Üsküdar Üniversitesi
Bizi Arayın

İnternet Bağımlılığı Nedir?

Bireylerin, internet üzerinde kontrolünü kaybetmesiyle başlayan, zamanla kişide patolojik rahatsızlıklara neden olan ve  uzman ile tedavi edilmesi gereken hastalıktır.

İnternet Bağımlılığı Nedenleri Nelerdir?

İnternetin hayatımıza girmesiyle internet bağımlılığı ortaya çıkmıştır. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz kullanması çok ciddi zararlara sebep olmuştur.  İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında ortaya çıkan yoksunluktur. İnternet bağımlılığı her yaşta ve her cinsiyet de görülür. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre  2-3 kat daha fazladır. Kadınlar internette sohbet programında ve okuyarak zaman geçirirken erkekler ise daha çok savaş, şiddet, spor gibi oyunları tercih ettikleri görülmektedir. 

İnternet bağımlılığının toplumda görülme olasılığı %1.8 dir. Bu da internet bağımlılığının olduğunu kanıtlar ve tedavisinin oluşmasına olanak hazırlar.

İnternet bağımlılığı birçok hastalığı sebep veya neden olabilir. Örneğin; İnternette çok vakit geçiren bir bireyde depresyon ve sosyal fobi geliştirebilir. Ya da bu gibi patolojik rahatsızlıkları olan bir birey internete yönelip daha fazla zaman geçirip bu durumu bağımlılığa dönüştürebilir.

İnternet bağımlılığını incelediğimiz zaman internet kullanımı ile ilgili kriterler oluşturulmuştur. Kriterlerin 5 tanesini kendimizde görüyorsak patolojik internet bağımlısı olduğumuz düşünülmektedir

İnternet Bağımlılığın Belirtileri Nelerdir?

İnternet bağımlılığı rahatsızlığının ortaya çıkmasında genelde aşağıda yazılan faktörler görülmektedir.

  • Farkından olarak veya olmayarak çok fazla saat harcamak
  • Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak
  • Bilgisayardan, telefondan uzak kalındığı zaman boşluktaymış gibi hissetmek.
  • İnternette girebilmek için yemek yemeden dinlenmelerden arkadaşlarla vakit geçirmekten ödün vermek.

Çocuklara Aileler Nasıl Bir Yaklaşım Sergilemelidir?

İnternet bağımlılığı olan çocuklara anlayış göstererek onları sosyal aktivitelere yönlendirmeliyiz. Bu süreçte ebeveyn çocuklarıyla daha çok ilgilenmeli ancak bu çocuğu rahatsız etmemelidir. İnternet hakkında kuralları ve sınırları çocukla birlikte koymalıdır. Çocukla her zaman iyi bir iletişim halinde kalınmalıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

İnternet bağımlılığı tedavisi için ise hastanın öncelikle bu hastalığı bilmesi ve kabul etmesi gerekir. Bu süreçte ailenin ve yakın çevrenin desteği ve tutumu çok önemlidir. Tedavideki amaç internette geçirilen sürede neler yapıldığına bakılarak bunlara sebep olan nedenleri araştırıp sorunu en aza indirmek ya da ortadan kaldırmaya çalışmaktır

  Uzman Videolarımız

 Tedavi Ekibimiz

Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Gül ERYILMAZ
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Işıl GÖĞCEGÖZ
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Onur NOYAN
Psikiyatri Uzmanı
Yrd.Doç.Dr. Alptekin ÇETİN
Psikiyatri Uzmanı
Uzm. Dr. Fagan ZAKİROV
Psikiyatri Uzmanı
Uzm. Dr. Özlem KIZILKURT
Psikiyatri Uzmanı
Klinik Psikolog Simge ALEVSAÇANLAR
Psikolog
Klinik Psikolog Aslı BAŞABAK
Psikolog
Klinik Psikolog Ömer BAYAR
Psikolog
Klinik Psikolog Saadet Merih ÇENGEL
Psikolog
Klinik Psikolog Gürler GÜZ
Psikolog
Klinik Psikolog Sedef KOÇ
Psikolog
Klinik Psikolog Ahmet YILMAZ
Psikolog

Randevu Al