npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

Kardiyoloji Polikliniği

Kardiyoloji Polikliniği

[Code] KardiyolojiKalp hastalıkları en sık ölüm nedenlerinden biridir. Özellikle risk faktörleri olan kişilerin yakınması olmasa bile sağlık kontrolü yaptırması erken teşhis açısından kıymetlidir. Kalp damar hastalıkları yönünden önde gelen risk faktörleri arasında, alkol ve sigara kullanımı, şeker hastalığı, hipertansiyon, lipid düzeylerinin bozukluğu, şişmanlık, hareketsiz yaşantı, yoğun stres bulunmaktadır. Özellikle ailesindeki 1. Derece akrabalarında kalp damar hastalığı bulunan kişiler bu risk faktörlerinden bir veya daha çoğuna sahipse 40 yaş sonrası yüksek risk altındadır

Hastanemizde kalp damar hastalıklarının tanısı için (Ekokardiografi, efor testi, Holter) yanı sıra Koroner BT Anjiografi de yapılabilmektedir

1- Lipid düzeylerinin bozukluğu (Dislipidemiler)

a. Total kolesterol ve LDL yüksekliği: Total kolesterol>200 mg/dl, LDL kolesterol>130 mg/dl ise kal damar hastalığı riski artmaktadır. Bu durumda hem eşlik edebilecek diabet ve obezite benzeri durumların tedavisi ve ortadan kaldırılması hem de en az yılda bir rutin kontrolden geçmek önem kazanmaktadır.

b. HDL düşüklüğü: Faydalı kolesterol olarak da bilinen HDL kolesterolün 40 mg/dl düzeyinin altında olması kalp damar hastalıkları yönünden risk oluşturur. 60 mg/dl düzeyinin üstündeki değerler de kalp damar hastalığı riskini azaltıcı fayda sağlar. HDL kolesterolü yükseltmek için sigara kullanımının kesilmesi; düzenli egzersiz yapılması önerilir.

c. Trigliserid yüksekliği: Son yıllarda trigliserid yüksekliğinin de kalp hastalıkları yönünden bir risk göstergesi olduğu gösterilmiştir. Trigliserid yüksekliği, bir çok durumda yakınma oluşturmayan ve sessiz seyreden şeker hastalığının da erken habercisidir.

2- Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitus Tip2)

[Code] Kardiyoloji 2Özellikle gelişmiş toplumlarda yüksek kalorili beslenme, fast food tarzı beslenme eğiliminin giderek artması, hareketsiz yaşantı gibi sebeplerle aşırı kilo alımı (obezite) sonucu sıklığı artmıştır. Şeker hastalığı sadece kalp damar hastalıkları yönünden değil böbrek hastalığı, felçler, beyin kanamaları, uzuv kayıpları gibi riskleri yönünden de hem tedavisi hem de önlenmesi toplum sağlığı yönünden önem arz eden bir hastalıktır. Ağız kuruması, çok su içme, çok idrar yapma gibi belirtileri toplumda bilinmesine karşın; bu belirtiler ortaya çıkmadan yıllar önce sinsi bir başlangıç yaptığı genel olarak bilinmez. Kişinin ailesinde 2. Derece akrabalar da dahil (dayı, teyze, amca, hala) şeker hastalığı varsa ve kilo alımı başladıysa mutlaka şeker hastalığı yönünden incelemeden geçmesi gerekir.

3- Sigara kullanımı

Sigaranın içerisindeki nikotin, bilinen en güçlü damar spazmı yapan maddelerden biridir. Ayrıca sigara, damar sertliği de yapar. Günde 1 paket sigara içen kişilerde kalp damar hastalığı riski içmeyen kişilere göre 2-3 kat artmıştır. Bu nedenle sigara kullanımı riskin azaltılması açısından ortadan kaldırılması gereken bir durumdur.

 

  Tedavi Ekibimiz

Prof.Dr. Mehmet BALTALI
Kardiyoloji Uzmanı

Randevu Al