Geçmiş Travmalar Sonrası Cinsellik

Çocukluk çağı yaşantılarımız birçok alanda olduğu gibi cinsel yaşantıda da olumsuz deneyimlerle kendini göstermektedir. Sadece cinsel taciz vb. durumlara maruz kalmanın yanı sıra cinsel olarak anlatılan, duyulan veya kazara şahit olunan bazı cinsel deneyimlerle birlikte, cinselliğin korku imgesi haline gelmesi olasıdır.

Birçok cinsel rahatsızlıkların altında geçmiş cinsel anlatıların olduğunu görmekteyiz. Erken evlenmiş arkadaşlar veya bazı aile büyüklerinin cinselliği acı veren bir şey olarak tanımlaması, küçük yaştaki zihnin bunu büyük sanrılar olarak algılaması muhtemeldir. Bunun gibi istemsiz şahit olunan cinsel görüntüler de cinsel rahatsızlıklara neden olmaktadır. Örneğin küçük yaşta erotik videolara maruz kalan, bir aile yakınının cinsel yaşantısını sık sık duyuyor veya görüyor olmayla da, yetişkinlikte sağlıksız cinsel paylaşımlara yol açmaktadır.

Cinsel alanın dışında birçok psikolojik rahatsızlık cinsel açıdan memnun etmeyen ilişkilere de neden olmaktadır. Depresyon gibi çökkünlüğün, mutsuzluğun olduğu rahatsızlıklarda cinsel isteğin olmaması olağandır. Çünkü cinsellik kendi içerisinde tutkuyu ve enerjiyi barındırır. Kişi kendi günlük rutin işlerini yerine getiremiyorsa, işlevselliğinde bozulmalar meydana gelecek düzeyde psikolojik rahatsızlıklar yaşıyorsa, cinsel olarak da isteksizliğin olması muhtemeldir. Bu yüzden sağlıklı bir aile olmanın altında, sağlıklı bir olumlu benliğin bulunması gerekir. Kendine güvenen ve kendini iyi tanıyan bir birey; karşısındaki kişinin istek ve arzularını, o anki ruhsal durumunu kavrayıp, empati ile birlikte yaklaşabilecektir. Bu da isteksiz oluşan, sadece haz odaklı cinsel ilişkilerden sıyrıltıp, içerisinde tutkunun da barınmasına yardımcı olacaktır.

Geçmiş travmatik yaşantılar ve uzun süreli olan psikolojik rahatsızlıkların tedavisi, kişinin ruhsal olarak sağlıklı bir yapıya ulaşması, her alanda olduğu gibi, cinsel alanda da sağlıklı olmayı beraberinde getirecektir. Kişinin kendi elinde olmayan bazı durumları kendi kendine toparlaması güçtür. Psikolojik olarak kendinizi 1 ayı aşkın süredir farklı hissediyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Bu hem sizi ruhsal olarak iyi hissetmenize, beraberinde de tüm aile bireylerinin iyi hissetmelerine neden olacaktır.

Paylaş:
Gaziantep Belediyesi
Gaziantep Valiliği
İstanbul Valiliği
Pendik Kaymakamlığı
Üsküdar Kaymakamlığı
Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı
Eyüp Kaymakamlığı