Corona Virüs Nasıl Bulaşır

Corona virüsü nedir nasıl bulaşır, Koronavirüs adı üstünde bir virüs bir mikroorganizmadır. Aslında 1960’dan bu yana bilinen bir virüs ailesidir.

1960’tan  bu yana 2000’li yıllara kadar mikrobiyologların bildiği ama daha çok hayvanlarda hastalık yaptığı için çokta önemsemediği bir virüs grubuydu.  2002 yılına kadar. 2002 yılında dünya bunu insanlarda da hastalık yapan bir virüs olarak tanıdı ve acı bir şekilde tanıdı çünkü hızlı bir solunum yolu enfeksiyonuna neden oldu, hepinizin bildiği ismiyle SARS.

2002 yılında misk kedilerinden bulaşan yine hayvan kaynaklı bir virüs olarak görüldü maalesef yine Çin’de çıktı ve dünyanın diğer ülkelerine hızla yayıldı, zatürreye akut solunum yolu enfeksiyonuna ve ölüme neden oldu. Sonradan yapılan incelemelerde ve istatistiklerde SARS yüzde tuttuğu hasta ettiği kişilerin % 10-15 ni öldürdü. Ve şu an itibariyle yapılan çalışmalar, tedaviler neticesinde artık 2019 -2010 itibariyle SARS görülmüyor ama korona virüs bitmiyor.

Yine koronavirüsün 2012 yılında bu sefer Suudi Arabistan’da ve hayvan olarak da kediler değil tek Hörgüçlü develer olarak ortaya çıkarıldı. Bir başka türünü gördük buna da Suudi Arabistan olduğu için Orta doğu olduğu için yani MERS-cov dedik yine bir korona virüs bunun ölümcüllüğü daha fazladaydı maalesef %30-35’leri buldu.

Suudi Arabistan kaynaklıydı ama yine birçok yere yayıldı. Şimdi 2019 yılına geliyoruz, 2019 yılında yine Aralık ayında Çin’de hepinizin çok iyi bildiği gibi bir Pazar yerinde canlı hayvan satışının olduğu bir yerde olduğu düşünülüyor şu an da yine hayvan kaynaklı bir enfeksiyon ortaya çıktı. Bunun da derhal yapılan çalışmalar sonucunda Sars’a yakın olduğu Mers’e yakın olduğu görüldü.

Yani bununda bir tür korona virüs olduğu görüldü hemen dünya sağlık örgütüne bildirildi. Ne Sars’a ne Mers’e benzemiyordu yakındı ama benzemiyordu, o yüzden de yeni bir koronovirüs adı verildi.

Çin’de görüldü, Çin tabii tecrübeli olduğundan hemen önlemlerini aldı. Çünkü bu kadar hızlı gelişen bir mikroorganizmanın yayılımı beklenildiği oranda değil evet yayılıyor ama güzel önlemler de alınıyor.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü nedir nasıl bulaşır sorularının cevabını öncelikle korunma yöntemlerinden bahsederek önlemlere değinebiliriz. Bunun için ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Ancak burada da abartıya kaçmamak gerekmektedir. Normal su ve sabun ile yeterlidir. Her seferinde dezenfektan özel anti bakteriyel sabunlara gerek yok toplum içerisinde özellikle hastalık şüphesinde olan kişileri 1 m den fazla yaklaşmamalıyız. Ama en önemli şey bağışıklık sistemimiz. Bu virüs 100 kişiye bulaşırsa bu kişilerin bulgulara göre %3-4 ünde öldürücü oluyor.

