COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Türkiye’nin ilk bilişsel onarım projesi artık online ve ücretsiz!

Eklenme Tarihi : 15.08.2016 09:06

Türkiye’nin ilk bilişsel onarım projesi artık online ve ücretsiz!Üsküdar Üniversitesi’nin, dikkat dağınıklığı, unutkanlık ve muhakeme bozukluğu gibi sorunlar yaşayan bireylerin rehabilitasyon yöntemlerinden yararlanmaları amacıyla hayata geçirdiği “Beynini çalıştır kendini yenile” projesi online ortama aktarılıyor. brainer.me internet sitesi aracılığı ile bilişsel onarım egzersizlerine artık internet üzerinden ve ücretsiz olarak ulaşılabilecek.

Üsküdar Üniversitesi'nin Üsküdar Kaymakamlığı ortaklığı ve Bağcılar Kaymakamlığı iştiraki ile gerçekleştirdiği, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Beynini çalıştır kendini yenile” projesi yaklaşık 1 senedir yürütülüyor. Projede bilişsel bozulma sorunları sebebiyle yaşam kalitesi bozulan kişilere ve akademik başarısı olumsuz etkilenen gençlere uygulanmak üzere bilgisayar destekli bilişsel onarım terapilerinin geliştirilmesi ve kişilerin bu yöntemlerden yararlanması amaçlanıyor. Yapılan saha uygulamalarına ek olarak egzersizlerin artık çevrimiçi erişilebilir olması amaçlanarak hazırlanan brainer.me, Türkiye’de geliştirmiş ve ücretsiz olarak hizmete sunulan ilk bilgisayar tabanlı bilişsel onarım web sitesi olarak anılıyor.

Online egzersizlerle dikkat, bellek ve görsel becerilerinizi geliştirin

REHA-BİL programlarının çevrimiçi kullanılmak üzere internete yüklenmesi ile hizmet vermeye başlayan brainer.me internet sitesinde psikiyatrlar, uzman psikologlar ve bilgisayar mühendisleri tarafından 3D oyun motoru kullanılarak geliştirilen bilişsel onarım egzersizleri internet üzerinden ücretsiz olarak sunuluyor. Böylece Türkiye’nin her yanından dikkat, bellek ve muhakeme sorunları olan ve internete bağlanma imkânı bulunan bireylerin ücretsiz ve kolayca programdan yararlanmaları amaçlanıyor.

Web sitesindeki egzersizler kullanıcıları hem eğlendirirken hem beynini çalıştırma imkânı sunuyor. İnternet sitesi kendi bünyesindeki bilişsel onarım programına bağlı olarak, her hafta yeni egzersizler sunarak dikkat, bellek, yürütücü işlevler ve görsel mekânsal becerileri geliştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca kullanıcılar kendi profillerini oluşturabildikleri internet sitesinde performanslarını grafikler yardımıyla izleme imkânı da bulabiliyorlar.