COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor!

Eklenme Tarihi : 04.11.2016 15:11
Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor!Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü, organ bağışına dikkat çekmek, bu konudan öğrencilerde farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme programı düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak Medicalpark Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Zühal Işıklı konuşmacı olarak katıldı. Işıklı organ bekleyen 25 bin kişi olduğunu, binlerce kişinin de organ yetmezliğinden dolayı yaşamını yitirdiğini söyledi.
Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor! 2
Üsküdar Üniversitesi, 03-09 Kasım Organ ve Doku Bağış haftası kapsamında organ bağışının önemine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak adına önemli bir etkinlik gerçekleştirdi.Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile öğrenciler, “Organ Bağışı Bilgilendirme Etkinliği” düzenledi.

Etkinliğe konuşmacı olarak Medicalpark Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Zühal Işıklı katıldı. Türkiye’de organ bağışı bekleme listesindeki sayının 25 bin 580 kişi olduğuna dikkat çeken Işıklı, çok sayıda kişinin organ yetmezliğinden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Işıklı, organ bağışı yapmanın başka canlara can olabileceğinin önemine vurgu yaptı.

Organ bağışının İl Sağlık Müdürlüğüne, Resmi ve Özel Hastanelere, Emniyet Müdürlüklerine, Organ Nakli Yapan Merkezlere ve Organ Nakli ile İlgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlara yapılabileceğini belirten Işıklı organ bağışı yeni bir hayata merhaba diyebilmektir diyerek konuşmasını bitirdi.

Etkinlikte, Üsküdar Üniversitesi öğrencisi Nurbanu Aslan böbrek yetmezliği rahatsızlığı dolayısıyla yaşadığı zorlukları anlattı. Böbrek yetmezliği nedeniyle bağış için başvuruda bulunmasına rağmen çok uçun bir süre sonuç alamadığını ifade eden Aslan, anneannesinin dokusunun uyması ile kendisinden böbrek naklinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Programın sonunda Armoni Müzik Kulübü öğrencileri sahne aldı.
Öğrenciler seslendirdikleri şarkılarla dinleyenlere güzel anlar yaşattı.
Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor! 3Her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden yaşamını yitiriyor! 4