Baş Ağrısı Tedavisi

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Baş Ağrısı Polikliniğinde baş ağrısına nasıl bir tedavi yaklaşımı izlenmektedir?

Hastanemiz baş ağrısı polikliniği baş ağrısına çok disiplinli bir yaklaşımı benimsemektedir. Baş ağrısı için hastanemize başvurduğunuz takdirde; öncelikle nöroloji ve psikiyatri/psikoloji uzmanları tarafından değerlendirileceksinizdir. Bu değerlendirmenin amacı; baş ağrınıza neden olan hastalığı teşhis etmek ve  duruma eşlik eden psikolojik faktörleri belirlemektir. Birçok hasta psikolojik nedenlere bağlı (örneğin gerilim, depresyon, sürekli kaygı) baş ağrısı yaşamaktadır ve bu ruhsal durumlar tedavi edilmeden baş ağrısını tedavi etmek mümkün olamamaktadır.

Bunun yanında gerekli görüldüğü taktirde; beyin cerrahisi, diyetisyen, fizyoterapi gibi bölümlerle de baş ağrınızın tipine göre fikir alışverişi yapılmaktadır. Örneğin baş ağrınız bir sinir sıkışmasına bağlıysa beyin cerrahisi ekibi bu sinire basit bir müdahale ile ağrıyı ortadan kaldırabilir. Bazı hastalarımızın baş ağrısına özellikle yedikleri içtikleri gıdalar neden olabilmektedir. Özellikle migren hastalarının ağrıları; alkol, çikolata, işlenmiş gıdalar ve peynirle tetiklenebilir. Diyetteki bu gibi durumların bulunup diyetten çıkarılması da önemli miktarda ağrı azalmasına neden olabilir. Bunun yanında özellikle kas iskelet sistemli kökenli ağrılarda, örneğin boyunda “kireçlenme” kaynaklı baş ağrılarında fizik tedavi uygulanabilir.

Baş ağrısı polikliniğinde hangi tetkikler istenebilir?

Polikliniğimize bir hastamız başvurduğunda öncelikle nöroloji hekimi değerlendirme yaparak baş ağrısının nedeni saptanır.  Bu aşamada şüphe halinde beyinle ilgili ve diğer dahili hastalıkları dışlamak için beyin MR filmi, elektroensefalografi (EEG) ve kan tahlilleri istenebilir.

Bu aşamadan sonra ağrınıza en uygun tedavi  belirlenmeye çalışılır. Ağrınızı anlayabilmek için önce sizi doğru anlamamız gerekir. Bu nedenle sizden ağrı şiddetiniz ve psikoloji durumunuzla ilgili anketler doldurmanız istenebilir. Bu tetkik aşamaları tamamlandıktan sonra tedavi aşamasına geçilir.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Baş Ağrısı Polikliniğinde ne gibi tedaviler uygulanmaktadır?

Baş ağrısı polikliniğimizde hastaların en güncel ve bilimsel temele dayanan tedavileri almasını istiyoruz. Bugün baş ağrısında etkinliği kanıtlanmış birçok ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bunun yanında başın doğru akımla elektriksel uyarımınım migrende etkin bir tedavi olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.. Beyin uyarımı yanında, yapılan çalışmalarda biyogeribildirim yani kişiye kendi bedenini kontrol etme yöntemleri de öğretilerek baş ağrısında ciddi tedavi başarısına erişildiği gösterilmiştir. Bu nedenle polikliniğimizde etkinliği kanıtlanmış klasik tedaviler yanında beyin uyarımı ve biyogeribildirim gibi güncel tedaviler de kullanılmaktadır.

Bunun yanında polikliniğimizde nöroloji ve psikiyatri hekimleri uzman psikologlarla  birlikte çalışarak hastalarımıza çok yönlü bir tedavi imkanı sunmaktadır.  Biliyoruz ki baş ağrısı birçok psikoloji rahatsızlığın ve stresle başa çıkamamanın habercisi olabildiği gibi,  ruhsal açıdan güçlü insanlar bile uzun süre baş ağrısı çektiklerinde yıpranmakta ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Polikliniğimizde uygulanan çok disiplinli bir çalışma sonunda hastalarımızın hem ağrı açısından hem de psikolojik iyi-oluş açısından yaşam kalitelerini arttırılmaktadır. Örnek vermek gerekirse aşırı gerilim altında bulunan hastalarımız bu nedenle baş ağrısı çekerler ve polikliniğimizde uzman bir psikolog eşliğinde rahatlama egzersizleri öğretilerek baş ağrısından nasıl kurtulabilecekleri anlatılır.

Bunun yanında sağlıklı bir vücudun sırrının düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme olduğuna inanıyoruz. Polikliniğimizde beslenme ve egzersiz konularında danışmanlık hizmeti vererek hastalarımızın yaşamdan maksimum keyif alarak ağrısız bir yaşam sürmelerini amaçlamaktayız.

Uzmanlarımız

Prof.Dr. A. Oğuz TANRIDAĞ
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Sultan TARLACI
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Barış METİN
Nöroloji Uzmanı
Uzm. Dr. Celal ŞALÇİNİ
Nöroloji Uzmanı

İletişim Formu