Proteinden, karbonhidrattan doğru yağlardan almalıyız. C vitamini kış mevsimindeyiz portakal nar greyfurt gibi gerekmedikçe ve kan testlerinde eksikliği tespit edilmediği sürece vitamine gerek yok ancak kan testlerinde eksik çıkan vitaminleri muhakkak almalıyız. Yeterli uyku çok önemli tabi yaş grubu da bunun için önemli ama herkes için ortalama 7-8 saat gece uykusu son derece önemlidir.  Egzersiz kişinin yaşına cinsiyetine beden fonksiyonlarına göre uygun egzersiz önemli herkesin maraton koşmasına gerek yok ama vücudu harekete geçirecek şekilde hareket etmek önemli düzenli ritmik yürüyüşler yapması gerekmektedir.

Vücudun bir biyolojik ritmi vardır bazı hormonlar bazı saatlerde salgılanıyor. Bizim vücudumuz biyolojik ritmimiz saat 12-1 gibi bizi dinlenmeye alıyor artık bütün gün çok yoruldun dinlen diyor. Bazı meslekler dolayısıyla gece uykusu uyuyamayan insanlar için maalesef ellerinden gelenin en iyisini yapıp gündüz uyuyacaklar. Ancak tabii ki gece uykusunun yerini tutmuyor.

Meyveler için bir porsiyon ölçüsü var günde 1 porsiyon meyve meyvenin büyüklüğüne göre değişir. Orta boy bir elma portakal, eğer mide rahatsızlığı yoksa çay yerine taze sıkılmış greyfurt portakal karışımı.

Corona virüsü nedir nasıl bulaşır sorusu çoğu zaman kafa karışıklığına neden olmaktadır. İlk başta Çin de hayvandan bulaştı denildi ama herkes aynı pazardan yiyecek alıp yememişti. Herkes besinle beslenmemişti demek ki insandan insana da bulaşıyordu. İnsandan insana solunum yoluyla yani damlacık yoluyla bulaşıyor, şu an bunu biliyoruz. Belki ilerde farklı bir yol daha olduğunu söyleyebiliriz.

Corona virüsü nedir nasıl bulaşır, insandan insana bulaşıyor, yani damlacık yoluyla bulaşıyor, yani hasta olan kişinin 2 ila 14 gün arasında ortalama kuluçka dönemi var bu dönem içerisinde bilerek ya da bilmeyerek hastalık belirtilerini göstermeye başladığında an da hapşırma, öksürme tıksırma yoluyla dışarıya saçtığı solunum salgılarıyla, damlacık yoluyla bulaşıyor, 1m gibi bir yakınlık önemli burada bütün damlacık yoluyla bulaşan virüsler için geçerli sadece corona için değil 1m ve daha yakın temas gerekmektedir virüsün kişiden kişiye bulaşması için.

Corona virüsü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de paniğe neden oldu. Vatandaşlar virüsle ilgili gelişmeleri endişe içinde takip ediyor.

Korona virüs solunum yoluyla geçiyor insandan insana, 2 ila 14 gün bir kuluçka süresi var, bekleme süresi var. Vakaların büyük çoğunluğunda yüksek ateş ve daha sonra solunum problemleri ortaya çıkıyor, ölüme neden olduğu vakalarda da zatürreye ve onun arkasından ciddi akciğer yetersizliğine neden olarak ölüme neden olabiliyor. 

Corona virüsü nedir nasıl bulaşır endişelerini gidermek için kişisel bakıma özen göstermek gerekir. Virüsten korunmak için el yıkamaya çok özen göstermemiz gerekir. Çok anti bakteriyeller içeren kimyevi sabunlar değil, normal sabunlarla el yıkamaya dikkat etmeniz yeterlidir. Dışarıda toplu taşıma araçlarını kullandığımızda veya insanlarla toplu olarak bulunduğumuz yerlerden eve döndüğünüzde yine el yıkamaya dikkat etmeniz gerekir.

Corona virüsü nedir nasıl bulaşır ve nasıl kendimi korurum diyorsanız öncelikle etrafınızda öksüren,  hapşıran olursa uzak durmak gerekmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından alınan önlemlere kişisel bakıma mutlaka uyulmalıdır.

 
Paylaş: