PCR Testi Pozitif Çıkan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

PCR testi pozitif çıkan kişiler nelere dikkat etmelidir, Kişiye Covid pozitif teşhisi konulana  kadar evin diğer fertlerine bulaştırma ihtimali olmakla birlikte bulaştırmama ihtimali de var. 

Bundan dolayı bulaştırmama ihtimalini ve ondan sonra bulaştırabileceği gerçeği nedeniyle hasta olan birey ve hasta yakınlarının mutlaka uyması gereken bazı kurallar var.

PCR Testi Pozitif Çıkan Kişilerin Uyması Gereken Kurallar

 • Hasta olan kişi mutlaka bir odada izole olmalı
 • Hasta olan kişi sürekli maske takmalı
 • Evdeki diğer kişiler de sürekli maske takmalı
 • İzole olunan oda sık sık havalandırılmalı
 • Diğer aile fertleri tarafından odaya giriş çıkışlar minimuma indirilmeli
 • Mümkünse hasta kişi yemeğini izole olduğu odada yalnız yemeli
 • Yemek nedeniyle veya başka bir nedenle maskesini çıkardığı zamanlar odada kimse olmamalı
 • Yemek sonrasında da oda hemen havalandırılmalı
 • Karantinanın devam ettiği 14  gün boyunca evin diğer fertleriyle teması en aza indirmeli
 • Hastanın kullanacağı mutfak aletleri ayrı olmalı
 • Hastanın kullandığı çarşaf, nevresim, kıyafet gibi özel eşyalarla da fiziksel temas sağlandıktan sonra mutlak surette eller  belirtilen usullerde yıkanmalı. El hijyeni bu noktada çok önemlidir.

Aynı ev ortamında bu kurallara yüzde yüz uymak zor olsa da, ailenin diğer fertlerini korumak adına olabildiğince özen gösterilmeli. Kritik konu sadece maske korunmak için yetmiyor ama kurallar kişinin karşısındakini korumaya yeterli gelmektedir.

Kişi test yaptırdıktan ve test sonucu  pozitif çıktıktan sonra kişiye tedavisi boyunca kullanması gereken ilaçlar topluca veriliyor ve bu ilaçların bitimine kadar Halk Sağlığı ekipleri günlük olarak hastanın durumunu sorguluyor.

Karantina esnasında pek çok hasta ağırlaşmadan iyileşecektir ama düşük oranda bir takım hasta da ağırlaşabilir. Ev karantinasında olan hastalarda; nefes darlığı, yüksek ateş, genel durumda bozulma göründüğü takdirde teşhisin konulduğu merkez başvurmaları gerekir.

Hastanın 14 günlük karantina süresi dolduktan sonra PCR teyidi yapılır. PCR sonucu negatif çıkar ve aile içinde başka pozitif vaka veya belirti saptanmadığı takdirde karantina sonlanır. Ve kişi normal hayatına devam eder.

Bir kere Covid pozitif olan kişi tekrar hastalanır mı?

Teorik olarak tüm viral hastalıklarda süresi değişen bir  antikor bağışıklığı  oluşur. Bu süre kimi viral hastalıkta 3-5 ayken kimi hastalıkta yıllar kimi hastalıklarda ömür boyu olabiliyor. Covid 19 yeni bir virüs olduğu için antikor ile ilişkili bağışıklığın süresi konusunda net bir bilgimiz yok. Fakat aynı aile üyelerinden SARS 1 dediğimiz ilk ortaya çıkıp salgın yapan yine Korona etkenli hastalıkta 17 yıl geçmiş olmasına rağmen halen bağışıklığın sürdüğü gösterilmiş. Muhtemelen  Covid 19’da da benzer bir tablo göreceğiz. Ancak bağışıklık sisteminin bağışıklığı sadece antikor aracıyla değil hücresel bağışıklık dediğimiz şu anda sosyal medyada T hücre ismiyle anlatılan bağışıklık, daha kompleks, daha az ölçülebilir ve her laboratuvarda yapılamayan çok özel inceleme gerektiren bir bağışıklık türüdür.

Bu tarz bir bağışıklığın daha uzun süreli olabildiği ve Korona ailesinin kendi içerisinde de çapraz bağışıklıklar oluşturabildiği ve bu nedenle toplumdaki herkesin ağır hastalık geçirmediği, kiminin virüsü almasına rağmen hiç belirti göstermemesinin nedeninin bu olabileceği söyleniyor.

PCR ve Antikor Testi Nedir?

Antikor testi kısa vadeli olarak geçirilmiş enfeksiyonu gösterebilir. Ama bunu ne kadar süre ile gösterebilir olduğunu henüz bilmiyoruz çünkü Türkiye’de çıkan antikor testlerinin güvenilirliği de tartışmalıdır. Ek olarak süre çok kısıtlıdır. 8 aylık bir periyoddan bahsediyoruz. Bu 8 ay içerisinde en başında geçirilmiş enfeksiyonların antikorlarının seviyesinin giderek düştüğünü görüyoruz ama kısa vadede 15-20 gün içerisinde antikor gösterebilen vakalarda Korona geçirmişsin bağışıklık oluşmuş  düşüncesi olabilir ama antikor pozitif olanlarda mutlaka PCR ile virüsü taşıyıp taşımadıkları, halen bulaştırıcı olup olmadıklarının tespiti gerekir. Çünkü antikor kişinin virüs ile karşılaştığının göstergesidir. Antikor tespit edildiği zaman hasta virüsten temizlenmemiş olabilir. Bu nedenle pcr testi bu noktada önemlidir.

Paylaş: