Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Analjezik İlac Nedir?

Analjezik ilaclar ağrının hafiflemesi amacıyla kullanılmaktadır. Analjezik aynı zamanda günümüzde ağrı kesici olarak da kullanılır. Kelime anlamıyla kişiler uykuya geçmeden veya bilinç kaybı yaşamadan meydana gelen ağrıların geçmesini sağlamak amacı ile alınan ilaclardır.

Analjezik ilaclar öncelikle diş ağrısı olmak üzere pek çok ağrı ve hastalık tedavisi için kullanılır. Bu ilaclar hap şeklinde bilinmektedir ancak krem, jel gibi çeşitleri de vardır. Bu ilaclar merkezi sinir sistemine direkt şekilde etki eder.

Ağrıyı kontrol etme tekniklerinin en başında analjezik kullanımı gelmektedir. Analjezikler, toplumda antibiyotiklerin yanı sıra en yaygın tercih edilen ilaclar arasındadır. Bundan dolayı analjezik kullanım kurallarının doğru bilinmesi ve doğru bir biçimde analiz edilmesi, bunun yanı sıra kişilere analjezik kullanım kuralları hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Analjezik kullanım ilkeleri hastalara öğretilme sürecinde hekimler ile beraber eczacıların da oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. 

Analjezik Kullanım Alanları

Birçok analjezik kullanım alanları mevcuttur. Genel olarak yoğun ağrı karşısında etkili bir ilaçtır ve bu kategorinin altında kullanılmaktadır. Fakat arada bir meydana gelen ağrılar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bu ilaclar ağrının haricinde nefes daralması, öksürme ve ishal gibi sağlık problemlerinde kullanılan bir ilaçtır.

Analjezikler kronikleşmiş ve akut ağrı durumlarında ağrıyı kontrol etmek için ve azaltmak amacıyla tercih edilen ilaclardır. Bu ilacların kullanımı oldukça eski zamanlara dayanır.  50 yıl içerisinde fazla oranda yeni ilaç geliştirilmiştir ve bunlar kendine yeni kullanım alanı bulmuştur. Bu ilaclar ağrının kesilmesinde büyük rol oynar.

Analjezik İlaclar Arasında Farklar

Analjezikler etki düzeyine göre birbirlerinden farklı analjezik çeşitleri olarak kategorize edilir. Kullanılan bu ilacların bedendeki emilimi ve dağılımında farklılıklar bulunur. Analjezik sınıfı içinde bulunan ilacların yan etkileri ve alınması gerekli yollarda birbirlerinden farklılık gösterebilmektedir. Bu ilaclar kafein gibi etkiyi yükselten maddelerle etkisi daha fazla ağrı kesiciler haline dönüşmektedir.

Analjezik Yan Etkiler

Analjezik yan etkileri olarak zararsızdır ve kullanılan analjezik çeşidine göre farklılık gösterir. Öncelikli yan etkileri şu şekildedir;

  • Uyuşukluk hali
  • Baş dönmesi
  • Bulantı
  • Midenin ekşimesi
  • Kulak çınlaması
  • Kaşıntı
  • Ağızda kuruluk, gibi yan etkileri bulunmaktadır.
Ağrı kesiciler merkezi ve bölgesel etkili şekilde iki kategoride sınıflandırılmaktadır.
Analjezikler, genel olarak ağrıyı hafifletmek için tercih edilen ilaclar olarak belirtilir. Bunun ile birlikte bu ilaclar, ağrı kesici şeklinde de bilinmektedir. Analjezik terimi, bilinç kaybolmadan veya uykuya geçmeden ağrıdan kurtulmaya yardımcı olan bir ilactır.
Ağrı kesiciler, analjezi meydana getirmek amacı ile kullanılan ilaclardır. Ağrıya neden olan etiyolojik etkeni yok etmezler. Ağrının hissedilmesini engeller veya hissedilme seviyesini düşürürler.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 26 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Benzer Yazılar
21 Aralık 2022
29 Aralık 2023
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,