Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir

  Arı Sütünün Faydaları

   Arı sütü; genç arıların, kraliçe arı larvalarını beslemek için hazırladıkları maddedir. Arı sütünün faydalarından en önemlisi besleyici olmasıdır.

   Arı sütü kremsi ve beyaz bir maddedir. Premenstrüel sendromun semptomlarını hafifletmek ve yara iyileşmesini desteklemek gibi çeşitli sağlık yararları sağladığı iddia edilmektedir. Arı sütünün faydalarının başında antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar özelliklerine sahip olmaları gelir. İnsanlar genellikle oral yolla tüketirler veya doğrudan cilde uygularlar. Araştırmalar, arı sütü içindeki bazı besinlerin sağlığa yararlı olduğunu göstermektedir.

  Arı sütünün faydalarından bir diğeri yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir. Arı sütünün besin içeriği, sağlık için gerekli olan bir dizi temel besin maddesi sağladığından kendi başına potansiyel bir faydadır. Arı sütünün içindekiler;

  •Su (yüzde 50 ila 60)

  •Proteinler (yüzde 18)

  •Karbonhidratlar (yüzde 15)

  •Lipitler (yüzde 3 ila 6)

  •Mineral tuzlar (yüzde 1,5)

  Arı sütü içerisinde az miktarda vitamin ve mineral bulunur. Ayrıca antioksidanlar bakımından zengin olan polifenolleri de içerir. Arı sütünün faydaları insan bedenine de oldukça fazladır. Menopoz semptomlarından kurtulma sağlayabilir. Arı sütü ayrıca adet öncesi sendromlu kişiler için de faydalı olabilir. Bazı araştırmalara göre de arı sütü yara iyileşme sürecini hızlandırıyor.

  Arı sütü doğal bir ilaçtır. Arı sütünün faydalarının diyabet hastaları için de olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Arı sütü alınmasıyla kan şekeri seviyesinin düşmesine yo açar. Kişi arı sütü aldıktan sonra aşırı kaşıntı hissediyorsa, bir doktora danışmalıdır. Arı sütü doğal bir ilaçtır.

  Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) çıkan bir rapor, arı sütünün bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini söylüyor. Astım veya başka alerjileri olan kişilerde reaksiyon riski daha yüksek olabilir.

  Arı sütü aldıktan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin meydana gelmesi durumunda doktora danışmanız gerekir:

  •Kurdeşen,

  •Aşırı kaşıntı,

  •Hırıltı veya diğer solunum problemleri,

  •Karın ağrısı veya ishal gibi sindirim sorunları,

  •Baş dönmesi veya kafa karışıklığı,

  •Mide bulantısı,

  •Kusma,

  Arı sütü ayrıca kan basıncı ilaçları gibi bazı ilaçlarla da etkileşime girebilir. Herhangi bir zararlı etkileşimi önlemek için arı sütü almadan önce bir doktora danışmanız önerilir.  Arı sütü farklı şekillerde alınabilir. Arı sütünü içerek veya doğrudan cilde uygulayarak arı sütünün faydalarından yararlanmak mümkündür. Taze arı sütü üretimi jel benzeri bir maddeye neden olabilir, ancak diğer arı sütü türleri dondurularak kurutulur. Aynı zamanda, başka dolgu maddeleri içerebilen bir hap veya kapsül içinde toz halinde de gelebilir.

  Dozajla ilgili resmi bir kılavuz olmasa da çok az miktarda arı sütü ile başlamak çok önemlidir. Alerjik reaksiyonları varsa insanlar derhal arı sütünü kullanmayı bırakmalıdır. Arı sütünün faydaları ile ilgili çok az sayıda kaliteli araştırma var ve mevcut araştırmaların çoğu hayvanlarla ilgili. Bu sağlık iddialarının geçerli olup olmadığını belirlemek için çok daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. İnsanlar arı sütünün faydaları için ılımlı miktarlarda ve güvenle alabilirler, ancak herhangi bir tepki belirtisi varsa hemen kullanmayı bırakmalılar.

   

  Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217