COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Fiziksel Gazeteciliği bitirecek teknoloji ‘Papertab’

Eklenme Tarihi : 11.05.2016 13:40

Fiziksel Gazeteciliği bitirecek teknoloji ‘Papertab’Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi önemli isimleri öğrencileriyle buluşturmayı sürdürüyor. Son olarak Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey iletişimcilerle bir araya geldi. Canbey, gelişen teknolojilerle beraber iletişimin her alanındaki yenilikleri, gazeteciliğin geleceğini anlattı.  

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Canbey, gazeteciliğin bugünü ve geleceğine ilişkin önemli önemli tespitlerde bulundu. Konuşmasına Basın İlan Kurumu(BİK)’nu tanıtarak başlayan Canbey, BİK’nun toplumda çok fazla bilinmediğini, aslında kurumun çok sayıda yazılı basını desteklediğini bildirdi.

Teknolojideki hızlı gelişmelere dünyanın dijital bir devrimin içerisinde olduğunu belirten Canbey, “Bir araştırmaya göre ABD’de radyo 30 yılda, televizyon 15 yılda, internetin ise sadece 3 yılda yaygınlaştığı ortaya çıktı.”  diye konuştu.

Dijital medya ve basının geleceği ile ilgili görüşlerini de belirten Canbey, yapılan araştırmaların fiziksel gazeteciliğin 2040 ve 2050’lerde fiziksel tamamen ortadan kalkacağını, dijitalleşme yönünde bir dönüşümün olacağını söyledi.

Giyilebilir teknolojinin sırrı 

“Giyilebilir teknoloji” kavramına da değinen Canbey, “Teklonojiyi aslında insan bedeninin bir parçası gibi içimize işleyecek bir yerinin olmasını istiyorlar. Popüler olacak birçok ürünün temel sırrı o ürünün birçok testten ve sosyal deneyden geçerek piyasaya sürülmesidir” tespitinde bulundu.

Canbey,  hologram, papertab ve akıllı saat gibi teknolojilerden de bahsederek  “Artık yeni nesil çok çabuk yıllardır alışagelen değerlerden sıkılıyor. Papertab ise bu yönde devreye girecek bir teknolojik kâğıt. Hem kâğıt hissi hem de bir tabletin özelliklerini barındırıyor. PaperTab gazeteciliği bitirecek teknoloji diye düşünüyorum.’ dedi.

Fiziksel Gazeteciliği bitirecek teknoloji ‘Papertab’ 2Artık herkes gazeteci oldu

Teknolojiyle birlikte yurttaş gazeteciliği gibi bir kavramın konuşulmaya başlandığının altını çizen Canbey, “Artık herkes gazeteci oldu. Sosyal medyadan her an canlı yayın yapılabiliyor. Ve birçok basın kuruluşu da böyle bir oluşum içerisinde” diye konuştu.

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Canbey’e katılımlarından ötürü İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör teşekkür belgesi verdi.