Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Babalar Günü

  Varlığının verdiği güvenle huzur duyduğumuz, sevgisiyle yüreğimize dokunan babalarımızın günü bu sene 16 Haziran 2019 tarihinde kutlanmaktadır. 

  Bir kız çocuğunun ilk aşkı, bir erkek çocuğun ilk arkadaşı, arkamıza dağ olmuş; güven duygusunun yaşanabilecek en anlamlı hali olan babalarımızın hatırlanacağı, mutlu etmek adına bir sebep daha bulunabileceği, dargın ise barışabileceği bir fırsat Babalar Günü… Unutmamalıdır ki aileyi ayakta tutabilmek için en az annelerimiz kadar emek vermiş, bizlerin iyi yerlere gelebilmesi için çalışmış, ihtiyacımız olan maddi manevi desteği hayat boyu karşılamaya özen göstermiş kahraman babalarımıza sevgimizi her daim hatırlatmalı kalbimizdeki değerini her daim göstermeliyiz.

  Babalar Günü Nasıl Kutlanmaya Başlanmıştır?

  Babası bir Amerikan İç Savaşı gazisi olan Sonora Smart Dodd, babaların da Anneler Günü olduğu gibi bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Bunun sebebi Dodd'un babasının annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüş olmasıydı. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalar düzenlemiştir ama bu çalışmalar o tarihe yetişmediği için kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Bu nedenle Babalar Günü her sene Haziran ayında kutlanmaktadır. Babalar Günü ilk olarak 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamalara destek vermiş fakat resmi olarak Babalar Günü ilan edilmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

  Babalar Günü her yıl haziran ayının 3. pazarı kutlanılmaya devam etmektedir.

  Babalar Gününde Neler Yapılabilir? 

  Gündelik hayatımızın getirdiği iş temposu, okul hayatı, yaşadığımız çeşitli yoğunluklar sebebiyle fırsat bulamasak bile senede bir değerlendirebileceğimiz bir gün olan Babalar Günü babalarımıza sevgimizi sunabileceğimiz, yanlarında olarak değerlerini hissettirebileceğimiz, hediyeler alıp mutlu edebileceğimiz eşsiz günlerden biri… 

  En önemlisi yanında olduğumuzu göstermek olan bu önemli günde babalarımızın kendi zevk ve tercihlerine uygun hediyeler sunabilir, belki uzaklardan yapılan bir sürprizle kapılarını çalabilir belki de uyandığında mis gibi bir yaz kahvaltısıyla karşılayabiliriz… 

  Ufacık bir gülümsememizle bile dünyaları önüne serebileceğimiz fedakâr babalarımızın Babalar Günü kutlu olsun… 

  Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217