0216 633 0 633 Randevu Al

Tedavi Yöntemleri

Sık karşılaşılan yaralamalarda yeni nesil teknolojinin sağladığı olanakları kullanılarak hızlı ve en iyi sonucun alınması mümkündür. Kısaca bu cerrahi operasyonların teknikleri şunlardır,
• Kemik Uyarıcıları,
• Protez Cerrahisi,
• Fonksiyonel Tespit Tekniği,
• Radikal Büyük Cerrahiler,
• Artroskopik Cerrahi ile Yapılan Operasyonlar,
• Kapalı inramedüller  (Çivileme) Tekniği,

Ufak bir düşme, sendeleme hatta evde yaşanılan basit burkulmalar bile büyük problemlere yol açabilir. Kimi zaman önemsemediğimiz bir yaralanmanın altından el, bilek kırıkları çıkabilir. Özellikle el bileğinde yoğunlaşan yaralayıcı kuvvetler bu bölgede genellikle şişmeye ve ağrıya neden olur. Bazen de el ve el bileğinin doğal şeklinde bozulmalar “Çatal Sırtı Deformitesi” gelişebilir ki bu kemiksel yaralanmanın en temel bulgusudur. Hastanemizde , probleme yönelik çeşitli bulguların tespiti ve tedavisi yapılmaktadır.
Artroskopi, menisküs yırtıklarının tedavisinde, erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde (özel durumlarda ve mekanik belirtilerle beraber ise), eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında, ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında, dizde enfeksiyon veya ödem durumlarında, diz kapağı kemiğinin sorunlarında, eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde ve eklem içerisi kırıkların tedavisinde uygulanabilir.
Spor yaralanmaları günümüzde oldukça sık rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle spor yaralanmaları , profesyonel olarak sporla uğraşan insanlarda görülmektir. Bu yaralanmalar tedavi edilmezse, ileriki dönemlerde kişinin kariyer hayatını etkileyebilecek noktalara varabilir. Günlük hayattaki spor yaralanmalarının oluşmasındaki temel neden , spora başlamadan önce yeterince hazırlık yapılmamış olmasından kaynaklanır. Sportif travmanın oluştuğu bölgeler genellikle kalça ve kasık bölgesi, ayak uyluk bölgesi,ayak bileği, omurga-dirsek eklemi, omuz eklemi, el bileği ve elde görülmektedir.

16 yaş altı çocuklarda görülen doğuştan deformiteler, yürüme bozuklukları, kısalıklar, omurga ve eklem rahatsızlıkları, ayak sorunları ( çarpık ayak ) sorunlarının tedavisi yapılmaktadır. Doğumsal Sakatlıklar, Kalça Çıkığı, Talipes Pes Eqinovarus, Skolyoz, Tortikollis gibi rahatsızlıklara bakılmaktadır.

Dizler diğer eklemlere göre en fazla yüke maruz kalan bölgedir. Dizleri aşırı zorlamak kıkırdak dokusunda hasara , menisküste yırtılmaya, bağlarda kopmaya yol açmaktadır. Bu şekilde dizin sağlığını bozmakta ve doğal yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Menisküs yırtığı belirtileri ; dizde ağrı, takılma, merdiven inerken ağrı, çömelip kalkmada ağrı, bazen de kilitlenmeler şeklinde karşımıza çıkabilir. Menisküs yırtığı tanısı ortopedi doktorunun muayenesi ve sonrasında çekilen Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile konur. Menisküs yırtıklarının tedavisinde ,modern bir tedavi yöntemi olan artroskopi uygulanmaktadır.
Yaşamımız boyunca vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımızda zamanla bazı faktörlerin etkisiyle birtakım şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Öğüt ayak şekil bozuklukları (deformite) sıklıkla rastlanan bir durumdur; dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak şekil bozukluğu oluşumunu hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle halk arasında başparmak kemik çıkıntısı olarak da bilinen Halluks Valgus, düztabanlık, eski kırıklar ve bazı romatizmal hastalıklara bağlı nedenlerle ortaya çıkabilen ayak şekil bozuklukları sıkça rastlanan durumlar arasındadır. Ayak deformitesi uzmanlar tarafından yapılan doğru cerrahi müdahale ile rahatlıkla düzeltilmektedir. Hastalar operasyon sonrası günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir.
Bir uzvu uzatırken sadece kemikler değil; beraberinde damarlar, lenf yolları, sinirler, kaslar yani özetle kemik ve yumuşak dokuların tamamını uzatabildiğimiz bir tedavi seçeneğidir. Boy uzatma ameliyatları bütün uygulamaların içinde yüzde 10’ luk bir kısmı oluşturmaktadır. Geri kalanı ise kaza sonrası oluşan kısalıklar, kaynamayan kırıklar, bacak ve kol eğrilikleri, bir bacağın diğerine göre değişik nedenlerle kısa kalması gibi durumlarda uygulanıyor. Bazen de kemik iltihabında, iltihaplı bölümü çıkartarak kemik nakli yapılır. Bu işlemde de diğer uygulamalardan faydalanılmaktadır.
Yayınlama Tarihi:
01 Şubat 2019
Güncelleme Tarihi:
01 Aralık 2021