Korona Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Corona Aşısı Nedir? Corona Aşısı Gerekli midir?

Corona aşısı nedir, aşı vücutta antikor üretilmesi istenen mikroorganizmaların hastalık yapma etkileri, güçleri ellerinden alınmış; yani zayıflatılmış hallerinin vücuda verilerek gerekli antikor cevabının oluşturulması demektir.

Corona aşısı bunu nasıl sağlıyor? Vücudu, zayıflatılmış ya da hastalık yapma gücü olmayan mikroorganizmalarla uyarmış oluyor, yani vücudun hafıza hücrelerine bu virüsü tanıtmış oluyorsunuz. Bir gün covid-19 virüsünün gerçeği, hastalık yapma yeteneğinde olan hali insan vücuduna girdiğinde; vücut bir önceki aşı çalışmasından virüsü tanıdığı için daha hızlı cevap verebiliyor ve virüsü öldürebilecek antikorları bir an önce virüsün/bakterinin üzerine salarak zaman kazanmış oluyor. Aslında hastalık yapan virüsün, zayıf halini, yani hastalık yapmayan halinin vücuda tanıtılması işlemine aşı deniyor.

Corona aşısı gerekli mi sorusunun bir diğeri de aşıyı yaptırma sebebimizdir. Bağışıklık sistemimizde birtakım askerler vardır. Bu askerlere, bu düşmanı yani virüsü tanıtmak zorundayız ki, daha güçlüsü geldiğinde, hastalık yapan mikroorganizma vücuda girdiğinde hazırlıklı bir şekilde olabilelim.

Covid – 19 Aşıları Kaç Doz Yapılmaktadır?

Corona aşısı hakkında merak edilenlerden bir tanesi de kaç doz yapılması gerektiğidir. Piyasada sıkça adı duyulan dört aşı da bir doz yapılıyor, daha sonra üç-dört haftalık bir süreç geçmesi gerekiyor. Corona aşısı için ortalama 28 gün olarak düşünülebilir. 28 günlük süreç geçtikten sonra ikinci dozun; yani destekleyici, kuvvetlendirici dozun yapılması gerekiyor. Çünkü ilk doz yapıldığında vücudumuzdaki antikor seviyesi bir miktar yükseliyor. Yani virüsü tanıyan, virüse karşı güçlenmiş askerler dediğimiz antikorlar yükseliyor ama daha sonrasında düşme eğilimine giriyor. Bu seviye düşmeden, yani ortalama 28. günde ikinci doz yapıldığında tam azalmadan, antikor seviyesi tekrar yükseliyor ve ikinci dozla beraber hem daha hızlı hem de daha yüksek bir antikor seviyesi elde ediliyor. Bu da daha uzun süren, daha kalıcı bir antikor seviyesi demektir. Yani corona aşısını iki doz yapmak gerekiyor.

Covid – 19 Atlatan Kişiler Aşı Yaptırmalı Mı?

Corona aşısı yaptırabilmek için Covid’i geçiren kişilerde de, geçirmeyen kişilerde de öncelikle İmmünglobülin M’nin ve İmmünglobülin G’nin negatif olması gerekiyor. Yani, vücudun daha önce bu virüsle tanışmamış olması lazım. Eğer, kişi Covid’i geçirdiyse ve vücudunda kalıcı İmmünglobülin G, yani koruyucu antikorlar varsa zaten doğal yoldan aşılanmış demektir. Yani, vücudumuz bu mikroorganizmayı tanımış, hafıza hücrelerine bunu yerleştirmiş; aşılanmış olarak düşüneceğiz.

Corona aşısı ilk planda bu hastalıkla hiç tanışmamış olan, yani hem İmmünglobülin M’si hem de İmmünglobülin G’si negatif olanlara yapacağız. Böyle bir çalışma yapılacaktır veya yapılmaktadır: Covid – 19 hastalığını geçirmiş olmasına rağmen vücudunda İmmünglobülin G seviyesi yükselmemiş olanlar var; bazı hastalarda durum böyledir. İmmünglobülin G’si yükselmemiş olan veya yükseldikten sonra negatifleşenlere yapılacak mı? Evet, bunun üzerinde de corona aşısı çalışması yapılabilir.

Corona aşısı için eğer o kişi risk grubunda olan bir kişi ise yani hem yaş, hem yaşadığı ortam nedeniyle veya mesleğinden dolayı risk grubunda olan bir kişiyse ikinci aşama olarak onlara da corona aşısı yapılabilir.

Corona Aşısı Olan Kişiler De Maske Takmalı Mı?

Koronavirüs enfeksiyonu daha bir süre bizlerle birlikte olacaktır. 2021’de de koronavirüs ile birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Aşılar, aralık ayı ile birlikte uygulanmaya başlayacak diyelim, ikinci dozlarının da ocak ayında yapıldığını düşünecek olursak ortalama şubat, mart veya ilkbahar aylarında koronavirüs enfeksiyonunun sayısının azalmasını bekliyoruz. Aslında, tek olumlu faktör corona aşısı olmayacaktır. Corona aşısı, bizim gücümüzü artıracaktır. Koronavirüse karşı elimizdeki tek silah hiçbir zaman için aşı olmayacaktır. Mesela çocuk felci aşısı... Dışkıdan, ellerini iyi yıkamayıp dışkıyla temas etmiş kişilerden bulaştığını biliyoruz.

Sarılık... Hepatit B... Cinsel yolla veya kan yoluyla bulaştığını biliyoruz ve aşısı var; aşısını yaptırıyoruz. Yine de Hepatit B aşısı olan kişiler, hiç test etmeden istediği herkese kanını veremez ya da herkesten kan alamaz veya cinsel yollarla bulaşan her türlü hastalığa karşı korunmaz. Çünkü bu aşıların da %100 koruma sağlamadığını biliyoruz. Aynı durum koronavirüs aşısı için de geçerli. Aşıyı yaptıran kişiler sonsuza kadar korunuyorum, benim maske takmama, sosyal mesafeye dikkat etmeme ya da ellerimi temiz tutmaya gerek yok diye düşünmemeliler. Dünyanın en başarılı aşısında bile mutlaka bir korumama yüzdesi var.

Özetle; 2021’in yaz aylarında maskeleri atabilecek konuma gelebiliriz diye düşünüyoruz ama maskeyi atsak bile mesafeye dikkat etmemiz gerekecektir. Maalesef eski normale dönmemiz en az 3-4 sene kadar sürecektir. Yine mesafeye dikkat edeceğiz. Kalabalık partiler, toplantılar yapmayacağız. Bir arada olsak bile otururken bile mesafemize dikkat etmemiz gerekecek. Ve tabii ki, ellerimizi her zaman yıkayacağız. Sadece koronavirüsten korunmak için değil, diğer bakterilerden korunmak için de ellerimizi yıkamaya her zaman devam etmemiz gerekiyor.

 
Paylaş: