COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

COVİD-19 mücadelesinin kahramanları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde anıldı

Eklenme Tarihi : 02.04.2021 00:50

Türk Tabipleri Birliği tarafından ilan edilen “1 Nisan Covid-19 nedeniyle Yaşamını Yitiren Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” dolayısıyla Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde hastane çalışanlarının katılımıyla bir tören düzenlendi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen anma törenine hastanede görevli doktorlar, psikologlar, hemşirelerden oluşan personel katıldı.

Pandemi önlemleri kapsamında seyreltilmiş olarak gerçekleştirilen anma töreninde konuşan Psikiyatri Hizmetleri Genel Koordinatörü, Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, Covid-19 pandemisinin bir yılı aşkın bir süredir tüm dünyayı etkisi altına aldığını hatırlattı.

Bu mücadelede en büyük savaşı sağlık çalışanlarının verdiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, “Elbette bu süreçte en büyük görev, sağlık çalışanlarına düştü. Sürecin getirdiği duygusal yük bir yana, hastalıkla yüz yüze kaldılar, yaşamlarını kaybettiler. Uluslararası Af Örgütü'nün eylül ayı başında yayımladığı rapora göre,  dünya genelinde en az 7 bin sağlık çalışanı koronavirüse yakalanarak yaşamını yitirdi” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, “Türkiye’de Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) güncel verilerine göre tıp doktoru, hemşire, diş hekimi, eczacı, anestezi-diş-eczane-FTR teknisyeni, sağlık işçisi, ambulans şöförü gibi pek çok alanda hizmet sunarken Covid-19’a yakalanarak yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin sayısı 399 kişi oldu” diye konuştu. 

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, ölüm yıldönümünde anıldı

1 Nisan tarihinin aynı zamanda Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun da ölüm yıl dönümü olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu şunları söyledi:

“Ülkemizde pandeminin yeni yeni farkına varmaya başladığımız ilk günlerde, ülkemizin en köklü tıp fakültesi olan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Kliniği hocası Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun hastalığa yakalanması, büyük yankı uyandırdı Herkesin gözü kulağı ondan gelecek iyi haberlerdeydi. Ne yazık ki tüm çabalara rağmen 1 Nisan 2020 tarihinde çok sevilen hocamızı kaybettik ve bu kayıp tıp camiasında ve ülke genelinde derin bir üzüntü yarattı. TTB 1 Nisan gününü Covıd-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü ilan etti. Şimdi hepimizi, kaybettiğimiz tüm sağlık emekçilerinin anısına saygı duruşuna ve sonrasında istiklal Marşını seslendirmeye davet ediyorum.”

Anma töreni saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.