npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

Poliklinikler - Nöroloji Polikliniği

 

Beyin Checkup' ı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Nöroloji Polikliniği

BAŞ AĞRISI BİRİMİ

Baş ağrıları, çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan önemli bir rahatsızlık grubudur. Baş ağrılarında doğru ve etkili ayırıcı tanı çok önemlidir. Baş ağrılarının türleri vardır. En sık biçimde karşımıza çıkan “migren türü baş ağrıları” ve “gerilim tipi baş ağrısı” dır. Bunlar dışında “kafa içinde yer alan tümör, kist, damarsal anormalliklere bağlı baş ağrıları” da vardır.

EPİLEPSİ POLİKLİNİĞİ

Epilepsi normal nörolojik işlevleri bozan tekrarlayıcı nöbetlerin görüldüğü bir dizi bozukluğa verilen genel bir isimdir. Epilepsi nöbetleri ise beyindeki bir grup sinir hücresinin aynı anda aktifleşip elektriksel bir boşalma oluşturmasıyla ortaya çıkar. Bu sinir hücre gruplarının beyinde bulundukları yere göre farklı belirtiler oluşturabilir.

Nöroloji Polikliniği 2

ALZHEİMER POLİKLİNİĞİ

Alzheimer (alzaymer okunur) hastalığı, zihinsel işlevlerde bozulmaya yol açan, ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bu hastalıkta hafıza, konuşma, yön bulma, insanları tanıma gibi konularda sorunlar yaşanır, günlük işler yerine getirilemez ve davranış bozuklukları görülebilir. Alzheimer hastalığı, halk arasında genel olarak “bunama” diye adlandırılan durumun en sık rastlanan nedenidir. Hastalığın erken tanısında beyin işlevlerinin periyodik kontrolü önemlidir. Periyodik kontroller içine bellek, beceri, dikkat ve oryantasyon gibi beyin işlevlerinin testleri, ruhsal muayene ve depresyon testi girer.

Detaylı bilgi için https://www.npistanbul.com/tr/sayfa/alzheimer   sayfasını ziyart ediniz.

Alzheimer hastalığında merak edilenler

KAS ve SİNİR HASTALIKLARI

Kas ve Sinir Hastalıkları kuvvetimizi sağlayan organlarla ilgilidir. Bu organlar omurilik, omurilikten çıkan sinirler ve bu sinirlerin beslediği kaslardır. Esas olarak kasın hastalığı olabildiği gibi, bu kasları kontrol eden sinirlerin omurilikteki başlangıç noktaları veya kasla karşılaşma noktaları da olabilmektedir. Hastalığın kaynaklandığı yerleşime göre de bulgular değişiklik gösterebilir. Hepsinde ortak olan bulgu kuvvetsizliktir.

Nöroloji Polikliniği 3

Sinir hastalığı denildiğinde ise ruhsal yakınmalar kastedilmemektedir. Kasları kontrol eden güç (motor) sinirlerinin daha çok uç kısımlarından yani el ve ayak parmaklarından başlayıp yukarı doğru çıkabilen güçsüzlükten bahsedilmektedir. Buna ilaveten çorap eldiven tarzında uyuşmalar da olabilir. Nöropati şeker hastalığında enfeksiyona bağlı veya bağışıklık sistemi hastalığı sonucu gibi birçok nedenle olabilmektedir. Detaylı bilgi için https://npistanbul.com/kas-hastaliklari  sayfasını ziyaret ediniz.

MİGREN

Migren, temelde genetik yapıdan kaynaklanan, başa giden damarların aşırı genişlemesinden kaynaklanan bir ağrıdır. Bu nedenle ağrı zonklayıcı olur. Hareketle, merdiven çıkma ile zonklama artar, beraberinde bulantı-kusma, ışık-ses rahatsızlığı oluşur. Genelde ağrı 4 saatten uzun sürer ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlar. Migren ve gerilim ağrısının iki tedavisi vardır. Ağrı kesici ve koruyucu tedavi. Migren ile ilgili detaylı bilgi için https://npistanbul.com/tr/sayfa/migren sayfasını ziyaret ediniz.

 Tedavi Ekibimiz

Prof.Dr. A. Oğuz TANRIDAĞ
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Sultan TARLACI
Nöroloji Uzmanı
Doç.Dr. Barış METİN
Nöroloji Uzmanı
Uzm. Dr. Celal ŞALÇİNİ
Nöroloji Uzmanı

Randevu Al