Koronavirüsten Nasıl Korunabilirim?

Koronavirüsten nasıl korunabilirim sorunu kendimize sıkça sorar hale geldik bunun nedeni kaygı ve endişelerimizin her geçen gün artıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Koronavirüsten korunmak için uygulanması gereken temel şeylerden biri kişisel hijyene dikkat etmektir.

Koronavirüsten nasıl korunabilirim, sadece korona virüs için değil bütün bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için korunmanın temel prensibi el temizliğidir. Sağlık bakanlığının bir sloganı var çok doğru bir slogan “her şey elimizde” elimizi yıkayacağız. Normal çeşme suyu ve sabunla doğru teknikle ortalama 20-30 saniye elinizi temizlemeniz yeterlidir. Sadece korona virüs için değil, verem mikrobu en dirençli mikroplardan biridir ve bakteridir ayrıca verem mikrobunu, AIDS mikrobunu bile elimizi su ve sabunla yıkayarak öldürebiliyoruz. AIDS en çok korkulan en çok ölüme sebep olan virüslerden bir tanesidir. Ve onu bile öldürebilirsiniz.

Koronavirüsten nasıl korunabilirim, koronavirüs solunum yolu ile bulaştığı için maske çok önemli 1 metre mesafeyi lütfen unutmayın. 1 metre mesafeden daha fazla yaklaşma ihtimaliniz var ise maske takmalısınız.

Koronavirüsten nasıl korunabilirim, şüpheli vakayla karşılaştığınızda basit cerrahi maske takılmalıdır. N 95 maskeleri özel üretim maskelerdir. Hasta olan ya da bu belirtileri taşıyan insanların da sorumlulukları vardır, eğer öksürüyorsanız hapşırıyorsanız, tıksırıyorsanız elinize bir peçete almalı ve kağıt mendille ağzınızı burnunuzu kapatarak hapşırmalı ve öksürmelisiniz. O peçeteyi de çöpe atıp elinizi yıkamalısınız. Kağıt mendiliniz yoksa bu durumda elimizin içiyle değil elimizin dışıyla ya da kolumuzun dış yüzeyiyle ağzımızı burnumuzu kapatmalıyız.

İş Ortamında Korona Virüse Karşı Ne Yapmalıyız?

Koronavirüsten nasıl korunabilirim, iş ortamında beraber çalıştığınız arkadaşınız varsa (nezle, grip üst solunum yolu enfeksiyonu yaşayan) 1 metreden fazla o kişiye yaklaşmamalıyız. Eğer böyle bir şansınız yoksa normal bir cerrahi maske kullanabilirsiniz. Ortak kullanılan makas, telefon, klavye gibi eşyaların kısa bir süre olsa da üzerinde virüsü taşıyacağını unutmamalıyız. Önemli olan el yıkamaktır. Ellerimizi hep temiz tutmalıyız. Maske takarken, maskeyi çıkardıktan sonra ellerimizi hep temiz tutmalıyız.

Evimizde Korona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Koronavirüsten nasıl korunabilirim, koronavirüs için riskli bir grup vardır. 2 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler. Altta yatan bir hastalığı olanlar risk altındadır. Kalabalık yerlerde olmak zorunda olanlar varsa, aynı evde yaşıyorsak hijyenimize ve gerekirse aynı ortamda bile olsa normal maske takmaya özen göstermeliyiz. Bu kurallara dikkat etmeliyiz.

Kargo ile gelen ürünlerden Korona Virüsü Bulaşır mı?

Corona (Korona) Virüsü tüm dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Corona (Korona) Virüsünden ölümlerde devam etmektedir. Herkes Corona (Korona) virüsünden korunmaya çalışıyor.

Peki yurtdışından ya da Çin'den gelen kargo İle gelen ürünlerden Korona Virüsü Bulaşır mı?

'Virüsler çok hızla yayılırlar. Corona da (Korona) bir virüstür. Ama çok önemli bir nokta vardır. Bu virüsler yani Corona (Korona) virüsü dış ortamda çok fazla canlı kalamazlar.

Corona ( Korona) virüsünün canlı kalabilmeleri için mutlaka canlı bir hücrenin içinde yaşaması gerekir. Bir kan hücresinin, bir solunum içerisinde yaşaması gerekir ki ancak o zaman canlı kalabilirler. Dış ortamda asla canlı kalamazlar. Çin'den gelen paketler, Çin'den gelen kargolar, kargoları taşıyan kişilerle virüs bulaşma şansı asla yoktur. Böyle bir şey mümkün değildir.

Çünkü o ürünler ve kutular uzun süre dış ortamda kalıyorlar ve virüslerin yaşaması mümkün değildir.

Toplu Taşıma Araçlarında Korona Virüsüne Karşı Ne Yapmalıyız?

Koronavirüsten nasıl korunabilirim, toplu taşımaya binmek zorundaysanız önce kendinizi koruyun. Mümkünse insanlara 1 metreden fazla yaklaşmayın.

El hijyenimize çok dikkat etmeliyiz. Maske takmadan toplu taşıma araçlarına binmemeliyiz. Yanımızda mutlaka mendil bulundurmalıyız. Kendimizi korursak karşımızdaki insanı da korumuş oluruz.

Korona Virüs Covid-19 Cansız Yüzeylerde Yaşayabilir mi?

Koronavirüsten nasıl korunabilirim, virüs cansız yüzeylerde yaşar. Ama ne kadar süre ile yaşar bu önemlidir. Virüsler canlı hücrenin içerisinde yaşamak zorundadırlar. Yani eğer yüzeyde bir canlı hücre yoksa tükürük damlacığı, kan hücresi, solunum sekresyonu gibi bunun içinde olmadığı sürece kurulukla ısıyla ortamın dezenfektanlarla temizlenmesi ile virüs canlılığını yitirecektir.

Eski bilgimiz virüsün 24 saatten daha fazla yaşamadığı yönünde idi. Şimdi bizde bilgilerimizi güncelliyoruz. Maalesef daha uzun süre cansız yüzeylerde kaldığını biliyoruz. Yani biz şüpheli vakaların, olası vakaların olduğu ortamları veya kalabalık bölgeleri yani toplantı salonlarını evimizde çokça kişinin kullandığı alanları sık sık dezenfektanlar ile temizlemek iyi olacaktır.

 
Paylaş: