npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

Parkinson Nedir?

Parkinson Nasıl Bir Hastalıktır?

Parkinson genelde el titremesiyle ortaya çıkıyor. Biz buna tıp dilinde trimor diyoruz. Baş parmakta titreme başlıyor. Titreme başladıktan 2 sene sonra kollarını sallayamama, yataktan kalkamama, yürürken ağırlık gibi ilerliyor. Parkinson hareketleri kısıtlayan bir hastalık.

Parkinson'un Nedenleri Nelerdir?

Parkinson'un nedenlerinden en önemlisi yaşlılık. 65 yaşından sonra ortaya çıkabiliyor. Ama her yaşlıda da yaşanmıyor. Bazı testler yapılan araştırmalarda erkek cinsiyet önemli bir faktör. Beynin hareket faktörlerinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir hastalık. Erkeklerde daha çok görünüyor.

Köyde, kırsalda yaşıyorsanız, kuyu suyu kullanıyorsanız, sigara içiyorsanız Parkinson'a yakalanma riskiniz daha fazla. Eğer kahve içiyorsanız yakalanma riskiniz biraz daha azalabiliyor.

Parkinson'un Belirtileri Nelerdir?

Parkinson'un en önemli ve gözden kaçan belirtilerden biri de yaşlılarda ortaya çıkan düşmelerdir. Düşünce hep bir bahane bulunur. 'Halıya takıldı, koltuğa takıldı' diye. Daha çok ortapedik kliniklerinde kalça kırıklığı olarak tedavi edilir. Ancak bu hastalar yakından incelendiğinde parkinsondan dolayı, hareket zayıflığı ve denge bozukluğundan dolayı düşme yaşadıkları ortaya çıkar. Ortapedist uzmanlar bu durumu fark edip hemen nöroloji hekimlerine yönlendirir.
Diğer belirtiler de titreme, zaman geçtikçe öne doğru eğilme, kolları sallayamama gibi belirtilerdir.

Parkinson Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Parkinson hastaları beslenmelerine çok dikkat etmeli. Kabızlık en büyük şikayet. Vücut fonksiyonları yavaşladığı için bağırsaklar da yavaşlıyor. Lifli gıdalar tüketmeleri gerekir. Her gün yoğurt yenmesini öneriyoruz. Taze bakla yenmeli. İyi etkileri var ama ilaç yerine de geçmez. Bisiklet sürmek yarar sağlayabiliyor. Eğer süremiyorsa mutlaka egzersiz yapmalı.

Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?

Parkinson'da erken teşhis çok önemli. Yaşam kalitesini olumlu etkilemektedir. Parkinson tedavi edilebilir bir hastalıktır. Değişik tedavi yöntemlerimiz ve değişik ilaç seçeneklerimiz  var. Hastalarımızın yaşına, diğer hastalıklarına göre ayarlıyoruz.  Bazı hastalarımız için beyin pili takılması çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Parkinson  Hastalarına Tavsiyeler

Parkinson hareketleri yavaşlatan bir hastalık olduğu için en önemlisi beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. Kemiklerini sert tutmaları için de yoğurt tavsiye ediyoruz. Haftada 2 kez bakla yenmelidir. Egzersiz çok önemli. Mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor.

 Tedavi Ekibimiz

Prof.Dr. A. Oğuz TANRIDAĞ
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Sultan TARLACI
Nöroloji Uzmanı
Doç.Dr. Barış METİN
Nöroloji Uzmanı
Uzm. Dr. Celal ŞALÇİNİ
Nöroloji Uzmanı

Randevu Al