilmesi önermektedir.

Kapya Biber: C vitamini bağışıklığı güçlendirmek için çok önemli bir vitamindir. Bu vitamin, besinler arasında en fazla kapya biberi içerisinde bulunur. Günlük C vitamini gereksinimini karşılar.

Yoğurt: İçerisinde yer alan faydalı mikroorganizmalar sayesinde bağırsak florasını düzenler ve hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir. Bu tür bakterilerden yararlanmak için doğal mayalı çeşitlerin tercih edilmesi önemlidir.

Ay Çekirdeği: İçerisinde güçlü oranda E, B6 ve D vitamini özelliği olan ay çekirdeği, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller ile sağlık bakımından çeşitli faydalara sahip bir besindir.

Sarımsak: Enfeksiyonlara ve çeşitli hastalıklara karşı koruyucu özelliği olan sarımsak, immün hücreleri aktif hale getirerek bağışıklığı artırır ve savunma mekanizmasını güçlendirir. Araştırmalar, sarımsağın pek çok bakterilere ve virüslere karşı vücut direncini arttırdığını göstermiştir.

Brokoli: A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra lif ve antioksidan özelliği de bulunan brokoli, düzenli ve sağlıklı beslenme bakımından sık tercih edilen bir besindir. 

Ispanak: Yalnızca C vitamini bakımından zengin olması değil, aynı zamanda bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı koruyucu birçok antioksidan ve beta karoten özelliği taşır. 

Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler Nelerdir?

Gerekli durumlarda ve belirli ölçülerde vitamin, mineral ve çeşitli maddeler ile takviye almak, bağışıklık yanıtını iyileştirir ve olası hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için alınabilecek takviyelerden bazıları şunlardır:

C Vitamini: C vitamini, immün sistem sağlığı açısından önemli bir rol oynar. Enfeksiyon ve çeşitli hastalıklara karşı vücudu korur. C vitamini, çeşitli bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir duvar oluşturur. Bunların yanı sıra hücre yenilenmesini sağlayarak bağışıklığın sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. 

D Vitamini: Bağışıklığın fonksiyonları ve kemik sağlığı bakımından vücudun ihtiyacı olan bir bileşiktir. D vitamini, immün sistem mekanizmasının önemli parçaları olarak bilinen ve beyaz kan hücreleri olan monositlerin ve makrofajların patojenle savaşan etkilerini artırır. İltihaplanmayı azaltarak bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olur.

B6 Vitamini: B6 vitamini, immün sistemdeki biyokimyasal reaksiyonları desteklemek için önemlidir. Başlıca rollerinden biri beyaz kan hücreleri ve T hücreleri üretmektir. Bunlar, vücuttaki virüs ve bakterilere karşı mücadeleye yanıt veren hücreler olarak bilinir.

E Vitamini: E vitamini, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan ve bunlarla mücadele etmesini sağlayan güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, E vitamininin bağışıklık fonksiyonu için en etkili besinlerden biri olduğunu gösteriyor. 

Çinko: Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan çinko, bağışıklık hücrelerinin işlevselliğinden sorumludur. Bu nedenle vücut ve bağışıklık için önemlidir. Eksikliği durumunda takviyeler ile birlikte alınabilir.

Bağışıklığı güçlendiren bitki çayları arasında; Yeşil çay, zencefil çayı, ıhlamur çayı, ada çayı ve kuşburnu çayı yer alır. Bu bitki çaylarının düzenli olarak tüketilmesi immün sistemi güçlendirebilir.
C vitaminin yanında Omega 3 yaş asitleri, E, D, B6 A vitaminleri, selenyum, çinko ve demir gibi mineraller, bağışıklığı güçlendiren önemli takviyeler arasındadır.
Bu sistemin güçlü olup olmadığını belirleyen herhangi bir test bulunmasa da sık sık hastalanma ve enfeksiyonlara karşı yenik düşme durumunda anlaşılabilir.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 13 Mart 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,