COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılacak!

Eklenme Tarihi : 03.03.2015 18:00

Kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılacak!Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen “İçindeki Dedektif” başlıklı söyleşide gençlerle buluşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, mesleğiyle ilgili tecrübelerini ve ilginç bilgileri aktardı.  Suç aydınlatma yöntemleri ve DNA analizi gibi dikkat çeken pekçok konuda bilgiler veren Prof.Dr. Atasoy, herkesin içinde bir dedektifin olduğunu söyledi. Prof.Dr. Atasoy, çok kısa bir zamanda tükürük ya da bir kepek tanesinden kişinin robot resminin çıkarılabileceğini de sözlerine ekledi.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy’un konuşmacı olarak katıldığı “ İçindeki Dedektif” konulu söyleşi ve imza programı Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılacak! 2Kadıköy Belediyesi Erenköy Gönüllüleri’nin desteğiyle gerçekleştirilen programa Erenköy Kız Anadolu Lisesi ve Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

Katılımcılara kariyer yolculuğuna ilişkin bilgiler veren Prof.Dr. Sevil Atasoy, çocukken gazete bayii, kuaför ve mimar olmak isterken kendini kimya bölümünde bulduğunu söyledi.

Her insanın içinde bir dedektif var

Her insanın içinde bir dedektif olduğunu ifade eden Prof.Dr. Atasoy, 1980’li yıllardaki adli bilimlerle günümüz adli bilimleri arasında ciddi gelişmeler yaşandığını kaydetti. 50’li yıllarda bir çocuğun babasının kim olduğunu anlamak için o kişinin babasının kaş, parmak ve kol gibi uzuvlarına bakarak tespitte bulunduklarını belirten Prof.Dr. Atasoy, artık DNA analiziyle bu işlemlerin çok kolay yapıldığını söyledi.

Kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılacak! 3Vücudun çıkmaz sokağı; kıl

DNA analizleri ve suç aydınlatma yöntemlerine ilişkin de katılımcılara bilgiler aktaran Prof.Dr. Atasoy, her temasın iz bıraktığını, vücudun çıkmaz sokağının da vücut kılı olduğunu dile getirdi. Vücut kılından birçok maddenin ayrıştırılmasının yapıldığını ifade eden Prof.Dr.  Atasoy, 3-5 yıl gibi çok yakın bir zaman içerisinde tükürük ve ya bir kepek tanesinden kişinin robot resminin çıkarılabileceğinin altını çizdi.

Prof.Dr.  Sevil Atasoy bugün teknoloji ile tükürük ve kepekten sadece kişinin saç, göz renginin çıkarılabildiğini dile getirdi.

Kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılacak! 4Her yaşta yapacak çok şeylerin olduğunu sözlerine ekleyen Prof.Dr. Atasoy söyleşinin ardından katılımcılara kitaplarını imzaladı.