Online Terapi Hakkında Merak Edilenler

1) Hangi durumlarda online terapi uygundur?

Yüz yüze görüşmenin kısıtlandığı ya da uygun olmadığı durumlarda psikolojik sağlık açısından etkililiği kanıtlanmış bir uygulama olarak online psikolojik danışmanlık/ terapi uzun yıllardır tüm dünyada kullanılmaktadır. İçinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde de tedavinizin yarım kalmaması için online terapi/telepsikiyatriyi tavsiye ediyoruz.

2) Online terapi/telepsikiyatri sağlıklı bir terapi şekli mi?

NP Sağlık Grubu olarak yurtdışında veya şehir dışında yaşayan danışanlarımıza uzun yıllardır online terapi hizmeti vermekteyiz. Çalışmamızın başarısı danışanın uzman ile işbirliği yapması ve açık iletişim kurmasına bağlıdır.

3) Online terapi esnasında verdiğim bilgiler gizli kalacak mı?

Seans sırasında konuşulanlar siz izin vermediğiniz sürece, servis sağlayıcılardan kaynaklanabilecek sorunlar dışında sizinle uzmanınız arasında kalacaktır. Ancak istismar, intihar riski, siz veya yakınlarınızın zarar görmesi gibi durumlarda sizinle ilgili bilgileri izniniz olmadan mesleki etik ilkeleri ve yasalar doğrultusunda ve zorunluluk doğduğunda sadece yetkili mercilerle ve mahkemelerle paylaşabiliriz.

4) Online terapi süresi ne kadardır?

Online terapi seans süresi 50 dakika sürer. Görüşme süresi iki tarafça gerekli görüldüğü takdirde 50 dakikayı aşabilir ya da daha kısa sürebilir.

5) Danışmanın alanında uzman olduğunu nasıl anlayabilirim?

Uzmanınıza; eğitimi ve yeterliliği hakkında sorular sorabilirsiniz.

6) Online terapi seansları ücretli mi?

Online terapi ücretleri konusunda detaylı bilgiye 0216 633 0 633 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

7) Online terapi esnasında konuşma dışında testler de uygulanıyor mu?

Online terapi esnasında uzmanınız uygun bulduğu takdirde size test de yapabilir. Kurumumuzda yapılan testlerin süresi ve ücreti, testin niteliğine göre değişmektedir. Uzmanınız bu konuda açık bir şekilde bilgilendirilmelidir.

8) Online terapi seansı geç başlarsa, ne olur?

Uzmanımız, elinde olmayan nedenlerle seansa geç gelebilir, bu durumda görüşme sürenizi uzatarak 50 dakikayı tamamlar. Seansa siz geç geldiğinizde uzmanınız görüşme süresine ekleme yapmaz, seans normal zamanında biter. Seansınız bir gün öncesinden teyit edilir. Seansa gelemeyeceğiniz durumunda, seans saatinden en az 24 saat öncesine kadar seansınızı ücretsiz iptal etme hakkına sahipsiniz. 24 saat öncesine kadar iptal edilmeyen seansların ücretini ödemeniz gerekmektedir. Seansa gelememekle ilgili haklı bir sebep varsa ve bu belgelendirildiğinde danışandan ücret talep edilmez.

9) Online terapi öncesinde kendimi seansa nasıl hazırlamalıyım?

Seans süresince rahatsız edilmeyeceğinizden ve oturduğunuz odaya açılan kapının kapalı olacağından emin olun, seanstan önce alkol veya psikoaktif madde kullanmayın. Bu durumların sağlanmasından siz sorumlusunuz.

10) Online terapi seansım kayıt altına alınacak mı?

Görüşmelerin dijital ortamda kayıt altına alınmayacağını, danışan mahremiyetini kişisel verilerin korunması kanunu çerçevesinde korunacağını taahhüt eden bilgilendirilmiş onam formunu onaylamanız durumunda siz de psikolojik danışmanın mahremiyetini, önceden anlaşma yapılmadığı takdirde sizin dışınızdaki bir kişinin oturumu herhangi bir araçla dinlemeyeceğini, görüşmeleri herhangi bir araçla kayıt altına almadığını kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında koruduğunuzu taahhüt etmiş olursunuz.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217