COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Stres Nedir

  Stres, vücudu ve ruhsal durumu etkileyen yaşam kalitesini düşüren ileride yaşanabilecek hastalıkların oluşmasına sebep olan bir durumdur.


  Strese Neden Olan Etmenler

  Yeni bir işe girme durumu
  Travmalar 
  Ailede yaşanan sağlık problemleri
  Alkol ve madde kullanımı
  Şehir değişikliği
  Sevilen bir bireyin kaybı 

  Stres Belirtileri

  Uyku problemleri çok uyumak ya da uyuyamamak
  Yeme düzeninde değişiklikler iştahın azalması ya da tam tersi aşırı yemek yeme durumu
  Baş ağrısı
  Konsantrasyon bozukluğu
  Motivasyon eksikliği
  İletişim kurmak istememe
  Sosyal ortamlardan kendini çekme
  Bağımlılıkların oluşması stresten kurtulabilmek için sigara ve alkol kullanımına başlanması ve eğer kullanılıyorsa kullanımının artması
  Kiloda yaşanan değişimler
  Gibi stres belirtileri günlük hayatı olumsuz etkileyebilir.


  Stres Türleri

  Stres, akut stres, episodik akut stres ve kronik stres olmak üzere üç başlık altında incelenir.
   
  Akut stres, geçmiş ve gelecek arasında oluşabilecek bir stres türüdür. Saat zaman mekana göre değişiklik gösterebilir. Akut stres yapılan davranışlara karşı kimi zaman mutluluk verse de kimi zaman da üzüntü verebilir. Akut stresin diğer bir özelliği ise her bireyde görülebilecek olması ve aynı zamanda denetim altına alınabilir ve tedavi edilebilecek bir stres türüdür.


  Episodik akut stres, stresi yaşayan bireyin hayatındaki bütün sorumluluk onun üzerindedir. Sürekli yoğun bir şekilde çalışırlar. Ve böylelikle yaşadığı her soruna aşırı tepki verirler. Duygularını kontrol etmekte zorlandıkları için tepkilerini kontrol edemezler. Episodik stresin diğer bir yönü ise endişelilik durumudur. Bu stresi yaşayan bireyler çevrelerine karşı hem mutsuz hep karamsar davranırlar. Yaşayabilecek her durumun sonucunun hep bir kötü bir şey olabileceğini düşünülebilen bir stres türüdür.
  Kronik stres, özellikleriyle diğer stres türü olan akut stresten farklılık göstermektedir. Sebebi kişi üzerinde ileri derece yarattığı olumsuzluklardır. Hem zihinsel hem de bedensel sorunlar yaratabilir. Ortaya çıkan stresle baş etme yolu aranırken kendiliğinden kronik stres ortaya çıkar. 

   
  Bireyler akut stres türünü zaman içinde unutabilirler ama kronik streste ise bireyler artık bu strese bağımlı hale gelirler. Bu durum birey açısından iyi bir durum değildir.  

  Stres Tedavisi

  Stresi tedavi etmek için yapılabilecek ilk adımlardan birisi günlük rutinleri değiştirmek olabilir. Eğer streste birtakım değişiklikler meydana gelmiyorsa bir uzman yardımı almak gerekebilir. Stres tedavisi kişilere göre değişiklik göstermektedir. Bunun için her kişiye yapılan tedavi aynı olmamalıdır. Herhangi bir stres durumunda bilinen tedaviye başvurmamak gerekir. İlk önce stresin kaynağı araştırılıp daha sonra tedaviye başlanmalıdır. Akabinde ilaç tedavisi mi yoksa terapi ile tedavi edilip edilmeyeceği tetkikler sonucunda karar verilmelidir.
   
  Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım