Ağrı Merkezi (Algoloji) Nedir?

Ağrı merkezi; kronik ağrılar için başvurulması gereken bir merkezdir. Kronik ağrılar; 3 aydan daha uzun süren ağrılardır.

Ağrı merkezlerinde ağrının nedeni araştırılıp tedavi uygulanmaktadır. Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan sübjektif bir duygudur. Ağrıya ilgilenen bölüme ise Algoloji adı verilmiştir. Algoloji, 3 ay ya da daha uzun süren ağrıların tanı, tedavi ve takibinin yapıldığı tıp alanıdır.

Ağrı merkezinde; kronik ağrılar; kanser ağrıları, baş ağrıları, sinir hasarına bağlı ağrılar yani nevraljiler, kas-iskelet sistemi ağrıları; boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları, bel-bacak ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, nedeni belirlenemeyen ağrılar algoloji bölümünde tedavi edilir. Baş ağrıları, kanser ağrıları gibi kronik ağrı hisseden herkesin başvuruda bulunabileceği merkezler, Ağrı Merkezleridir. Akut ağrısı olan kişiler de merkezimizden faydalanabilir ancak akut ağrı, vücudun bir savunma mekanizmasıdır, bir uyarıcıdır. Kişinin doktora gitmesi için ciddiye alması gereken bir mesajdır. Algoloji biliminin amacı, kronik ağrı nedeni ile kişinin kaybettiği yaşam kalitesini geri kazandırmaktır.

Ağrı Merkezi Hizmetleri

Ağrı Merkezi; çok çeşitli yelpazede olan kronik ağrıları hastalara daha kolay tanı ve tedavi hizmeti sunabilecek bir merkezdir.

Ağrı merkezinde ağrı tedavisi bir ekip işidir ve multidisipliner bir yaklaşım ister. Ekipte; radyoloji, fizik tedavi, nöroloji, beyin cerrahisi, ortopedi gibi ve bu ekibin olmazsa olmaz bir parçası olan psikiyatri gibi…

Kronik ağrı; gerçekten insanın hayat kalitesini son derece olumsuz etkileyen ve psikolojisini bozan bir durumdur. Bazen kişi 7 gün 24 saat ve aylarca bu ağrıyı yaşar. Bazen de psikiyatrik bir hastalığınız vardır ona bağlı olarak da ağrı hissedebilir. Ağrı merkezinde kronik ağrılar tedavi edilmektedir.

Ağrı merkezinde, doğru bir ekip ile hızlı bir şekilde tanı koyup, tedavi planı uygulayabilirsiniz. Çoğu zaman ağrı çeken kişiler pek çok uzmana gider. Ağrılarının geçmesi için tüm yöntemleri deniyorlar. Ağrı Merkezlerinin işi bu kişilerin ağrılarına yoğunlaşarak tedavi sürecini multidisipliner yaklaşarak hastanın yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir.

Kimler ağrı uzmanı (Algoloji uzmanı ya da Algolog) olabilir?

Algo Latince "ağrı", loji ise "bilim" demektir. Ağrıyı tedavi eden doktorlara "algolog" denir. Algolog olabilmek için 6 yıllık tıp fakültesini bitiren hekimlerin, Anesteziyoloji, Nöroloji veya Fizik Tedavi uzmanlık eğitimi aldıktan sonra, iki yıllık Algoloji yan dal uzmanlık eğitimini alması gerekmektedir.

Ağrının Seviyesi Önemli Midir?

Ağrı merkezinde yapılan tedavide ağrının seviyesinden ziyade, hastanın hissettiği şiddet çok önemlidir. Ağrı, sübjektif bir duygudur. Kişiden kişiye, kültürden kültüre, yandaş hastalığa göre değişir. Kişi ne şiddette ağrı hissediyorsa, bizim için şiddeti odur. Örneğin ağrının şiddetini değerlendirirken, hasta ağrısını 10 üzerinden 9 şiddetinde hissediyorsa hastanın ağrısını 9 olarak kabul ederiz. Yaklaşım hiçbir zaman “bu hastada bu kadar şiddetli ağrı yapmaz” şeklinde olmamalıdır. Diğer taraftan ağrı düşük şiddette de olsa önemlidir.

Ağrı Eşiği Ne Demek?

Ağrı eşiği genelde bütün insanlarda aynıdır, ancak ağrı tolerasyonunda farklılık olabilir. Eğer ağrı eşiğini etkileyen bir sorun varsa örneğin tümör gibi veya sinir sistemini etkileyen bir hastalıkta ağrıyı beynimizdeki ulaşmasında problem olabilir.

Ağrı merkezinde ağrılar kendi içerisinde ağrının durumuna ve çeşidine özgü olarak farklı tedavi protokolleri ile tedavi edilir. Ağrının tanımında yer alan ağrı duyusunun kişiye, yetiştirildiği topluma, eğitime göre farklılıklar olabilir. Ağrı sübjektif bir duygu olduğu için her zaman kişiye özgüdür. Bu nedenle kişiden kişiye büyük farklılıklar taşır.

Ağrılar Neden Çözümsüz Kalıyor?

Ağrı merkezinde ekip işi çok önemlidir. Doktorlar ağrının bir bölümünün kesilmesine yardımcı olabiliyor ancak kronik ağrı tedavisi bir ekip işi. Bu ekip olursa ağrı tedavisi başarıya ulaşıyor. Bu nedenle ülkemizde de bu alanda tecrübeli Ağrı uzmanları yetiştiriliyor. Ağrı uzmanı da bu multidisipliner anlayışla hastaya en iyi ve hızlı tedavi hizmetini sunuyor.

Kronik Ağrı Hastada Nasıl Bir Psikolojiye Neden Oluyor?

Ağrı merkezinde kronik ağrılı durumlar tedavi edilmektedir. Kronik ağrılar insanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Artık eskiden yapmaktan mutluluk duyduğu şeyleri yapmamaya, devamlı ilaç kullanmaya, gerginlik, uyku bozuklukları, tükenmişlik, toplumdan uzaklaşma, çalışıyorsa işini aksatmaya başlar. Aslında büyük bir mutsuzluk kaynağıdır ağrı. Doğal olarak da kişinin ve hatta yakın çevresinin, ailesinin psikolojisini etkiler. Sonuçta kronik ağrı psikolojik bozukluğa neden olabildiği gibi bazı psikiyatrik durumlar da ağrı nedenlerinin arasında önemli yer tutmaktadır. Kronik ağrısı olan hastanın mutlaka psikiyatrik olarak da değerlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle Ağrı Merkezi ekibinde psikiyatristin de yer alması çok önemli.

Ağrı Tedavisi İle Ağrı Kesici Kullanımı Azalacak Mı?

Ağrı merkezindeki esas amaç kişiye klinik tablosuna uygun bir tedavi planı uygulamaktır. Tüm dünyada ağrı kesiciler ve anti depresanlar çok yaygın olarak kullanılıyor. Ağrı Merkezleri arttıkça doğru ağrı kesiciyi doğru hastada kullanmaya başlanacaktır, böylece bilinçsiz ağrı kesici kullanımları da azalacaktır.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217