Kendini ve Başkasını Tanıma

1- Birbirini tanımakta zorluk yaşayan ve ortak paydada buluşamayan çiftlerin çatışmalarını yönetmek için öneriler nelerdir?

Evde geçirilen vakit içerisinde çatışmaların arttığı görülmektedir. Bu çatışmaların daha kontrollü oluyor olması temel beklentimzdir.

Birlikte geçirilen vakit içerisinde eşinizin bazı tutum ve davranışlarının farklılaştığını, eskisi gibi davranmadığını düşündüğünüz zamanlarda, bunu bireysel algılamak yerine, eşinizin yaşamış olduğu sorunları gündeme getirmesi, iletişim kurarak iç dünyasını açmasına yardımcı olmakta fayda vardır. Bununla ilgili günün belli vakitlerini aile vakti olarak oluşturulması, gün içerisinde yaşadıkları, karşılaştıkları ve kendileri için ilgi çekici yeni bilgi öğrendiklerinde paylaşılması için ortak saat içerisinde herkesin bir araya gelmesi önerilmektedir.

2- Hem kendiniz, hem eşiniz için güçlü ve zayıf yönler nelerdir?

Karakter güçleri (Via) içerisinde bulunan özelliklere değinerek, hem kendisini hem de partnerini tanıma adına egzersiz oluşturma

Her insanın kendince güçlü ve zayıf yönleri vardır, bu yönleri keşfetmek güçlü yönlerin arttırılmasına, zayıf yönlerin desteklenmesine yardımcı olacaktır.) Aşağıdaki özellikler slayt olarak video üstüne eklenip, gerekli açıklamalar arka planda yapılması planlanmıştır.

1-Özgünlük 2-Merak
3-Öğrenmeye Açık Oluş 4-Açık Fikirlilik
5-Geniş Bakış Açısı 6-Dürüstlük
7-Cesur Olma 8-Sebatkarlık
9-Yaşamdan Keyif Alma 10-Şefkatlilik
11-Sevme ve Sevilme Kapasitesi 12-Sosyal Zeka
13-Hakkaniyet 14-Sorumluluk
15-Affedicilik 16-Tevazu
17-Dikkat 18-Özdenetim
19-Güzelliği Takdir Etme 20-Şükür
21-Umut 22-Mizah
23-Maneviyat 24-Liderlik

3- Aynı evde geçirilen süreyle ilgili birbirini tanımaya yönelik öneriler neler olabilir?

Sorunun temel amacı yine aile içerisinde olası çatışmaların önüne geçmek, önleyici süreci aktifleştirmek adınadır.

Duygu kartları oluşturulması ve çekilen kartla ilgili paylaşımda bulunulması, gelecek hedef ve hayallerin ayrı ayrı yazılıp okunması, eşi için düşündüğü olumlu özellikleri (anılarla birlikte olabilir) yazması ve birbirlerine vererek okumalarını istenmesi

Paylaş:
Gaziantep Belediyesi
Gaziantep Valiliği
İstanbul Valiliği
Pendik Kaymakamlığı
Üsküdar Kaymakamlığı
Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı
Eyüp Kaymakamlığı