COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

Acai Tozu Nedir, Acai Tozunun Faydaları Nelerdir?

Acai Tozu Nedir? Acai Tozunun Faydaları Nelerdir?

Acai tozu, acai meyvesinden elde edilen ve dünyada kabul edilen antioksidan yönünden en zengin meyveleri arasında yer almaktadır.

Acai meyvesi orijinal olarak amazon ormanlarında yetişen zengin antioksidan özelliği taşıyan genellikle görüntü olarak yaban mersinine benzetilen mor renkli bir üzüm yani meyvedir. Çoğunlukla acai üzümü olarak bilinmektedir. Bu haliyle market raflarında da yerini almıştır. Yaban mersini gibi yumuşak olmamakla birlikte çekirdekleri sert bir meyvedir.

Acai meyvesi Türkiye de özellikle meyve formunun dışında toz halinde de tüketilmektedir. Bu şekilde özenli kurtularak acai meyvesinden elde edilen toz formunu içeceklere ve yoğurtlara konulmakta ve o şekilde tüketilmektedir.

Toz olarak acai meyvesinin tüketilmesinin nedenlerinden bir tanesi de çok narin bir meyve olmasından kaynaklanmaktadır. Acai meyvesini Orta ve Güney Amerika dışında bulmak oldukça zordur. Çok narin olduklarından taze tüketilmeleri gerekir bu yüzden özel kurutma yöntemleriyle vitamin kaybına uğramadan toz haline getirilerek tüketilir.
Kuru toz halinde satılan acai meyvesi buzlu meyve püresi ve preslenmiş soğuk sıkım meyve suyu olarak da tüketilmektedir. Acai meyvesi yani yani acai üzümleri çikolata gibi ürünlerde şekersiz beslenen için tatlandırıcı olarak tüketilmektedir.

Acai Meyvesinin / Tozunun Faydaları

Acai meyvesinin acai tozunun bir çok faydası bulunmaktadır. 

Bu faydalardan bazıları,

• Kan şekerinin ve insülinin düzenlenmesini sağlamaktadır.

• A,C ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu yüzden cilt ve göz sağlığı için faydası çok fazladır.

• Sindirim sitemini ve bağırsak sağlığını korumaktadır.

• Hafızayı destekler. Unutkanlık gibi ileri yaş semptomlarının üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

• Omega yönünden zengindir

• Kan dolaşımını ve kalp sağlığını destekler.

• Antioksidan özelliği yüksektir. Vücuttaki inflamasyonu azaltır.

• Zayıflamaya yani kilo vermeye yardımcı bir üründür.

• Demir, kalsiyum , bakır ve çinko yönünden zengin bir meyvedir.

• Mor renkli meyvelerin kanser hücrelerinin küçülmesinde fayda sağladığı klinik çalışmalarla desteklenmiştir. Acai meyvesi de bu yönden kanser hücresiyle savaşan bir besindir.

• Yaşlanmaya karşı vücudu destekler ve yaşlanmayı yavaşlatır.

• Magnezyum ve potasyum açısından zengin bir besindir.

• B vitaminleri açısından zengin bir besin olduğundan tüketilmesi faydalıdır.

Acai Meyvesi/ Acai Tozu Nasıl Tüketilir?

Acai meyvesinin raf ömrü çok uzun olmadığı için genellikle meyve suyu formuna dönüştürülüp tüketilmektedir. Preslenmiş haliyle satışa sunulmasının yanı sıra soğuk sıkım meyve suyu formunda da tüketilebilmektedir. Piyasada da bu şekildeki formlarını bulmak kolaydır.

Acai tozu faydaları saymakla bitmeyecek şekildedir. Acai tozunu smootielerde veya yoğurtlarınızın içine karıştırarak tüketebilirsiniz.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021
Yayınlama Tarihi: 24 Şubat 2021

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.