Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananas, tropikal meyvelerden biridir ve hemen hemen herkes tarafından tüketilmektedir. Aynı zamanda şifa deposu olan ananas, C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bununla birlikte ananas sindirime iyi gelirken bir taraftan da antioksidan özelliği sayesinde koruma sağlamaktadır.

Oldukça lezzetli olan bu meyvenin dış kısmı dikenli kabuk şeklindedir, baş kısmı ise yeşil iri yapraklıdır. Oldukça besleyici ve lezzetli bir meyvedir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındırır. Kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalıkların oluşma riskini düşürmektedir. Ananasın insan sağlığı üzerinde faydaları oldukça fazladır. Aynı zamanda saç sağlığı, cilt ve kemik gelişimi için de çok faydalıdır. Ananas, pişmiş veya çiğ şekilde tüketilebilmektedir.

Ananasın Çeşitleri Nelerdir?

Ananasın 8 değişik çeşidi bulunmaktadır. Çeşitler içinde en fazla bilinen türü, ananas Comosus olarak adlandırılır. Bunun ile birlikte tüketilemeyen fakat lifi kullanılmakta olan Likidus türü ve etli tüketilebilen yabani ananas türleri de bulunmaktadır. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilmekte olan ananas meyvesi ve ananas suyu içeriğinde 16 farklı mineral bulunduruyor. Ayrıca, Ananas, tropikal iklimde yetiştirilmekte olsa da evde yetiştirebilmek mümkündür. Manavlardan bir adet taze ananas alarak yetiştirme işine başlayabilirsiniz.

Ananasın Sağlığa Yararları Nelerdir?

İçeriğinde vitamin ve mineraller mevcuttur. Bu vitamin ve mineraller enfeksiyonların azaltmasına ve kemiklerin kuvvetlenmesine katkı sağlar. Ananas faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Ananas enfeksiyonlara karşı antioksidanlar içerir: Bu meyvenin besin değeri oldukça fazladır. Bu yüzden içeriğinde antioksidan içermektedir. Tüketildiğinde bedenin oksidatif stresi engellemesine katkı sağlar. Hücre yıpranmasına sebep olan bazı moleküller bulunmaktadır. Kalp rahatsızlığı, şeker ve bazı kanser türlerinden meydana gelmektedir. Kalp rahatsızlığı, şeker ve farklı kanser gibi hastalık riskini azaltabilmektedir. 
Sindirim sistemine yardımcı olur: Ananas, lif ve su içermektedir. Bu yüzden kabızlığın oluşmasını engeller ve sindirim sistemini düzene sokar, bedenin proteinleri sindirmesine katkı sağlayan bir enzim olarak bilinen bromelain bakımından da güçlü bir meyvedir. Bu enzim yapıların iyileşmesinde de etkilidir.
Ananas yemek kilo vermeye yardımcı olur: İçeriğinde barındırdığı lif desteği ile kişiyi tok tutmaktadır. Bundan dolayı kilo vermede etilidir. Ayrıca metabolizma üzerinde de etkileri oldukça fazladır.
C vitamini içerir: İçeriğinde lif, potasyum ve C vitamini içermektedir. Bu yüzden kalp sağlığına fayda sağlar. Gribal hastalıklara iyi gelmektedir. Astım ve bronşit belirtilerini azaltır.
Şeker hastalığına iyi gelir: Diyabetli birçok insan glikoz seviyelerini sağlıklı bir aralıkta olmasını ister. Bu yüzden besin tüketirken oldukça dikkatlidirler. Karbonhidratı dengede tutmak kişinin sevdiği besinleri tüketmesi ile orantılıdır. Doğru miktarda tüketmek şekeri dengelemeye yardımcı olur.

Ananasın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Ananasın faydası olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Dikkatli tüketildiği zaman fayda sağlar. Ananasın zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Olgunlaşmış ananas tüketilmelidir.
  • Olgunlaşmamış ananas tüketimi kusma, döküntü ve ishale neden olabilmektedir. 
  • Bedende toksin birikimine sebep olmaktadır. Dudak, ağız ve dilde problemler oluşabilir.
  • Seyreltici ve antibiyotik ilaçlar kullanılıyorsa tüketilmemelidir.

Ananas Hangi Vitaminleri İçerir?

Vitamin ve mineral bakımından oldukça çeşitlidir. Bundan dolayı sağlığa olumlu birçok etkisi vardır. Ananasın içeriği vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz;
C vitamini: Ananas meyvesi C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamini, kanser hastalıkları, kalp hastalıkları, diyabete karşı mücadele etmeye katkı sağlar.
Manganez: Günlük manganez seviyesinin tamamından fazlasını içerir. Bu vitamin, metabolizmayı kuvvetlendirerek, kemik gelişimine destek olur. 
Lif: Günlük lif gereksiniminin yaklaşık olarak %10’luk bir kısmı bu meyve ile karşılanabilmektedir. Bağırsakların sağlıklı olabilmesi için lif gereksinimi önemlidir. Diyete yardımcı olur.
B vitaminleri: İçeriğinde B vitamini barındırmaktadır. Bu vitaminler, besinleri enerjiye dönüştürmektedir. Bunun ile birlikte bedenimizde bulunan organlara oksijen taşır.

Tropikal iklimlerde yetişmekte olan meyvelerden bir tanesidir. Orta Amerika ve Karayipler gibi farklı tropikal bölgelerinde de yetiştirilmektedir.
Ananas seçerken olgun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Olgunlaşmamış olan meyveyi tüketmek sağlıklı değildir, kusma, döküntüye, ishale sebep olabilir.
Ananasın saklanması meyvenin tazeliğini koruması açısından önemlidir. Oda sıcaklığında buzdolabında saklanmalıdır. Buzdolabında bütünlüğü bozulmadan muhafaza edilirse 5 gün gibi bir süre dayanıklılığını korumaktadır.
Fazla tüketimi sağlıklı değildir. İshale, kaşıntıya ve kusmaya neden olabilir. Olgunlaşmamış ananas tüketmekte oldukça zararlıdır.
Bu meyveyi tüketmekte olan birçok kişi orta kısmını tüketmek istemez. Asıl faydası ise orta kısımda bulunmaktadır. Ananasın orta kısmında olan silindir şeklindeki bölüm bromelain enzimi açısından oldukça çeşitlidir.
Ananasın lifli yapısı vardır. Bu sayede kişinin bağırsakları daha aktif çalışır, tok tutar. Taze tüketilen ananas kilo verdirme de daha etkilidir.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,