COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

Kulak Tıkanıklığı

 Kulak Tıkanıklığı Nedir, Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığı nedir, kulak tıkanıklığı sebebi genellikle enfeksiyon kaynaklı olmakla birlikte anlık basınca maruz kalma ile de gerçekleşebilir.

Kulak tıkanıklığı olan kişiler için alternatif çeşitli tedavi şekilleri olabileceği gibi kişiler evde uygulayacakları basit yöntemlerle de bu problemlerin önüne geçebilmektedirler. Kulak tıkanıklığı nedir ve nasıl geçer sorularını cevabını evde yapılabilecek basit yöntemlerle bulabilirsiniz.

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, kulak tıkanıklığı kişi için zorluk yaratan ve zamanla daha da büyük probleme neden olan sorunlardandır.

Çoğunlukla kişiler ilk başta mevcut problemi geçici olarak düşünebilir. Geçici olarak da tıkanıklık yaşanabilir fakat bu durum ciddi boyutlara da ulaşabilmektedir. Bu durum hem ağrılı olabilir hem de zamanla tıkanıklık olan bölgede ciddi iltihaplanmalar yaşanabilir. Bu durumda da mevcut kulak tıkanıklığı problemi daha da çekilmez hale gelebilir.

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Kulak tıkanıklığı eğer ciddi bir problem haline gelmemişse aşağıdaki metotlar denenebilir. H er ne olursa olsun uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Tıkanan kulağı veya kulak tıkanıklığının önlenmesi için aşağıdaki çözümlere başvurabilirsiniz.

• Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, tuz ve su yapacağınız gargarayı ağzınızda bir süre devamlı şekilde çalkalayın. Bu hem kulak ağrınızın hafiflemesine hem de burun tıkanıklığınıza iyi gelmesine yardımcı olacaktır. Kullanacağınız tuzun kaya tuzu olması etkinliği arttırmaktadır.

• Zeytinyağı tıkanan kulakların açılmasına fayda sağlamaktadır. Bu tıkanıklığın nedeni eğer kulak kiri ise o bölgenin yumuşamasına ve rahatlamasına neden olacaktır. Bir miktar zeytinyağını damla yöntemi ile kulalarınıza damlatabilirsiniz.

• Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, çenenizi bir sağa bir sola devamlı olarak harekete ettirmeye devam edin. Bu durum kulağınızdaki basınç azalana kadar devam edebilirsiniz.

• Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, Nane, kaya tuzu ve suyu kaynattıktan sonra biraz bekleyin. Suyun buharını daha rahat alabilmek için üstünüze havlu veya ufak bir örtü koyabilirsiniz. Bu şekilde bir süre soluyun ve kulaklarınızdaki basıncın kulak tıkanıklığınızın azaldığını hissedeceksiniz.

• Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, sakız çiğnemek de kulak tıkanıklığına iyi gelmektedir. Sakız çiğnemek kulaktaki basıncın azalmasına neden olduğundan kişinin ağrısına da fayda etmektedir. Sakız çiğnerken yapılan çene hareketi kulaklara ve kulak tıkanıklığına iyi gelmektedir.

• Kulaklarınıza kaçan su yüzünden de kulaklarınızda ağrı ve hassasiyet oluşabilmektedir. Bir havlu ile banyodan sonra kulaklarınızı temizlediğiniz tarafa doğru iyice eğerek kurulamalısınız bu şekilde kulağınızdaki fazla su dışarı çıkacaktır ve kulak tıkanıklığı probleminin de bu şekilde önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Eğer havlu ile fazla suyu alamıyorsanız fön makinasını en düşük ayarda kullanarak kulağınız içindeki fazla suyu kurutabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.