COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid nedir, hemoroid kalın bağırsaktan sonra gelen ve dışkılamayı yaptığımız organ olan anüste olan damarlarda görülen problemlerdir.

Hemoroid nedir, hemoroid kalın bağırsaktan sonra gelen ve dışkılamayı yaptığımız organ olan anüste olan damarlarda görülen problemlerdir.

Hemoroid nedir, hemoroid halk dilinde basur ve mayasıl olarak bilinir. Tıbbi adı hemoroiddir. Bir benzetme yapacak olursak bacaklarda görülen varisin anüste ki halidir. Yani hemoroid bazı nedenlerden dolayı oluşan ve anüste bulunan damarların şişmesi ve büyümesidir. İlerleyen dönemlerde damarlar dışa doğru genişlediğinden minik sarkıtlar oluşturur. Bu sarkıtlara basur memeleri denir. Dışkılama esnasında anüsten dışarı sarkabilir. Hemoroid iki türlüdür. İç hemoroid ve dış hemoroiddir. 


İç hemoroid nedir, rektum adı verilen kalın bağırsağın son kısmında yani anüse bağlı olan kısımda oluşan hemoroid iç hemoroiddir. Çoğunlukla ağrıya neden olmaz. Ama meme dediğimiz sarkıtlar meydana geldiyse ağrı oluşabilir.

Dış hemoroid nedir, anüste bulunan damarlarda görülen hemoroiddir. Dış hemoroidde damarların üzeri ince bir deri tabakasıyla kapalı şekildedir. Basur memeleri oluşabilir. Dış hemoroidin tanısı daha kolay olabilmektedir. 
 

Hemoroid Nedir Nedenleri Nelerdir?

Hemoroid nedir, hemoroide en çok kabızlık nedeniyle ıkınmalar sebep olur.

Makattaki basınç

Tuvalette uzun süre kalmak

Gebelik

Doğum yapmak

Acı ve baharatlı besinleri aşırı tüketmek

Aşırı kilo

Kronik kabızlık

Bağırsakta görülen hastalıklar

At binmek 

Bisiklet sürmek

Alkol kullanımı

Bazı spor aktiviteleri yapmak (ağırlık kaldırmak)

Uzun süre oturarak çalışma

Kronik öksürük

Kalın bağırsak kanseri

Yaşlanma

Hemoroid nedir nedenleri arasındadır.

Hemoroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

• Rektal kanama

• Ağrı 

• Halsizlik

• Kansızlık

Yorgunluk

Baş dönmesi

Dışkıda kanama

Kaşıntı

Akıttı

Makatta ıslaklık hissi

Dışkılamada düzensizlik

Makatta şişlik

Dışkılama sırasında ağrı ya da yanma

Hemoroid nedirin başlıca belirtileridir.

Hemoroid Nedir? Kimlerde Görülür?

Yetişkinlerde ve yaşlılarda görülür. 

Hamilelerde hamilelik döneminde görülebilir.

Sporcularda görülür.

Bağırsak kanseri ve bağırsak hastalıkları olanlarda görülür.

• Dışkılama düzenleri olmayanlarda görülür.

• Oturarak çalışan bireylerde görülür.

Hemoroid Nedir Tedavisi Nasıldır?

Hemoroid nedir hemoroid belirtileri gözlemlendikten sonra bireyin mutlaka bir uzmana danışması gerekir. Çünkü geleneksel yöntemlerle tedavisi mümkün değildir. Fakat bireyler kimi zaman çekinip, utanabilirler bu durumda doktora başvurmalarını engellemektedir. Bu yüzden erken tanıda mümkün olamamaktadır. Hemoroidde herhangi bir çekingenlik hissetmeden doktora başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.

Hemoroid tanısı muayeneyle konulabildiği gibi bazı durumlarda tanıdan emin olmak için kolonoskopi uygulamak gerekebilir. Tanıdan sonra tedaviye başlanır. Hemoroid tedavisi hastanın durumuna göre ufak cerrahi operasyonlarla yapılabilirken ilaç kullanarak da tedavi edilebilir. Aynı zamanda kabızlık nedeniyle oluşan hemoroid için hastaya kabızlık giderici ilaçlar ya da lavman önerilebilir.  

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.