Yeni normal süreç

Yeni normal süreç, covid 19 virüsünden sonra hayatın normale dönme aşamalarını kapsamaktadır. Bu aşamalar kontrollü ve temkinli olarak yapılmalıdır.

Yeni Normal Dönemde Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Yeni normal süreçte de aslında alınan sıkı tedbirlerin aynı şekilde bireysel açıdan uygulanmasını kapsamaktadır ve bu açıdan kişilerin kontrolü sağlıkları için elden bırakmamaları gerekir.

Bunun için hangi alışkanlara devam edeceğiz;

  • Sosyal alışkanlıklarımızı değiştirmek gereklidir.
  • Maske takmayı alışkanlık haline getirmek gerekir.
  • AVM’lere zorunlu olmadıkça gidilmemeli, bunun yerine online alışverişe yönelinmelidir
  • Kuaförlere giderken de temkinli olmaya devam edilmelidir. Mutlaka maske kullanılması gerekmektedir. Havlu, makas ve manikür-pedikür aletleri sterilize edildiğinden emin olmanız gerekmektedir.
  • Mağazalara giderkende kalabalık olan mağazalardan kaçınmak gerelidir.
  • Dışarıdan tuvalet kullanırken temkinli olmak ve ellerimizi mutlaka kurallara göre yıkamak gereklidir.

Yeni Normal Süreçte Nasıl Davranacağız?

Yeni normal süreç, eskiden hiçbir koruma önlemi alınmadan sosyal yaşantıya devam ediliyordu fakat artık bu durum değişecektir. Normalden kasıt klasik alışkanlıkları kapsamaktadır. Örneğin; El sıkışabiliyorduk, sarılıp öpüşebiliyorduk, elimizi yıkıyorduk ama görünür kirlilik olduğunda yıkıyorduk, maskeyi biz hekimler riskli durumlarda kullanıyorduk. Halk hiç bilmiyordu, kullanmıyordu. Bunların hepsi hayatımıza Koronavirüs Covid-19 salgını ile girdi. Şimdi ‘Yeni Normal’ bunlarla birlikte olacaktır. Yani artık hepimiz birçok alışkanlığımızı, sosyal alışkanlığımızı değiştirmek durumunda kalacağız.

Sarılmayı, öpüşmeyi, kucaklaşmayı, hasta olan kişiye ziyarete gitmeyi seven kişiler olarak bu duruma belki biraz daha zor alışacağız ama alışmak zorundayız. Mümkün olduğunca temassız yaşamaya alışmak durumundayız. Selamlaşma şeklimizi bile değiştirmemiz gerekecektir. Sarılıp öpüşmeyi zaten uzun süre hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor.

Maske takmayı alışkanlık haline getirmek gerekir

Dışarıya çıktığımızda, toplu olarak bir yerde birçok kişi çalışıyorsak maske ile birlikte yaşamaya devam edeceğiz, maske ile yaşamaya alışacağız. Arabada tek başına seyahat ediyorsak takmak zorunda değiliz ama iner inmez mutlaka maskemizi takmayı artık bir alışkanlık haline getireceğiz. Artık normal bu alıişkanlıklar olacaktır. Virüsün belki sıklığı azalabilir, belki hayatımızda bu mikro organizmayı daha az yoğun hissediyor olabiliriz, hastalanan sayısı, ölüm sayısı azalacak ama virüs tam olarak yok olmayacaktır. İkinci riskli dönem olan Eylül, Ekim döneminde daha da temkinli olmamaız gerekecektir.

Salgınla ilgili her şeyin bittiği asla düşünmemelidir. AVM’lerin açılması birçok kişi tarafından belli kritik bir dönem bitmiş gibi algılanıyor. Birçok kişi, Covid-19 salgınından önceki dönem gibi her şeyin normale döndüğünü düşünüyor fakat bu büyük bir yanılgıdır dikkatli olunması gerekir.

Salgının bitmesi için herkesin hasta olması gerekmiyor

Salgının bitmesi için toplumun hepsinin hastalığı geçirip bağışıklık kazanması gibi bir durum gerekmiyor. Yani ‘ben nasıl olsa hasta olacağım, havalar sıcakken bunu atlatayım, bağışık olayım’ gibi bir düşünce kimsede olmamalıdır. Biz bu salgından bu virüsü almadan da kurtulabiliriz. ‘Ben de geçirmiş olurum, bağışıklık kazanmış olurum’ şeklindeki düşünce yanlış bir düşüncedir.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Songül ÖZER

Paylaş: