Sağlıklı bir cinsel ilişkinin süresi ne kadar olmalı?

Cinsellik doğum öncesi başlayıp ömür boyu devam eden, insanların değerleri, inanışları, duyguları, kişilikleri, sevdikleri ve sevmedikleri şeyler, tutumları, davranışları, fiziksel görünümleri ve içinde yaşadıkları toplumlara göre şekillenen bir kavramdır. Üremeyi, cinsel zevk almayı ve zevk vermeyi içerir. Cinsellik temelde duyuya dayalı bir deneyimdir ve yalnızca cinsel organları değil, tüm bedeni ve aklı içerir.

Dünya Cinsel Sağlık Birliği (World Association for Sexual Health-WAS) cinselliği her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçası olarak tanımlar ve cins, cinsel kimlik ve rol, cinsel yönelik, erotizm, haz, yakınlık ve üreme kavramlarını içerdiğini bildirir.

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization-WHO) cinsel sağlığı; cinsellikle ilgili olarak fiziksel, emosyonel, mental ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali olarak tanımlamaktadır.

İnsan cinsel yanıtı: 4 aşamalı bir döngüdür. Bu aşamalar şunlardır:

  • Uyarılma Evresi: İlk evredir. Erotik duygu ve düşüncelerin belirmesi, erkeklerde ereksiyon, kadınlarda vazokonjesyon ile karakterizedir. Bedensel ya da psikolojik uyarı ile ortaya çıkabilir.
  • Plato Evresi: Uyarılma evresinin bir parçası ya da devamı niteliğindedir. Cinsel uyaranın sürdürülmesi ve heyecanın artması ile bireyler plato evresine girer. Haz duygusu ve cinsel gerilim yükselir.
  • Orgazm Evresi: Bireyin haz açısından en yoğun evresidir. Erkekte ejakülasyon, kadında perine ve vajina etrafındaki kaslar ile vazokonjesyon sonucu büyüyen dokuların kasılmaları söz konusudur.
  • Çözülme Evresi: Son evredir. Bireyin cinsel aktiviteden önceki haline dönmesidir.

Cinsel ilişkinin sıklığı ile birçok söylem bulunmaktadır. Ancak önemli olan cinsel yanıt döngüsünü çiftin uyum içerisinde yaşamasıdır. Sağlıklı cinsel ilişkinin süresini çiftin doyumu, uyumu ve mutluluğu belirler. Çift cinselliği performans olarak değerlendirmemeli, doğal akışına bırakmalıdır. Çiftler birbirlerine beklentilerini, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları davranışları açıkça ifade etmelidirler. Cinselliği önemsiz, gereksiz ve ayıp olarak değerlendirmemelidir. Duygusal yakınlaşma ve düşünce paylaşımıyla tamamlanmayan bir ilişkide, cinsel işlevin yeterliliği ve doyum vericiliği azalabilmektedir.

*Cinsel sorunlar tedavi edilebilir mi?*içeriğimizi incelemenizi öneriyoruz.

Paylaş:
Gaziantep Belediyesi
Gaziantep Valiliği
İstanbul Valiliği
Pendik Kaymakamlığı
Üsküdar Kaymakamlığı
Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı
Eyüp Kaymakamlığı