0216 633 0 633 Randevu Al

Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Uyku apnesi, uyku sırasında devamlı olarak meydana gelen solunum durması olarak tanımlanmaktadır. Bu solunum durmasının 10 saniyeden uzun sürmesi kişide uyku apnesinin olduğunu gösterir. Kalp ve damar rahatsızlıkları dünya genelinde en yaygın ve ölümcül hastalık gurubu arasındadır. Uyku apnesi rahatsızlığı bulunan kişiler bu rahatsızlıklar ile direk olarak bağlantı içindedirler. Bu kişilerde ani ölüm dahil bazı rahatsızlıkların görülme olasılığı çok fazladır.


Uyku Apnesi, uykuda solunum bozukluğu olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığı taşıyan insanlarda uyku sırasında solunum durmaları meydana gelmektedir. Bunlar hastalığın şiddetine göre değişen sayılarda olabilir. Bizim için saatteki durma sayısı önemlidir. Hastalığı yaşayan insanlar gece boyunca soluk alıp verirken tıkanmalar yaşamaktadır. Hastaların başka sıkıntıları da mevcuttur. Bunlar; gece fazla uyanma, sabah baş ağrısı, gün içerisinde aşırı yorgunluk, uyuya kalma, gibi durumlardır. Bunun dışında yüksek sesli horlama da görülmektedir. Uyku apnesi mutlaka tedavi edilmelidir. Uyku apnesi belirtileri arasında terleme, halsizlik ve yorgunluk, dikkat sorunları ve ağız kuruluğu gibi durumlar olabilir. Bu hastalığın tedavisi için ilk önce uyku apnesi testi yapılmalıdır.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi belirtileri içerisinde en önemlisi kişinin uyku esnasında solunumunun durmasıdır. Uyku apnesi belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Aşırı terleme
 • Uyku geçişinde ve uyku sırasında beliren huzursuzluk
 • Uykudayken sık sık idrara kalkma
 • Ağız kuruluğu( horlamadan kaynaklanabilir)
 • Reflü gibi mide rahatsızlıkları
 • Yoğun baş ağrısı
 • Uykudan uyandığında halsizlik ve yorgunluk
 • Dikkatte problemler
 • Depresyon ve ruhsal gerginlik durumu
 • Gün içerisinde sürekli uykulu olma problemi

Bu semptomlar uyku apnesi belirtileri arasında yer almaktadır. Bu tarz problemleri olan kişilerin mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.
Bu rahatsızlığın ciddiye alınması gerekir. Uyku apnesine bağlı olarak kişide çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uykuda ani ölüm
 • Kalp krizi ve kalp yetmezliği problemleri
 • Kilo vermede zorluk(özellikle hasta obez ise)
 • Felç veya inme
 • Cinsel isteksizlik
 • Akciğer hastalarında solunum yetmezliği

Yukarıda yer alan rahatsızlıklar uyku apnesinin neden olabileceği ciddi rahatsızlardır. Bu durumlarda kişilerin mutlaka bir uzmana başvurup tedavi olmaları gerekmektedir.

Uyku Apnesi Hangi Evrelerden Oluşur?

Uyku apnesinin hafif, orta ve şiddetli evreleri mevcuttur. Bu evreleri şu şekilde sıralayabiliriz;
Saatte solunum durması sayısı 5 ile 15 arasında olan evre hafif evre
15-30 arasında gerçekleşen solunum durma sayısı orta evre
Solunum durma sayısı 30’un üzerindeyse ağır evre olarak belirlenmektedir.
Hafif evrede hasta yakınları bu durumu daha az fark etmektedir. Bazı hastalar gece yattıktan birkaç saat sonra uyandığı gözlemlenmiştir.  Hafif ve orta düzeydeki hastalarda gece uyanma ve uyuyamama gibi problemler gözlemlenmiştir.

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kişide uyku apnesi olup olmadığının tespit edilebilmesi için mutlaka test yapılması gerekmektedir. İleri derecedeki uyku apnesi tedavisinde pozitif hava basıncı adı verilen (CPAP) tedavisi uygulanmalıdır. 
Uyku apnesi testi adı verilen Polisomnografi; kişi uykudayken göz hareketleri, kalp hızı bacak hareketleri, oksijen seviyelerinin ölçümü, beyin dalgalarının ölçümü, horlama gibi durumları ölçmeye yaramaktadır. Bu testin yapılabilmesi için kişinin mutlaka bir geceyi hastanede uyku odasında geçirmesi gerekmektedir. Test yapıldığı sırada kişinin vücudunun çeşitli yerlerine kablolar bağlanır ve bağlanan kablolar aracılığıyla kişinin gece boyu uyku esnasındaki dalgaları bilgisayara aktarılır. Alınan bu kayıtlar kişinin uyku parametrelerinin ölçülmesini sağlamaktadır. Bu sayede kişinin uyku apnesi olup olmadığı ve uyku esnasındaki fonksiyonlarının nasıl olduğu ölçülebilmektedir. Detaylı bilgi için https://npistanbul.com/obstruktif-uyku-apne-sendromu-osas-testi belirtilen linki inceleyebilirsiniz.

Uyku apnesi, kişinin uyuduğu sırada nefesinin durması veya uyku esnasında nefesinin yavaşlaması anlamına gelmektedir. Ancak bireyin, bir saatte beşten fazla kez solunumu durmuşsa o kişide uyku apnesi olduğu gözlemlenir.
Uyku apnesi, uyku esnasında devam eden üst solunum yolunun tıkanması sonucu ve kan oksijen oranında düşme ile bağlantılıdır. Özellikle orta yaşta ve kilolu erkeklerde görülmektedir.
Uyku apnesi olan kişinin yatış pozisyonu şöyle olmalıdır; Kişi, sırt üstü pozisyonda uyku apnesi fazlalaşır, kişi yan yatarsa azabilir.
Uyku apnesinin önlenmesi için aslında basit önlemler yeterli olabilmektedir. En önemlisi kilo kontrolüdür. Kişi obez ise mutlaka kilo vermelidir. Kişi bu sayede uyku apnesini neredeyse yarı yarıya iyileştirmiş olabilir. Bunun yanında uyku apnesini, aşağıda belirtilen maddeleri uygulayarak önleyebilirsiniz; • Alkol ve sigaradan uzak durmak • Sırt üstü yatmamak • Uyku ilaçlarından kaçınmak • Burun açıklığı için bantlar veya sprey kullanmak horlamayı azaltabilir fakat uyku apnesini tedavi etmez. • Uyku apnesi olan kişiler mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.
Uyku apnesi, kişi uyur vaziyetteyken aniden ölme, inme ve kalp krizine sebep olabilmektedir.
Barış METİN
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Barış METİN
Yayınlama Tarihi:
21 Ocak 2019
Güncelleme Tarihi:
05 Temmuz 2022