npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

Çocuk - Ergen Birimi Açılışı

Memory Centers of America'nın CEO'su Vernon Wells'in 3 Ekim 2000'de İstanbul Caddebostan'da yaptığı açılış konuşması:

npistanbul

“Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) okul çağı çocuklarını etkileyen en yaygın kronik sağlık durumlarından birisidir. DEHB bozukluğu olan çocuklar sıklıkla; akademik başarısızlık, okul yaşamına uyum güçlüğü, aile bireyleri ve yaşıtlarıyla ilişkilerinde sıkıntılar ve özgüven eksikliği gibi önemli fonksiyonel sorunlarla karşılaşırlar.

Aileler ve öğretmenler, pedagoglardan ve diğer uzmanlardan çocuğun DEHB ile ilgili olarak değerlendirilmesini talep ederler. Hiperaktivite ve impulsivite belirtileri gösteren çocuklar öğretmenleri tarafından tanınırlar. Hatta bazen çok hafif belirtiler bile çok sayıda öğretmen tarafından kolayca algılanır.

Çocukluk dönemindeki DEHB sıklıkla ergenlik döneminde ve yetişkin hayatta da belirtilerini göstermeye devam eder. Erken tanı, durumun değerlendirilmesi ve tedavi planının yapılması, DEHB tanılı çocukların eğitimsel ve psikolojik gelişimini doğru biçimde yönlendirir. Diğer taraftan, DEHB’nın hiperaktivite ve impulsivite belirtilerinin hiç olmadığı ya da az görüldüğü bir türü olan “dikkat eksikliği alt-tipi” tanı grubundaki çocuklar öğretmenlerin dikkatini çekmeyebilir. Bu çocuklar okul başarısızlığı gösterebilir.

DEHB’nın belirtileri bazı davranışsal ve psikiyatrik bozuklukları maskeleyebilir ya da çocuğun davranışları evdeki stresli ortama bir tepki olabilir. AAP (American Academy of Pediatrics) Amerika’daki okul çağı çocuklarının %8 ile ’sinde DEHB bozukluğu olduğunu ve bunun en yaygın sinirsel-davranış (neurobehavioral) bozukluk olduğunu bildirir. Bizlerin Memory Center’da çocuk ve ergenlerdeki DEHB’nın değerlendirilmesi ve takip edilmesiyle ilgili olarak sunmuş olduğumuz kriterler, AAP’nin son belirlediği kriterlere uygundur. Depresyon, kaygı bozukluğu ve öğrenme bozukluğu, DEHB tanılı çocukların yaklaşık olarak 3/4’ünde bulunmaktadır.

Bu yüzden, bu tip sorunların dikkate alınması ve incelenmesi, değerlendirmenin önemli bir parçası olarak görülmektedir. Memory Centers’da DEHB tanısı konan çocuğun değerlendirilmesinde tarama testlerinden yararlanılarak diğer sorun alanları da tespit edilir ve bütüncül bir yaklaşımla tedavi planlanır.

Memory Centers’da genel tedavi planının bir parçası olarak çeşitli eğitim programları kullanılır.

1) Zihinsel eğitim programı bilgisayar destekli egzersizleri içerir. Bu egzersizler; kavrama ve tepki süresi, görsel takip ve farklılıkları bulabilme yeteneği, dikkatin sürdürülmesi ve dikkat dağıtıcı faktörleri göz ardı edebilme yeteneği gibi çeşitli bilişsel fonksiyonları eğitmeyi ve bellek kapasitesinin daha verimli kullanımını amaçlar.

2) Ayrıca Memory Centers DEHB’nın tedavisinde Neuro-biofeedback (EEG biofeedback- beyinsel geribildirim) programını sunar. Neurobiofeedback (Nöroterapi) sistemi çocuğun beyin aktivitesini ölçer ve bu aktiviteyi çocuğa görsel ve işitsel formda sunar. Çocuk beyninin değişik uyaranlara nasıl tepki gösterdiğini öğrenir ve beyin dalgalarını buna uygun olarak adapte eder. Neuro-biofeedback uygulaması DEHB’nın ilaçsız tedavisine olanak sağlar.”

  Uzman Videolarımız

 Tedavi Ekibimiz

Yrd.Doç.Dr. Başak AYIK
Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı
Yrd.Doç.Dr. Mine ELAGÖZ YÜKSEL
Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı
Yrd.Doç.Dr. Emel SARI GÖKTEN
Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı
Uzm. Dr. Algun TÜFEKÇİ
Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Randevu Al