Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Acil servislere akıllı sistem!

  Sağlıkta Parlak Fikirler Arıyoruz sloganıyla düzenlenen Geleceğin Sağlık Yöneticileri Yarışması'na katılan Üsküdar Üniversitesi öğrencileri Mehmed Burhan Topsöğüt ve Hasan Kutlu, birinci oldu.

  ‘Acil Servis Aşırı Kalabalıklığının Belirlenmesi, Azaltmak İçin Strateji Geliştirilmesi ve Çözümler, ASRİ Acil Servis Rağbet İşleyişi’ ismini verdikleri proje, en yaratıcı proje olarak birinci oldu.

  Acil servislere akıllı sistem!LİV Hospital’in düzenlediği yarışmada dereceye girenler, Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği (SASDER)'nin 11-14 Mayıs tarihlerinde Antalya'da düzenlenen 5. Ulusal Kongresi'nde açıklandı. Projede birinci olan Mehmed Burhan Topsöğüt ve Hasan Kutlu, kongrede ödüllerini aldı.

  Mesleki deneyimlerinden doğan proje

  Uzun süredir acil serviste hemşirelik yapan Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Mehmed Burhan Topsöğüt ve Hasan Kutlu ikilisi, acil servislerde oluşan aşırı yoğunluk sebebiyle yaşanan sıkıntıları gözlemledi. Bu sorunun çok ağır sonuçlara neden olduğunu tespit eden Topsöğüt ve Kutlu, acil servisin maksimum kapasiteye ulaşmak üzere olduğunu tespit edip, servisin işlevsiz duruma düşmesine izin vermeden hastane yönetimini uyaran bir sistem geliştirdi.

  Temel amaç acil servisleri daha verimli hale getirmek

  Acil servislere akıllı sistem! 2Proje ile;
  Acil servislerin yoğunluk durumunu ölçmek,
  Acil servisin aşırı yoğunluğu ile olumsuz hasta bakım sonuçları arasındaki ilişkiyi belirlemek, Yoğunluk tahmini aracı ile erken uyarı sistemi ve kademeli merkezi kontrol sistemi kurmak, 112 ambulanslarını uygun acil servislere yönlendirmek amaçlanırken, proje ile aynı zamanda hastanelerin ve kurumların finansal açıdan kaybını en aza indirgemesi, faturalandırma işlemlerinde uygulanan hizmet ve malzeme kaybını da azaltmak amaçlandı. Proje ile temelde acil servislerin daha verimli halde kullanılması hedeflendi.

  Yoğunluk durumu renklerle ifade ediliyor

  Trafik lambalarındaki ışık sisteminden esinlenen Mehmed Burhan Topsöğüt ve Hasan Kutlu'nun ASRİ Sistemi'nde yeşil renk; normal işlevsel durumdaki acil servisi, sarı renk; uyarı durumundaki acil servisi ve kırmızı renk de alarm durumundaki acil servisi temsil ediyor. Sistem özellikle hastanelerin acil servislerine, acil hasta yetiştiren 112 ambulansları için hayati bir önem taşıyor, bu sistem sayesinde ambulanslar yoğun olduğu bilinen acil servis yerine daha az yoğun olan acil servise yönleniyor.

  Adım adım bilgilendirme ve istatistik

  Sistem aynı zamanda sağlık sistemindeki yönetim kademelerine de yoğunluk konusunda düzenli bilgi akışı sağlıyor. Sistem önce hastane yönetimine daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Afet Koordinasyon birimine, son adım olarak da Sağlık Bakanlığı'na kadar bilgi akışı sağlıyor. ASRİ, aynı zamanda istatistiki bilgi hafızası olarak gelecekteki karar ve uygulamalar için de referans kaynağı oluyor.

  “Elimizi taşın altına sokmak istedik”

  ASRİ Sistemi öncesinde uzun bir süre gözlem ve araştırma yapan Mehmed Burhan Topsöğüt ve Hasan Kutlu, bu sistemi geliştirirken mesleki deneyimlerinden yararlandıklarını söyledi.

  Mehmed Burhan Topsöğüt; "Biz de bu sektörde uzun süredir bulunan sağlık çalışanları olarak elimizi taşın altına sokmak istedik. Bu konuda çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Çözüm üretmek istedik ve çok önemli bir başarıya imza attık. ASRİ sayesinde yoğunluk sorunu kaynaklı ortaya çıkan birçok problemi en aza indirmeyi hedefledik” dedi.

  Hedef tüm acil servisler!
   
  Bu projenin temel hedef kitlesi Türkiye’de bulunan kamu ve özel sektöre ait tüm acil servisler ve 112 komuta merkezleri olarak belirlendi.

  ASRİ, tedavi alacak hastalar için bekleme sürelerini kısaltılırken, potansiyel hasta girişlerinin erken belirlenerek acil servislere girişleri etkili bir şekilde yönetmek için bir dizi proaktif politika öneriyor. Bu sayede, hastaların acil servislere başvurmadan önce yoğunluğun oluşmasını bekleyen standart uygulama yerine, yoğunluğun ne zaman artacağını belirlemek ve önlem olarak, acil servisler kalabalık olmaya başlamadan önce hastaları yönlendiren öngörülere ulaşılıyor ve aynı sayıda hastaya hizmet verirken daha kısa gecikmelere sağlanıyor.

  Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Bölümü öğrencileri Mehmed Burhan Topsöğüt ve Hasan Kutlu birincilik ödülü olarak, burs ve para ödülü kazandı.

  Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217