Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Havaların ısınması ile birlikte arılarda doğada daha fazla görülmektedir. Özellikle açık hava etkinliklerinde örneğin piknik vs gibi etkinliklerde karşılaşılan bir durumdur. Çoğu kez tıbbı bir tedavi gerektirmese de eğer kişinin arıya alerjisi varsa ciddi reaksiyonlara neden olacağından tibbi bir tedavi gerektirebilmektedir. Bu durumlarda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.
Arı sokmasında meydana gelen durum ve şişme arının cinsine, sokulan bölgenin hassasiyet durumuna ve arının iğnesinin uzunluğuna şekline göre değişkenlik göstermektedir. Arı sokmasına kişi fazla bir reaksiyon göstermiyorsa evde yapılacak birkaç şeyle önlem alınabilir ve o bölgenin ağrısını ve şişkinliğini azaltabilir.

  Arı Sokmasına İyi Gelen Yöntemler

  Arı sokmasına iyi gelen evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeleri aşağıda sizler için detaylandırdık.

  Karbonat
  Arı sokmasına ne iyi gelir, karbonat bu anlamda kişinin şişen bölgedeki ağrıyı ve sancısını azaltmasını sağlamaktadır. İltihap kurutucu etkisi vardır karbonatın bu yüzden biraz su ile karıştırıp macun haline getirilen karbonatı şişen veya kızaran reaksiyon gösteren bölgeye sürmek yeterli olacaktır.

  Lavanta Yağı
  Lavanta yağı tüm arı türlerinde reaksiyon gösteren bölgenin mevcut durumunun hafiflemesini sağlamaktadır. Lavanta yağını bir pamuk yardımıyla arının soktuğu bölgeye sürmek etkili olacaktır.

  Sarımsak
  Arı sokmasına ne iyi gelir, sarımsak arı sokmasında oldukça faydalı bir yöntemdir. Güçlü bir etkisi vardır sarımsağın bu anlamda. Sarımsağı ikiye bölüp arının soktuğu bölgeye içerisindeki sıvıyı sürmek o bölgedeki mevcut durumu hafifletecek ve rahatlatacaktır.

  Soğan
  Arı sokmasına ne iyi gelir, soğanda aynı sarımsak gibi güçlü bir etkiye sahiptir. Arının soktuğu bölgeye soğanı sürmeniz o bölgeyi rahatlatacak ve iyi gelecektir.

  Elma Sirkesi
  Elma sirkesi o bölgede meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı hissini azaltacaktır. Bir miktar pamuk ile elma sirkesini o bölgeye uygulayabilirsiniz. Arı sokmasına ne iyi gelir, arı sokması genellikle kişide bir alerji durumu olmadığı sürece evde yapılacak birkaç yöntemle tedavi edilebilmektedir. Fakat kişinin arıya alerjisi varsa mutlaka bir doktora gitmesinde veya bir sağlık kuruluşuna gitmesinde fayda vardır. Bazen alerjisi olan kişilerde bir arının sokması alerjiyi tetiklememektedir fakat her ne olursa olsun önlem açısından sağlık kuruluşuna gidilmesinin bir faydasını vardır.

  Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2022
  Yayınlama Tarihi: 27 Nisan 2021

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217