Anksiyete Tedavisi

Anksiyete tedavisi, anksiyete tanısı konulmuş olan hastanın bir psikiyatrist tarafından tedavisinin planlanması ve gözetiminde uygulanmasıdır.

Anksiyete kaygı bozukluğu olarak bilinen ruhsal bir bozukluktur. Her yaşta görülebilir, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Kendiliğinden geçebilecek bir hastalık değildir, tanısı konulduğunda mutlaka bir uzman psikiyatrist tarafından tedavi edilmesi gerekir. Kaygı normal düzeyde olduğunda bireylerde herhangi bir sorun teşkil etmez fakat kaygının belirtilerinden telaş ve korkunun aşırı olup bireyin yaşamını etkilemeye başlayıp zevk almasını engelliyorsa bu noktada tedavi edilmelidir.

Anksiyete Tanısı Nasıl Konulur?

Her hastalıkta olduğu gibi anksiyete de bazı belirtiler verir. Bu belirtilerden en az üç tanesi altı aydan uzun bir süre gözlemleniyorsa ve anksiyete bireyin yaşamını olumsuz etkilemeye başlamışsa bir uzmana başvurulur ve uzman tarafından yapılan fiziksel muayene ve testler sonucunda anksiyete tanısı konulur. Tanı konulduktan sonra anksiyete tedavisine başlanır.

Anksiyete Tedavisi Nedir?

Anksiyetenin bazı belirtileri vardır bu belirtiler ellerin titremesi ve terlemesi, nabızdaki artış, mide bulantısı, mide de kelebek uçuşması şeklindeki belirtilerdir. Bu belirtiler bir süre sonra sürekli olarak hissedilir ve bireyin canını sıkmaya başlar. Anksiyete belirtileri bireyin yaşamını olumsuz etkilemeye başladığında artık tedavi edilmelidir.

Anksiyete tedavisi çok kısa bir zaman diliminde olumlu yanıtlar veren bir tedavidir. Anksiyetenin şiddetine göre tedavi süreci ve süresi değişiklik gösterir. Anksiyete tedavisinde bazı ilaçlar ve psikoterapi uygulanır.  Bu ilaçlar antidepresan ve anksiyolotik ilaçlardır. Hastanın anksiyetesinin yoğunluğu ilacın dozunu belirlemede yardımcıdır. Bu ilaçlar uzman tarafından verilmeli ve uzman gözetiminde alınmalıdır. Antidepresan ilaçların etkisinin bir-iki haftadan önce başlamayacağı bilinmelidir. Anksiyete tedavisinde psikoterapi ise ilaç tedavisiyle birlikte ya da ayrı ayrı uygulanabilir. Bilişsel davranışçı terapi anksiyete tedavisinde uygulanan bir psikoterapi yöntemidir. Oldukça etkili olduğu için anksiyete tedavisinde kullanımı sıklıkla tercih edilir. 5-6 seanstan sonra hastalar artık anksiyetesini kontrol altında tutabilir hale gelebilir. Ek olarak hastaya gevşeme egzersizleri yaptırılır. Anksiyeteye neden olabilecek başka psikiyatrik hastalıklar olabilir bu hastalıkların tanılanması ve hastanın anksiyeteyle birlikte bu hastalığı da tedavi edilmelidir.

Uzmanlarımız

Prof.Dr. K. Nevzat TARHAN
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. Hüsnü ERKMEN
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. Sermin KESEBİR
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Gül ERYILMAZ
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Işıl GÖĞCEGÖZ
Psikiyatri Uzmanı
İLETİŞİM

İletişim Formu