npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği

Ortopedi ve Travmatoloji 

Bölüm Hakkında

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü; kas ve iskelet sisteminin, travmatik, doğuştan veya sonradan gelişen şekil bozuklukları ile ilgili hizmet verir.

Ortopediyi insan vücudunun özellikle mekanik fonksiyonları ile uğraşan bir tıp dalı olarak da tarif etmek mümkündür.

Ortopedide son yıllarda gelişen alt dallar ile vücudun belirli kısımları alt başlıklar altında daha detaylı incelenmeye ve tedavi edilmeye başlanmıştır. Burada adı geçen şekil bozuklukları, hareket sistemiyle yani gövde ve uzuvlarla ilgili şekil bozukluklarıdır. Buna karşılık yüz, kafa ve iç organlara ait şekil bozuklukları, bu tıp dalının çalışma alanının dışında kalır. Teknolojinin ve bilimin ışığında en hızlı ilerleyen dallar arasında yer almaktadır.

Alt Dalları;

Artroskopi, menisküs yırtıklarının tedavisinde, erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde (özel durumlarda ve mekanik belirtilerle beraber ise), eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında, ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında, dizde enfeksiyon veya ödem durumlarında, diz kapağı kemiğinin sorunlarında, eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde ve eklem içerisi kırıkların tedavisinde uygulanabilir. Kalça protezleri, diz protezleri, omuz protezleri, dirsek protezi, El Protezleri, El Bileği Protezleri, Ayak Bileği Protezleri yapılmaktadır. Kalça protezleri, diz protezleri hakkında detayli bilgi için : https://npistanbul.com/kalca-protezi-nedir ve https://npistanbul.com/diz-protezi sayfalarımızı ziyaret ediniz.

Kireçlenme genellikle dizlerde kendini göstermektedir ve hastanın hareket kabiliyetini sınırlamaktadır. Bu yüzden hasta ağrılı bir süreç geçirmekte ve tedavi edilmediği takdirde de yaşam kalitesini etkilemektedir. Kireçlenme rahatsızlıklarında uygulamakta olduğumuz kök hücre tedavisi için detaylı bilgiye https://npistanbul.com/kok-hucre-tedavisi-nedir sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yaşamımız boyunca vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımızda zamanla bazı faktörlerin etkisiyle birtakım şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Ayak şekil bozuklukları (deformite) sıklıkla rastlanan bir durumdur; dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak şekil bozukluğu oluşumunu hızlandırdığı gözlemlenmiştir.
Özellikle halk arasında başparmak kemik çıkıntısı olarak da bilinen Halluks Valgus, düztabanlık, eski kırıklar ve bazı romatizmal hastalıklara bağlı nedenlerle ortaya çıkabilen ayak şekil bozuklukları sıkça rastlanan durumlar arasındadır. Ayak deformitesi uzmanlar tarafından yapılan doğru cerrahi müdahale ile rahatlıkla düzeltilmektedir. Hastalar operasyon sonrası günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir.
Bir uzvu uzatırken sadece kemikler değil; beraberinde damarlar, lenf yolları, sinirler, kaslar yani özetle kemik ve yumuşak dokuların tamamını uzatabildiğimiz bir tedavi seçeneğidir. Boy uzatma ameliyatları bütün uygulamaların içinde yüzde 10’ luk bir kısmı oluşturmaktadır. Geri kalanı ise kaza sonrası oluşan kısalıklar, kaynamayan kırıklar, bacak ve kol eğrilikleri, bir bacağın diğerine göre değişik nedenlerle kısa kalması gibi durumlarda uygulanıyor. Bazen de kemik iltihabında, iltihaplı bölümü çıkartarak kemik nakli yapılır. Bu işlemde de diğer uygulamalardan faydalanılmaktadır. Detaylı Bilgi için https://npistanbul.com/tr/boy-uzatma-ameliyati-nedir sayfasını ziyaret ediniz.
16 yaş altı çocuklarda görülen doğuştan deformiteler, yürüme bozuklukları, kısalıklar, omurga ve eklem rahatsızlıkları, ayak sorunları ( çarpık ayak ) sorunlarının tedavisi yapılmaktadır. Doğumsal Sakatlıklar, Kalça Çıkığı, Talipes Pes Eqinovarus, Skolyoz, Tortikollis gibi rahatsızlıklara bakılmaktadır.
Skolyoz hastalığı özellikle genç hastalarda ciddi problem oluşturmaktadır. Normal, olması gereken bir omurga, dik bir pozisyondayken önden veya arkadan bakıldığında düz bir hat üzerindedir. Yandan bakıldığında da fizyolojik eğrileri vardır. Skolyoz hastalığı, omurganın üç farklı düzlemdeki eğriliğidir. Birinci düzlemi, önden veya arkadan bakıldığında omurganın sağa veya sola doğru olan bir eğriliğidir. İkinci düzlem, öne veya arkaya doğru olan eğriliklerin normal fizyolojik sınırlardan daha yüksekte olmasıdır. Üçüncü düzlem ise omurgada rotasyon adı verilen dönme hareketinin olmasıdır. Skolyoz denildiğinde üç farklı düzlemde omurganın deformitesi akla gelmelidir.

