Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir

  Aralıklı oruç diyeti; oruç tutup ardından şölen yapmak. Günün belirli saatine kadar sadece kalorisiz sıvılar tüketip oruç sonu istenilenin yenilmesi.

  İnsanlar binlerce yıldır oruç tutuyorlar. Bazen yiyecek bulunmadığı zamanlarda da gereklilikten tutuluyor. Bazı dini inanışlarda ibadet için yapılıyor; İslam, Hristiyanlık ve Budizm gibi. Vücudumuz uzun süre aç kalmaya karşı donanımlıdır. Vücudumuzun açlık dönemlerinde vücuttaki birçok faaliyet değişir. Örneğin; Hormonlar, genler ve önemli hücresel onarım süreçlerinde olumlu değişimler olur. Oruç tutulduğunda, kan şekeri ve insülin seviyelerinde önemli düşüşler ve ayrıca insan büyüme hormonunda ciddi bir artış elde edilir. Birçok insan kilo vermek için aralıklı oruç diyetini uygulamaktadır. Çünkü alınan kalorileri azaltmak ve yağ yakmak için çok basit ve etkili bir yoldur. Bazı insanlar metabolik sağlık yararları için yapar, çünkü çeşitli risk faktörlerine ve sağlık belirteçlerine olumlu etkisi vardır.


  Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

  Kilo vermekten çok, bilim insanlarının oruç rejimlerinin deneysel çalışmalarında ortaya çıkardığı nokta; sağlık üzerinde uzun vadeli etkiler sağlaması. Aralıklı oruç diyeti aslında oldukça kolaydır. Açlık başlangıçta sorun olur fakat birçok insan hızlı bir şekilde daha iyi hissettiğini ve daha fazla enerjiye sahip olduğunu bildiriyor. Oruç döneminde hiçbir yiyeceğe izin verilmez, ancak su, kahve, çay ve diğer kalorisiz içecekler içilebilir. Bazı aralıklı açlık formlarında, aç kalma süresi boyunca az miktarda düşük kalorili yiyeceklere izin verilir.

  Diyetin diğer diyetlerden farkı besinlerin değil, beslenme zamanının önemli olmasıdır. Birkaç farklı şekli vardır. Örneğin kişinin 16 saat boyunca oruç tutup daha sonra sadece 8 saatlik zaman diliminde yemek yemesi gibi. Bu, 16/8 yöntemi olarak bilinen türü aralıklı oruç diyetinin en popüler şeklidir.

  Az kullanılan diğer yöntemler; Eat-Stop-Eat: Haftada bir veya iki kez, bir gün akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar hiçbir şey yememek. 5: 2 Diyeti; Haftanın 2 günü, sadece yaklaşık 500–600 kalori tüketmek.


  Faydaları;

  • Aralıklı oruç diyetinin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğine dair de bazı kanıtlar vardır. Kemirgenlerde yapılan araştırmalara göre kalori kısıtlamasının ömrü uzatabildiğini göstermektedir. 

  • Ayrıca kalp hastalığı, diyabet, kanser, Alzheimer gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği öne sürülüyor.

  • Sağlığını iyileştirirken aynı zamanda hayatı da kolaylaştırır. 

  • Planlanması gerekilen ne kadar az öğün olursa, hayat o kadar kolay olacaktır. Günde 3-4+ kez yemek zorunda kalmamak (hazırlık ve temizlik dahil) zaman kazandırır. 

  • Çalışmalar, aralıklı açlığın çok güçlü bir kilo verme aracı olabileceğini göstermektedir. Aralıklı oruç diyeti ile insanlar bel çevresinin %4–7'sini de kaybediyorlar ve bu da ciddi derecede karın yağı kaybı demektir.

  • Aralıklı oruç diyetinin diğer standart diyet yöntemlerinden daha az kas kaybına neden olduğu bilinmektedir.


  Kimler Uygulamalı?

  Sürekli oruç herkes için doğru değildir. Kişi zayıfsa, 18 yaşından küçükse veya yeme bozukluğu geçmişi varsa, sağlık uzmanına danışmadan oruç tutmamalıdır. Bu gibi durumlarda, zararlı olabilir. Aynı zamanda kadınlarda doğurganlıkla ilgili sorunlar varsa, hamileyse, emziriyorsa veya gebe kalmaya çalışılıyorsa, aralıklı oruç diyeti uygulanmamalıdır.

   

  Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217