Kırmızı Grup - Genel Bilgi

Merhaba ben Prof. Dr. Gül Eryılmaz.

Sizlere Kırmızı Aile Çalışma Grubunu tanıtmak istiyorum. Kırmızı aile çalışma grubu, özellikle aile ve eş sorunları gibi çift sorunları yaşayan ve bu konuda yardım almak isteyen bireylerin sorunlarına dair Üsküdar Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan bir aile çalışma kurultayıdır. İyi günde kötü günde birlikte olalım inancıyla, özellikle sorunlar yaşayan kriz döneminde olan aileler için çözüm önerileri, psikoeğitim ve bilgilendirme projeleri, aktif saha çalışma planlarını yürütmektedir.

Psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmanından oluşan profesyonel bir ekiple çalışmalar yapılmıştır. Kırmızı aile çalışma grubu; problem çözme, iletişim, dürtü kontrolü ve kendini – ötekini tanıma üzerine dört çatı modülü oluşturarak krizi yönetmeyi, ailelerin hem sorun çözmelerini hem de kendini ve ötekini tanıma, empati gelişimi gibi desteklerle eskisinden daha iyi ve daha sağlıklı aile işlevlerine sahip olmaları hedeflenmiştir.

Problem çözme becerileri, stresle baş etme teknikleri olan bu ilk bölüm, krize ilk müdahale olarak düşünülmelidir. İlişki ve ailevi sorunlarda neredeyse en önemli basamak iletişim sorunları olmuştur. Hatta iletişim sorunları sorunun bazen ana nedeni bile olduğu olmaktadır. Bazen halledilebilecek bir sorun iletişimsizlik nedeni ile katlanarak daha da ilerlemektedir. İkinci aşamada sağlıklı iletişim ve sağlıklı iletişim teknikleri modül haline getirilmiştir. İletişimin sadece sözel olmadığı, diğer tüm ögelerin de oldukça önemli olduğu işlenmiştir. Üçüncü kısım ise, dürtü kontrolünde güçlük yaşamaya yönelik çözümlerin neler olduğu ele alınmıştır. Aynı zamanda birbirini, birini kontrol etme ihtiyacı nasıl giderileceği, duyguların farkındalığının önemi, duygusal zekanın artırımı nasıl yapılabileceği ele alınmıştır. Diğer modülümüz ise kendini ve başkasını tanımadır. Hem kendiniz, hem eşiniz için güçlü ve zayıf yönlerin tanınması, aynı evde geçirilen süreyle ilgili birbirini tanımaya yönelik bilgilerle, birbirini tanımakta zorluk yaşayan ve ortak paydada buluşamayan çiftlerin çatışmalarını yönetmek için önerilerden oluşmaktadır.

Genel olarak ilişki sorunları yaşayan ve yardım almak isteyen ya da kendisini geliştirmek isteyen bireyler için biraz önce özetlediğim alanlarla ilgili kısa videolar ile karşılaşacaksınız, ihtiyacınız olan alanlarda online eğitimlerimize kayıt oluşturabilirsiniz.

Teşekkür ederiz

Paylaş:
Gaziantep Belediyesi
Gaziantep Valiliği
İstanbul Valiliği
Pendik Kaymakamlığı
Üsküdar Kaymakamlığı
Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı
Eyüp Kaymakamlığı