Farklı yaşlarda farklı şekillerde görülebilir. Doğumdan itibaren başlayıp ölünceye kadar her yaşta görülebilen bir eğriliktir. Doğuştan görülenler konjenital/doğumsal skolyozdur. Sonuç olarak bu çocukların skolyozları düzeldiği zaman psikolojileri de düzelmektedir. Kendilerine güveni gelir ve hayata bakışları çok daha farklı olur. .

Ufak bir düşme, sendeleme hatta evde yaşanılan basit burkulmalar bile büyük problemlere yol açabilir. Kimi zaman önemsemediğimiz bir yaralanmanın altından el, bilek kırıkları çıkabilir. Özellikle el bileğinde yoğunlaşan yaralayıcı kuvvetler bu bölgede genellikle şişmeye ve ağrıya neden olur. Bazen de el ve el bileğinin doğal şeklinde bozulmalar “Çatal Sırtı Deformitesi” gelişebilir ki bu kemiksel yaralanmanın en temel bulgusudur. Hastanemizde , probleme yönelik çeşitli bulguların tespiti ve tedavisi yapılmaktadır. El Bileğinde Ulnar Sinir Kompresyonu Tetik Parmak, Dupuytren Kontraktürü, Sudeck Atrofisi,Raynaud Hastalığı Artritler, Romatoid Artrit, Karpal Tünel Sendromu, Psöriatik Artrit, Ankilozan Spondilit, Hipertrofik Osteoartropati, Gangliyon Kistleri tedavi edilmektedir.
Sık karşılaşılan yaralamalarda yeni nesil teknolojinin sağladığı olanakları kullanılarak hızlı ve en iyi sonucun alınması mümkündür. Kısaca bu cerrahi operasyonların teknikleri şunlardır, • Kemik Uyarıcıları, • Fonksiyonel Tespit Tekniği, • Radikal Büyük Cerrahiler, • Artroskopik Cerrahi ile Yapılan Operasyonlar, • Kapalı inramedüller (Çivileme) Tekniği,
Spor yaralanmaları günümüzde oldukça sık rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle spor yaralanmaları , profesyonel olarak sporla uğraşan insanlarda görülmektir. Bu yaralanmalar tedavi edilmezse, ileriki dönemlerde kişinin kariyer hayatını etkileyebilecek noktalara varabilir. Günlük hayattaki spor yaralanmalarının oluşmasındaki temel neden , spora başlamadan önce yeterince hazırlık yapılmamış olmasından kaynaklanır. Sportif travmanın oluştuğu bölgeler genellikle kalça ve kasık bölgesi, ayak uyluk bölgesi, ayak bileği, omurga-dirsek eklemi, omuz eklemi, el bileği ve elde görülmektedir
Dizler diğer eklemlere göre en fazla yüke maruz kalan bölgedir. Dizleri aşırı zorlamak kıkırdak dokusunda hasara , menisküste yırtılmaya, bağlarda kopmaya yol açmaktadır. Bu şekilde dizin sağlığını bozmakta ve doğal yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Menisküs yırtığı belirtileri ; dizde ağrı, takılma, merdiven inerken ağrı, çömelip kalkmada ağrı, bazen de kilitlenmeler şeklinde karşımıza çıkabilir. Menisküs yırtığı tanısı ortopedi doktorunun muayenesi ve sonrasında çekilen Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile konur. Menisküs yırtıklarının tedavisinde ,modern bir tedavi yöntemi olan artroskopi uygulanmaktadır.
Ortopedi ve Travmatolojide yumuşak doku ve kemikte görülebilen tümörler bölgesine göre cerrahi olarak çıkartılabilmekte ve arkasından radyoterapi-kemoterapi ile birlikte tedavi başarı ile tamamlanabilmektedir.
Osteomyelit ortopedinin en kronik rahatsızları içerisinde yer almaktadır. Tedavisinde kişiye özel uygulamalar yapılması ön plana çıkmaktadır. Hastalara yeterli cerrahi ve medical tedavi verilerek başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür.
Kaburga ve omurga kırıkları en sık rastlanılan çoğu kez de hasta veya hekim tarafından fark edilemeyen kırıklardır. Üst üste tekrarlama olasılığı vardır. O vakit şiddetli ağrılar ve boy kısalması, kamburluk oluşumu gibi durumlarla kendini belli eder. Fakat genellikle hayati tehlike yoktur. Fakat kalça kırıkları öyle değildir. Daha detaylı bilgi için https://npistanbul.com/tr/kiriklarda-yasam-tehlikesi-var-midir sayfasını ziyaret ediniz.

  Tedavi Ekibimiz

Op. Dr. Ahmet ÖZYAZGAN
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Randevu Al

 

BİLGİ PARKI