0216 633 0 633 Randevu Al

Karşı Gelme Bozukluğu(KOB) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Karşı gelme bozukluğu (KOB), 2 yaş sendromu ile birlikte ergenlik döneminde de ortaya çıkar. Çocuğun kurallara karşı gelmesi, uyumsuz tutum sergilemesi, devamlı olarak sinirlenmesi ve çok sık ağlaması olarak da adlandırılır. Karşıt gelme bozukluğu teşhisi için bu davranışların sürekli ve en az 6 ay devam etmesi gerekir. Karşıt gelme bozukluğu tedavisinde ailenin tutumları son derece önemlidir. Anne ve baba tutumlarının değişmesi, çocuğun da tutumlarının değişmesine sebep olmaktadır.

 

Karşı Gelme Bozukluğu Nedir?

Karşıt olma karşı gelme bozukluğu (KOB) çocuk ya da ergenin, belirli bir düzene uymak istememesi, anne-babaya asi davranması, olumsuz olması, devam eden uyumsuz davranışlarıyla etrafındakileri kızdırmasıyla adlandırılan bir bozukluktur. Genellikle belirli yaş dönemlerinde (2-5 yaş grubu) çocuklar normal gelişimsel olarak asi davranabilir. Bunun bir bozukluk olarak tanımlanabilmesi için 6 aydan uzun sürmesi ve hem çocuğun hem de ailenin bu durumdan olumsuz yönde etkilenmesi gerekir. Karşı gelme bozukluğunda çocuklardaki inatlaşma belli ölçülerde kabul edilebilir bir durumdur fakat bunun patolojik inat ile karıştırılmaması gerekmektedir.
Bozukluğun artması durumunda ise herkesle problem yaşamaya başlarlar. Toplumda görülme sıklığı yaklaşık olarak %10 seviyelerindedir. Erkeklerde kızlara oranla daha fazla gözlemlenmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde ortaya çıkar. KOB artmasında genetik, psikolojik ve sosyolojik nedenler etkilidir.

Karşı Gelme Bozukluğu(KOB) Belirtileri Nelerdir?

Aileye güvensiz bağlılık geliştirme, kalabalık aile, aşırı kıymetli çocuk, kötü aile örneği, aile içi şiddet, ailede psikolojik rahatsızlıklar gibi etkenler sebep olabilmektedir. Ayrıca, KOB, Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile %60-80 oranında gözlemlenir. Karşı gelme bozukluğu belirtileri ise şu şekildedir;

 • Sık sık büyüklerle tartışmak
 • Anne ve babanın isteklerine ve kurallarına uymamak
 • Genellikle isteyerek başkalarını huzursuz eden davranışlar sergilemek
 • Sürekli başkalarını suçlama
 • Çabuk sinirlenme, huysuzlanma
 • Genellikle alıngan olma
 • Çoğu zaman sinirli gözükme
 • Kinci ve intikam peşinde olma

Karşı gelme bozukluğu belirtileri olan çocuk ve ergenlerin detaylı bir psikiyatrik muayeneden geçmesi gerekir, bu durum tedavi edilmediğinde Davranım Bozukluğuna doğru ilerler ve ciddi risk oluşturur.

 

Karşı Gelme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Karşı gelme bozukluğunda, çocuğun algılarındaki bir bozukluğu önceden tespit edilmelidir, yoksa ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar oluşmasına neden olur. Dikkat eksikliği olan bir çocuk, gördüğü şeyi normal bir bireyden daha farklı gören bir çocuktur. Çocuklar için sabırla oturamamak, çok ağlamak ve konuşmadan yürümeye başlamak birer belirtidir. Böyle bir çocukta dikkat eksikliği olma ihtimali yüksektir. Bu durum tedavi edilmediği zaman hem aile hem de çocuk için ciddi riskler oluşmaktadır. Karşı gelme davranışı dikkat eksikliğine ek olarak gelişmektedir. KOB’a sıklıkla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), öğrenme bozukluğu, depresyon, bipolar bozukluk ve anksiyete/kaygı bozuklukları ile birlikte görülür. Bundan dolayı eşlik eden ruhsal problemlerin bilinmesi, gözden kaçırılmaması tedavinin başarıya ulaşması içinbüyük önem taşır. Eşlik eden ruhsal bozuklukları fark edip tedavi etmeden karşı gelme bozukluğunu iyileştirmek zor olabilmektedir.
Karşı Gelme Bozukluğu tedavisinde uygulanan bazı yöntemler şu şekildedir;

 • Aile ve çocuğu bozukluk hakkında bilgilendirme
 • Olumsuz anne-baba tutumlarını değiştirme
 • Ebeveynlik becerilerini geliştirme
 • Aile içi iletişim ve anlayışı geliştirme
 • Çocuğa öfke kontrol becerisi aşılama
 • Çocuğun sosyal becerisini geliştirme
 • Çocuğa duygu yönetim becerisi aşılama

Bazı durumlarda, KOB ve buna eşlik eden ruhsal bozukluk semptomlarını kontrol altında tutmak için uzman tarafından ilaç tedavisi uygulanabilir.

Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu (KOB) çocuk ya da ergenin, belirli bir düzene uymak istememesi, anne-babaya asi davranması, olumsuz olması, devam eden uyumsuz davranışlarıyla etrafındakileri kızdırmasıyla sıklıkla görülen bir bozukluktur.
Bazı zamanlarda bütün çocuklar karşı gelme durumu gösterebilirler ve ebeveynleri zorlayıcı hareketlerde bulunabilirler. Bu davranışlar özellikle yorgun, aç veya sinirli oldukları dönemlerde meydana gelir.
Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu, çocuk ve ergenlerde yoğun olarak öfkelenme, yetişkinlere karşı sinirli davranışlar sergileme, bilerek etrafındakileri huzursuz etme, kendi olumsuz hareketlerinden başkalarını suçlu tutma, sinirlilik, asilik, alınganlık gösterme ile ortaya çıkan bir davranış bozukluğudur.
Yayınlama Tarihi:
01 Ekim 2018
Güncelleme Tarihi:
22 Haziran 2022