Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDS) Testi

Doğum çok mutlu bir andır. Ancak sonrasında bazı annelerde doğum sonrası depresyon gözlemlenebilir. Doğum sonrası depresyonun belirtileri arasında; isteksizlik, iştahsızlık, uykuda azalma veya artma, iştahta azalma veya artma yoğun boşluk hissi, ağlama isteği, çevreye ilginin azalması, bitkinlik, değersizlik veya suçluluk hissi, alınganlık, hızlı duygu durum değişimi, cinsellikten soğuma, odaklanmada problemler, kararsızlık, intihar düşüncesi ve işlevselliğin düşmesidir. Uykusuzluk, asabiyet, kaygı ve şaşkınlık doğum sonrasında beklenen belirtilerdir. Ancak, kiloda aşırı farklılık görülmesi, kendine veya bebeğe zarar verme düşüncesinin olması, aşırı hareketlilik gibi daha ağır belirtilerin doğum sonrasında 4 hafta devam etmesi ile “Doğum Sonrası Depresyonu” tanısı konabilir.

Doğum sonrası depresyonun nedenleri arasında; biyolojik faktörler, psikolojik faktörler ve çevresel faktörler sayılmaktadır. Biyolojik faktörler aileden kalıtımsal özellikleri barındırırken, psikolojik faktörler hatalı yorumlamaları barındırırken sosyal faktörlerde hamilelik süreci boyunca eş ilişkisinde, aile ilişkisinde değişiklikler olabilir.

Yakın zamanlarda bebeğiniz oldu ancak içinde bulunduğunuz ruh hali ile ilgili endişeleriniz var ise Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği Testi size yardımcı olabilir.

Test sonuçları tıbbi anlamda kesin bir bilgi vermemektedir. Bu testler kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırmak içindir, tek başına tanı koydurmaz. Test sonucunuzun bir uzman tarafından değerlendirilmeden, size mail atılacağını önemle belirtmek isteriz. Sağlıklı günler dileriz.


Teste başlamadan önce, test sonuçlarınızın gönderileceği e-posta adresini giriniz.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217