COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

Depresyon Çeşitleri

Depresyon çeşitleri, depresyon şiddet derecesine göre belirtilerinde farklılık gösteren bir ruhsal bozukluktur ve tedavi edilmesi gerekir.

Klinik depresyon (majör depresif bozukluk)

Depresyon çeşitleri içeresinde en şiddetli olan depresyondur. Tüm olumsuz duyguların yoğun olarak hissedilmesi söz konusudur. Bu duygular üzüntü, kendini değersiz hissetme, inat, ümitsizlik, umutsuzluk, kaygı ve karamsarlık gibi duygulardır. Klinik depresyon hastalarının tedavi edilmeden düzelme ihtimalleri çok düşüktür. Bu yüzden mutlaka bir uzman tarafından tanıdı konulup tedavi edilmesi gereklidir. 

Atipik özellikli majör depresif bozukluk

Depresyon çeşitlerinde ikinci depresyon çeşidi de atipik özellikli majör depresyon bozukluktur. Bu depresyon çeşidinde birey belirli davranış kalıplarıyla kendini gösterir. Duygu durumları dış etkenlere göre çok hızlı değişim göstermektedir. Genellikle genç ve yetişkin bireylerde görülür. 

Doğum sonrası depresyonu

Depresyon çeşitlerinden biri de doğum sonrası depresyonudur. Hamilelik süresince ve doğumdan sonra yaklaşık bir ayı kapsayan bir süre zarfında doğum sonrası depresyonu görülebilir. 

Mevsimsel duygudurum bozukluğu

Mevsimsel duygudurum bozukluğu depresyon çeşitleri arasında yer alan bir diğer bozukluktur. Bu durum genelde kış ve sonbahar aylarında güneşin azalması ve bulutların oluşmasıyla oluşan ve hissedilen bir durumdur. Mevsimsel olduğu için sürekli hissedilen bir durum değildir. Mevsimsel duygudurum bozukluğu genellikle genç kızlarda ve kadınlarda görülür. Mevsimsel duygudurum bozukluğu görülen bireylerde kış ve sonbahar aylarında ilkbahar ve yaz aylarında olduklarından çok farklı oldukları görülür. Kış aylarında hüzünlü, üzüntülü, içe kapanık, sessiz ve sakin oldukları görülürken yaz aylarında mutlu, heyecanlı, enerjik, konuşkan, hareketli, sevecen ve neşeli oldukları görülür. 

Melankolik özellikli majör depresyon

Depresyon çeşitlerinden bir diğeri ise melankolik özellikli majör depresyondur. Bu depresyon türünde bireyler zevk alma duygularını kaybederler, önceden yapmaktan çok keyif aldıkları şeyleri yapmaktan kaçınırlar. Bu depresyon türünde genellikle bireyler uykusuzluk sorunu yaşarlar. Sürekli hissettikleri duygular ise üzüntü, mutsuzluk, kaygı ve enerji düşüklüğüdür.

Psikotik özellikli majör depresif bozukluk

Depresyon çeşitlerinin arasında yer alan bu depresyonda birey halüsinasyonlar ve sanrılar görmeye başlar. Gaipten sesler duyarlar. Bu seslerin kendilerine olumsuz şeyler söylediğini söylerler. Mutlaka bir uzman tarafından muayene edilip, tanısı konulup tedavi edilmesi gereken bir depresyon türüdür.

Katatonik özellikli majör depresif bozukluk

Katatonik özellikli majör depresif bozukluk depresyon çeşitlerinden biridir. Bu depresyonu yaşayan bireylerin psikomotor hareketlerinde önemli ölçüde bozulmalar görülür. Bu bozulmalar hiç konuşmamak, başka bireylerin seslerini ve davranışlarını tekrar etmek ve gereksiz kas hareketleri şeklinde olabilir. 

Dismitik bozukluk

Depresyon çeşitlerinden biri olan dismitik bozukluk kronik bir bozukluktur. Dismitik bozukluk belirtileri birkaç yıl boyunca devam eder. Belirtiler yıllarca sürdüğü için diğer depresyon türlerine göre bireyin hayatını daha çok etkilemektedir. Dismitik bozukluk görülen bireylerde umutsuzluk, ümitsizlik, keyif almama, ilgi duymama gibi belirtiler görülür. 

Beck Depresyon Testi için Tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020
Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.