Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karpal tünel sendromu bilekte oluşan ve elin parmakları etkileyen bir sinir sıkışmasıdır. Tedavi edilmediğinde ilerleyen bir hastalıktır. Karpal tünel sendromu belirtileri el ve parmaklarda uyuşma karıncalanma ile kendisini gösterebilmektedir. Karpal tünel sendromu tedavisi teşhis edildiği andan itibaren tedavisine başlanması gereken bir rahatsızlıktır.

  Karpal Tünel Sendromu nedir?

  Karpal tünel sendromu elin ilk üç parmağına giden duyu ve hareketi sağlayan median sinirin el bileğinin iç kısmındaki alt kısmını kemiklerin üst kısmını ise yumuşak dokunun oluşturduğu tünel içinde sıkışmasından meydana gelmektedir.

  Karpal Tünel Sendromunda Hangi Bulgular Görülür?

  Karpal tünel sendromunda elin ilk üç parmağında uyuşma, hissizlik, karıncalanma ilerlemiş vakalarda başparmak kaslarında küçülme hareket kısıtlığı, beceriksizlik meydana gelebilir. Ağrı genelde geceleri artar karakteristiktir, ağrı uykuyu böler kişi elini sallamak ve rahatlamak ister. 

  Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

  Genelde el bileğini zorlayacak işte çalışan kişilerde sık görülmektedir. Daktilo kullanan, bilgisayar kullanan ya da marangoz gibi mesleklerinde görülme sıklığı artmıştır. Gebelikte vücutta ödem artışı olması nedeniyle gebelerde %25 sıklıkta görülür. Şeker hastalığı, hipotiroidi, romatoid artrit gibi sistemik hastalılarda da görülme sıklığı artmıştır.

  Tanı Nasıl Konulur?

  El bileği muayenesi muayenesi, emg testi ile kesin tanıda konulabilmektedir. Konulan bu tanı neticesinde hastaya gerekli tedavi planlanıp, tedavisi uygulanmaktadır.

  Tedavide Seçenekler Nelerdir?

  İlaç tedavisi iğne tedavisi bileklik tedavileri uygulanabilmektedir. Hastalık başlangıç, orta ve ileri dönem olarak üç dönemde değerlendirilir. Başlangıç aşamasında ilaç tedavisi fayda sağlarken orta ve ileri dönemde sinirin gevşetilmesi için ameliyatlar söz konusu olmaktadır. Orta ve ileri evrelerde tedavisiz kalan hastalarda geri dönüşümsüz sinir lezyonları oluşur. İleri evrede bir hasta ameliyat edilse bile sinirde geri dönüşümsüz değişiklikler olacağı için tedavinin etkinliği azalmış olacaktır. Hastaların en uygun tedavi zamanı orta düzeyli karpal tünel sendromu tanısı olan gruptur.

  Tedavi için geç kalınmamasında fayda vardır. 

  Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2022
  Yayınlama Tarihi: 20 Eylül 2019

  Kategori: Ortopedi

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Ortopedi ve Travmatoloji Tıbbi Kadro
  Sizi Arayalım