Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Anhedoni Nedir?

Anhedoni, mutsuz olma ve yapılan herhangi bir eylemden keyif alamama ve mutlu olamama hastalığıdır. Psikolojik sorunlar arasında görülen depresyonun semptomlarından biri olarak da belirlenen bu durum, pek çok kişinin yaşadığı bir sorundur. Bu tür psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalan bireyler, önceden yapmış oldukları zevkli ve heyecanlı aktiviteleri bundan sonra yapmak istemezler. Bu aktiviteleri yapsalar bile hiçbir keyif ve zevk alamazlar.

Psikolojik sorunu yaşayan kişiler daha önce yaptıkları bazı aktivitelerde bunlar; spor, gezi, müzik, sosyalleşme, cinsellik ve birtakım hobiler olmak üzere bu durumları yapmak içlerinden gelmez ve yapsalar bile en ufak bir tat alamazlar. Bu durumda önemli olan yapılan aktivitenin ne olduğundan çok o eylemin bireye bir keyif vermiyor olmasıdır.

Anhedoni Nedenleri Nelerdir? 

Bu hastalığa hangi durumların neden olduğu net olarak belirlenemese de bu duruma neden olan ve bazı durumlardan kaynaklandığı düşünülen bazı nedenler bulunmaktadır. Anhedoni nedenleri şu şekildedir:

 • Normal olmayan zihinsel bir durum
 • Ruhsal problemler
 • Psikolojik faktörler ve sorunlar
 • Madde bağımlısı olan kişi
 • Eğitim eksikliği ve yetersizliği

Bunların yanı sıra psikolojik sorunlar arasında yer alan depresyon ve anksiyete gibi sorunlar ile birlikte, sürekli ertelenen işler, bazı alışkanlıklar ve kişisel motivasyonun az olması gibi durumlar bu soruna neden olabilmektedir. Depresyon ile bağlantılı olan bu durumda kişi uzman bir psikologdan destek alarak tedavi görebilmektedir. 

Anhedoni Belirtileri Nelerdir? 

Bu sorunun ortaya çıkması için kişide hastalığın belirtilerinin görülmesi ve bu kişinin belirtilerin farkında olması gerekmektedir. Depresyonun en önemli belirtileri arasında bulunan bu hastalığın çok bilinen semptomu ise mutsuzluktur. Bunların yanı sıra bu hastalığın bazı farklı semptomları da bulunmaktadır. Anhedoni belirtileri şu şekildedir:

 • Bireyin farklı paranoyalara kapılması
 • Gerginlik
 • Yapılan sosyal aktivitelerden tat alamamak
 • Neşeli duygular taşımamak ve sahip olamamak
 • Yeme davranışlarının değişmesi
 • Cinsel isteksizlik yaşaması

Anhedoni Risk Faktörleri Nelerdir? 

Bu durumun risk faktörleri arasında en etkili faktör aile bireylerinde şizofreni ya da majör depresyon öyküsünün bulunmasıdır. Bu durumda kişilerde görülme ihtimali normale oranla çok daha yüksektir. Bu gibi durumun yanı sıra bazı kişinin yaşadığı birtakım olumsuz durumlar ve travmalarda çok etkilidir. Anhedoni risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Travmatik bir olay veya yoğun stresli bir durum yaşanması
 • Geçmiş dönemlerde kişinin istismara maruz kalması
 • Kişinin ihmal edilmesi
 • Beslenme problemleri ve bozukluklar
 • Yaşam kalitesini etkileyen bazı hastalıklar
 • Çok ciddi bir hastalığın yaşanması

Anhedoni Tanı Yöntemleri Nelerdir? 

Hastalık durumunun teşhis edilebilmesi için kişinin başvurduğu uzman tarafından bazı sorular sorularak ve şikayetleri dinlenerek bu durumun belirlenmesi ve tanı konulması hedeflemektedir. Bu sürecin kolay olması ve ilerleyişin hızlanması bakımından bireyin öncesinde şikayetlerinin farkına varması ve bu durum hakkında liste yapması önerilmektedir. 
Ayrıca uzman kişiye karşı yüzde yüz açıklıkla ve farkındalıkla davranılması teşhis ve tedavi bakımından çok önemlidir. Uzman kişinin bu hastalığı doğru teşhis etmesi ve doğru tanı konulması da kişinin sağlığı ve yaşantısı bakımından son derece önemlidir. 
Bu hastalık ile ilgili hastanelerde fiziki bir muayene sağlanabilir. Bu muayenenin amacı ise birtakım fiziksel sorunların olup olmadığını anlamaktır. Ayrıca ruhsal problemlere yol açabilecek ya da hastalığa etki edebilecek herhangi bir vitamin azlığı veya tiroit problemini belirlemek için de kan testi uygulanabilmektedir. 
Uzmana karşı anlatılan her durum ve şikayet hastalığın belirlenmesinde ve doğru tedavinin uygulanması bakımından çok önemlidir. Bu nedenle kişi bu problemin farkına varmalı ve bu durumun bilinci ile tedavi görmelidir. 

Anhedoni Nasıl Tedavi Edilir?

Yaygın olarak görülen bu sorun, kişinin yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen olumsuz bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi yapılması gereken bir durumdur ve tedavisi mümkündür. Bu tür bir psikolojik problem ile karşılaşan kişiler, vakit kaybetmeden alanında eğitim almış uzman bir psikologdan destek alabilmektedir. Psikolog eşliğine yapılması gereken bu sorunun tedavisi uzun sürebilmektedir. 
Anhedoni tedavisi bakımından genellikle kişinin vücudunda bulunan serotonin ve endorfin hormonlarını yenilemek ve harekete geçirmek gerekmektedir. Bu durum da bazı terapötik yöntemler uygulanarak ilerleme sağlanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca psikolog tarafından belirlenen terapi yöntemleri de uygulanmaktadır.
Kişinin yaşantısında birtakım değişikliklere gitmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme programı, gece uykusu, spor, egzersiz, yürüyüş, dans ve birtakım eğlenceli yöntemler ile kişinin mutlu olmasını sağlayacak aktiviteler önerilmektedir. Bu uygulamalar ile bu durumundan kurtulmaya çalışılır.
Uygulanan tedavinin doğru bir yöntem olması halinde kişinin bu sorundan kurtulması mümkün olmaktadır. Yaşam kalitesini ciddi seviyelerde ve olumsuz yönde etkileyen bu durum doğru tedavi yöntemi ile iyileştirilebilir.

Psikolojik sorunlar arasında yer alan depresyonun en önemli belirtileri arasından mutsuzluk ve zevk alamamak bulunmaktadır. Bu durumu yaşayan kişiler, alanında uzman bir psikolog ile görüşerek destek almalı ve tedavi edilmelidir.
Tedavi sürecinde hastanın mutluluk hormonu artırılmaya çalışılır ve bu hormonun tekrardan harekete geçirmesi hedeflenir. Bu da birtakım terapi yöntemleri ile ve kişinin yaşantısında gittiği bazı değişikliklerle mümkündür. Kişi, spor, egzersiz, yürüyüş, koşu, dans, yüzme ve bazı eğlenceli aktiviteler yaparak mutlu olması hedeflenir.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 02 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,