0216 633 0 633 Randevu Al

Artroplasti

Artroplasti, hastalıklı ve fonksiyonlarını kaybetmiş bir eklemin cerrahi yolla yeniden şekillendirilmesi veya oluşturulmasıyla tekrar iş görebilir hale getirilmesidir.

Artroplasti uzay elbisesi, özellikle artroplasti hastalıkları ile ilgili yapılan ameliyatlara özel giyilen kıyafettir. 

Bu amaçla yapılan artroplasti cerrahi tipleri şu şekildedir:

1) Rezeksiyon artroplastisi: Hastalıklı eklem yüzü yada yüzleri çıkarılır.
Artroplasti Uzay Elbisesi, Ortopedi ve Travmatoloji Merkezinde yapılan diz, kalça ve omuz protez (artroplasti) ameliyatlarının tamamında kullanılmaktadır. Kalça, omur ve diz protez ameliyatlarından sonra gelişebilecek enfeksiyon hastanın yapılan ameliyatla ilgili tüm memnuniyetini çok olumsuz etkiler.

Mesela kırık ameliyatından sonra görülen enfeksiyon çok hızlı ve hastayı yormayacak şekilde tedavi edilebilir. Ama protez ameliyatı sonrasında gelişebilecek enfeksiyonun sonuçlarne yazık ki kötü olabiliyor. Çünkü protez ameliyatlarında hastanın eklem yüzleri kesiliyor, yerine metal protez takılıyor.

Eğer hastanın ameliyatı başarılı geçtiyse ve herhangi bir enfeksiyon olmaz ise hasta bir gün sonra kalkıp yürüyor ve hızlıca iyileşiyor. Ve ağrısız bir süreç geçiriyor. Ancak hasta enfekte olursa hasta, tekrar hastaneye yatması gerekiyor, takılan parçaların çıkarılması gerekiyor, 3 ila 6 ay arasında da hastanın antibiyotik tedavisi uygulanıyor, damardan. Eklem o sıra boş kalıyor. Bu alana biz çeşitli maddeler koyuyoruz ama hasta üstüne basıp yürüyemiyor.

Bu süreçten sonra enfeksiyon iyileşirse ikinci aşamada konulan protez ilki kadar başarılı olmuyor. Yani eklem değiştirme ameliyatında enfeksiyon olursa hasta o ameliyattan büyük bir pişmanlık yaşıyor.

Kalça, omur ve diz protez ameliyatlarında enfeksiyon riski yüzde birdir. Bu oran dünyada da aynıdır.

Ameliyatlarda riskleri minimuma indirmek istiyoruz. Bu kıyafetlerin önlük kısmı amaeliyatlarda standart olarak giyilen kıyafetlerdir. Kask kısmı ise havalandırma ve ışık mevcuttur ve tamamen sterildir. Özellikle artroplasti ameliyatlarında kullanma nedenimiz; ameliyat esnasında yaptığımız kesme ve çakma işlemleri sırasında o esnada yüzümüze küçük kemik parçacıkları sıçrıyor. Bu parçalar yüzümüzden sekip sonra direkt ameliyat alanına düşüyor. Dolayısıyla hastada enfeksiyon bu şekilde oluşuyor.

Artroplasti uzay elbisesinden de sekiyor ancak kıyafet tamamen steril olduğu için enfeksiyon riski olmuyor.

Diz, kalça ve omuz protez (artroplasti) ameliyatlarındaki ikinci risk; Pıhtı Atması

Diz, kalça ve omuz protezi ameliyatlarındaki ikinci risk de pıhtı atmasıdır. Kendini pompalayan cihazları ile bu risk de minimuma indirildi. Hasta ameliyat sonrasında hareket edemediğinden pıhtı atma riski taşımaktadır. Hastanın ameliyatlı alanında kan göllenir. Biz, yürüdüğümüzde kasların hareketi ile kan vücutta dolaşır. Kalbimizin pompaladığı kan yetmez.

Biz bu durumda pinometiv cihaz bağlıyoruz. Bu cihaz hastanın kanını sürekli yukarı pompalıyor. Tüm hastalarımıza da anti emboli çorabı giydiriyoruz. O da kanın pıhtılaşmasını engelliyor. Kan sulandırıcı kullanıyoruz ve hızlı şekilde hastayı yürütüyoruz, mobilize ediyoruz. Dolayısıyla pıhtılaşma sorunu da minimuma iniyor.

Protez ameliyatlarında ameliyat yapılacak hastanenin genel temizliği, personelin eğitimi, servisin temizliği, ameliyatların uygun sertifikalara sahip olması, ameliyathanede kullanılacak cihazların kalitesi ve sertifikaları, hekimlerin titizliği çok önemli ve önceliklidir.


 

Yayınlama Tarihi:
27 Temmuz 2020
Güncelleme Tarihi:
15 Haziran 2021