Bizi Arayın

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kişinin kemik iliği ya da yağ dokusundan alınan numunelerinin özel bir yöntemle kök hücre haline getirilme işlemine ‘’Kök hücre tedavisi‘’ denir.

Kök Hücre Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kök hücre tedavisi birçok hastalıkta uygulanabilmektedir. Ortopedi kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla ilgilenmektedir. Vücudumuzun yükünü taşıyan diz-kalça gibi hızlı yıpranan eklemlerin kireçlenmesinde geleneksel olarak protez operasyonu yapılmaktaydı fakat bu tedavi kendi içinde birçok sorunu da beraberinde getirmekteydi. Örneğin; Hastanın anestezi alması yoğun bakımda yatması operasyon sonrası yatağa bağımlı olması ve bakıcı ihtiyacının bulunması bunlardan bazılarıdır. Kök hücre tedavisi sayesinde hastalarımız bu risklerin hiçbirisini yaşamamakta ve hızlı güvenli bir tedavi süreci geliştiğinden işlerine hemen dönebilmektedir. Hastalarımız hastanede yatmamakta anestezi ve ilaç almamaktadırlar. Bu sayede işlerinden uzak kalmamakta ve vakit kaybı yaşamamaktadırlar. Ortopedide özellikle kireçlenme diye tabir ettiğimiz kıkırdak dokusunun tahrip olduğu Artroz vakalarında başarıyla uygulanabilmektedir. Ayrıca Spor yaralanmaları kas- tendon hasarlarında da uygulama alanı mevcuttur.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kök hücre tedavisi ‘ nin başarılı olabilmesi için kişinin kemik iliği veya yağ dokusunun alınması gerekmektedir. Alınan bu numune özel bir yöntemle saflaştırılmış kök hücre haline getirilmektedir. Aynı seansta kişinin problem olan bölgesine saflaştırılmış kök hücre uygulanmaktadır. Hasta kök hücre tedavisi sonrası aynı gün işine dönebilmektedir. Kök hücre tedavisi ‘nde tüm bu uygulamalar yatış olmadan ayaktan yapılabilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Kök hücre tedavisi olan hastalarımıza yeme  -içme ve günlük yaşamını etkileyecek  herhangi bir kısıtlama uygulamamaktayız.

Sadece hastanın;

  • Genel sağlık şartlarını korumak için kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam şartlarının korunmasını,
  • Vücudunu darbelerden uzak tutması için riskli hareketlerden kaçınmasını tavsiye ediyoruz.

Tedavinin Yapılma Sıklığı Var Mıdır ?

Kök hücre tedavisi kişinin kendi hücrelerinden uygulanan bir tedavi şekli olduğundan Alerjik reaksiyon veya yan etki görülmemektedir. Hastalarımızda istenmeyen herhangi bir olumsuz etki yapmadığından bu tedaviyi uygulamanın herhangi bir sınırı yoktur. Sıklığını hekim ihtiyaç duyulan bölgeye göre belirlemektedir.

 

  Tedavi Ekibimiz
Doç.Dr. Mehmet Kerem CANBORA
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Uzm. Dr. Abdullah ŞARLAK
Tıbbi Direktör Yardımcısı / Ortopedi Uzmanı

Randevu Al