Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Artroplasti Uzay Elbisesi ile sıfır cerrahi enfeksiyon riski hedefleniyor

  Özellikle ortopedik protez ameliyatlarında ortaya çıkan cerrahi enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla kullanılan artroplasti uzay elbisesi, operasyonların güvenliğini artırıyor.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi uzmanları tarafından diz, kalça ve omuz protez ameliyatlarında kullanılmaya başlanan artroplasti uzay elbisesi ile cerrahi enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Artroplasti ameliyatlarından sonra implant ilişkili cerrahi alan enfeksiyonunun klasik kıyafetle yapılan vakalarda %1 iken;  uzay kıyafeti ile yapılan vakalarda %0.17 olduğu kaydediliyor.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Soyarslan, ortopedik protez ameliyatları esnasında veya sonrasında oluşabilecek enfeksiyon riskini minimuma indirmek üzere artroplasti uzay elbisesi kullanmaya başladıklarını söyledi.

  Diz, kalça ve omuz protez ameliyatlarında kullanılacak

  Cerrahi alan enfeksiyonu sterilizasyon zincirinin herhangi bir noktada kırılması, ameliyathanenin uygunsuz koşulları, cerrahi ekipten kontrol edilemez bulaşmalar şeklinde olabiliyor. Aynı zamanda hastada diş çürüğü gibi bir bölgeden bakterilerin kan yoluyla cerrahi alana ulaşması ile de gerçekleşebiliyor. Ortopedik protez ameliyatlarında enfeksiyon riskini düşürmek üzere özel kıyafet kullanmaya başladıklarını ifade eden Dr. Mehmet Soyarslan, “Artroplasti Uzay Elbisesi olarak tanımlanan bu kıyafetler, ortopedi ve travmatoloji hekimlerimiz tarafından yapılan diz, kalça ve omuz protez ameliyatlarında kullanılacak” dedi.

  Enfeksiyonlar yaşam kalitesini etkiliyor

  Cerrahi enfeksiyonların hasta sağlığını olumsuz etkilediğini kaydeden Dr. Mehmet Soyarslan, “Cerrahi enfeksiyon, ameliyat sonrası ameliyat bölgesinde oluşabildiği ve yüzeysel olabildiği gibi, daha derin dokuları, hayati organları ve konulan implantları etkileyebiliyor. Ortopedik protez ameliyatlarından sonra görülen implant ilişkili enfeksiyonlar, hasta sağlığını ve memnuniyetini son derece olumsuz etkileyebiliyor. Hastaların enfeksiyon için bazen ayları bulan uzun süreler hastanede yatmaları, tekrar tekrar ameliyat olmaları ve uzun süre antibiyotik tedavileri almaları gerekebiliyor” diye konuştu.

  Cerrahi ekipten düşebilecek partikülleri engelliyor

  Dr. Mehmet Soyarslan, bu özel kıyafetlerin olası protez enfeksiyonlarının riskini en aza indirme amacıyla kullanıldığını belirterek şunları söyledi:

  “Kıyafetler, ameliyat esnasında cerrahi ekibin steril olmayan baş bölgesinden ameliyat sahasına düşebilecek partikülleri engelliyor. Aynı zamanda protezin yerleştirilmesi esnasında etrafa sıçrayan partiküllerin cerrahi ekibin steril olmayan yüz, maske ve bone gibi alanlarından sekerek tekrar cerrahi sahaya düşmesini de önlüyor. 

  Uzay kıyafeti ile risk %0.17

  Dr. Mehmet Soyarslan, artroplasti uzay elbisesinin olası cerrahi enfeksiyon riskini en aza indirdiğini kaydederek “Artroplasti ameliyatlarından sonra implant ilişkili cerrahi alan enfeksiyonu, klasik kıyafetle yapılan vakalarda %1 iken uzay kıyafeti ile yapılan vakalarda %0.17 olduğu belirtiliyor. Biz sadece artroplasti yani protez ameliyatlarımızda bu kıyafetleri kullanıyoruz. Günümüzde maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı tüm hastanelerde bu ekipman kullanılamıyor” diye konuştu.

  Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217