Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Azelaik Asit Nedir, Faydaları Nelerdir?

Cilt bakım malzemelerinde asitlerin tercih edilmesi günümüzde oldukça yaygın hale gelmiştir. Doğru olmayan asitlerin kullanılması veya daha çok tercih edilmesi ise geri dönülemeyen problemlere neden olabilir. Asit içeriğine sahip kozmetik malzemeler ciltteki ölü hücreleri temizlemek için kullanılan asitlerdir, azelaik asit de bunlardan biridir, diğer temizleme malzemelerine oranla etkileri oldukça güçlüdür, cildin yenilenme sürecini hızlandırır.

Azelaik asit; arpa, çavdar ve buğdayda doğal olarak meydana gelmektedir. Oleik asidin tepkimesi ile ya da yağ asidi esterlerinin kimyasal, fiziksel ve biyolojik tepkimesi sonucu oluşmaktadır. Bu bileşen cilt bakımı uygulamasında, bilhassa sivilce ve akneye yatkın cilde sahip kişiler için tahriş olma olasılığı düşüktür. Farklı etki alanları sayesinde ciltte görülen hastalıkların tedavisinde de uygulanmaktadır.
Azelaik asit karışık bir moleküldür ve klinik uygulamaya bağlı bilgiler devamlı gelişme göstermektedir. Hem oksidatif hücre tahribatında eksilmeye yol açar hem de iltihaplanan kısımda melanin meydana gelmesini yavaşlatır. Keratolitik etkisi sayesinde akne ve akne sonucu meydana gelen lekelerin tedavisinde de başarılı bir asittir. Keratolik etki, kalınlaşmış deriyi soyma özelliği olan maddelerdir.
Azelaik asitin uygulanabileceği alanlar; akne tedavisi, cilt lekesi, güneş lekesi gibi durumlarda uygulanabilir. İçeriğinde asit barındırdığından dolayı cilt uzmanı tarafından önerilmesi tavsiye edilir.

Azelaik Asitin Cilde Yararları Nelerdir?

Azelaik asit ciltte problem yaşayan pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ancak kişi asit ürünü seçerken cildine uygun olup olmadığını kontrol etmelidir. Hassas ya da cilt rahatsızlığına sahip olan bireyler, uzman önerisi ile kullanmaya başlamalıdır. Azelaik asitin problemli cilde sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gözeneklerin derinlerine kadar inerek bu bölgelerde peeling etkisi oluşturur. 
  • Ölü cilt hücrelerini yok eder ve gözenekleri temizler.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde akneler ve sivilceler ile mücadele eder.
  • Ciltte oluşan iltihaplanmayı azaltır, kızarıkların giderilmesine katkı sağlar. 
  • Ciltteki renk düzensizliğini eşitler, Akne ve sivilce sonrası meydana gelen izlerin yok edilmesinde etkilidir.
  • Gebelik ve emzirme döneminde kullanılabilir. Ancak yeterli oranda kullanılması gerekir. Hamile ve emziren kişilerin ciltleri hassas ise doktor kontrolünde kullanmaları önerilmektedir. 
  • Gluten içermemektedir, hassas olan kişilerin kullanımı için uygundur.

Azelaik Asit Nasıl Kullanılmalıdır?

Kişinin gereksinimine göre jel, köpük veya krem formunda uygulanabilir. Genellikle tavsiye edilen uygulama biçimi şu şekildedir; 

  • Cildin ılık bir su ile nazikçe temizliği sağlanır. Uygulanan temizleyici malzemenin cildi koruması önemlidir. Ardından cildin bastırmadan kurulaması sağlanır. Uygulanacak bölgeye az oranda asit uygulanır. Daha sonra cildin kuruması için beklenir. Asit kurumazsa cilde herhangi bir şey uygulamamak gerekir. 
  • Doktor tavsiyesi ile kullanılması daha faydalıdır. Kişinin cilt yapısına ve uzman önerisine göre bu durum haftada 1 -2 defa uygulanması yeterlidir. Bu kullanımın sonucu 4 ila 6 ay içinde görülebilir.

Olası yan etkiler ise; ciltte yanma, kuru cilt, kızarıklık ve tahriş meydana gelebilir. Dikkat edilecek en önemli durum ise güneş ışınlarından cildi muhafaza etmektir. Asit uygulanan zamanlarda mevsime bakılmaksızın kesinlikle güneş ışınlarından koruyan kremler uygulanmalıdır.

Akne ve sivilce lekelerinin tedavisinde kullanılır. Ayrıca ciltte oluşan kızarıklıkların giderilmesinde etkilidir. Çok etkili bir antioksidan özelliği bulunmaktadır.
Azelaik asit iki kategoride de bulunmamaktadır.
Akne lekeleri ve rozasea gibi ciltte oluşan rahatsızlıkların tedavi edilmesinde etkilidir. Bu asit akneye neden olan bakterileri gözeneklerden arındırır ve yeni aknelerin meydana gelmesini engeller.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 24 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,